Saturday, 18 July 2015
04 July 2020
واکنش وزیر خارجه ایران به گزارش اخیر آژانس

«صالحی: گزارش پاک‌سازی پارچین بهانه‌تراشی است»

2012 August 31

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، دهم شهریور ماه ١٣٩١، علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در حاشیه اجلاس سران جنبش عدم تعهد با رد گزارش اخیر آژانس که یک روز پیش‌تر منتشر شد، به خبرنگاران گفت که صحبت‌های مربوط به پاک‌سازی سایت نظامی پارچین، مبنای فنی ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای صالحی افزود: «هر کس در این زمینه متخصص باشد، متوجه می‌شود که این صحبت‌ها بهانه‌تراشی است و مسایلی از این دست با پاک‌سازی و پاک‌کردن زدوده نمی‌شوند».

گفتنی است که روز پنج‌شنبه، ٣٠ اوت، در تازه‌ترین گزارش از سلسله تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که هر سه ماه یک‌بار منتشر می‌شود، به پاک‌سازی مجتمع نظامی «پارچین» و تخریب بعضی از ساختمان‌های آن اشاره شده و از این عمل به عنوان مانعی بر سر راه تحقیقات متخصصین آژانس یاد شده بود. آژانس با ابراز نگرانی عمیق خود از این عمل، گفت که عملیات مسطح‌سازی مجتمع «پارچین»، شامل تخریب جاده‌های آسفالته و پنج ساختمان، جمع‌آوری کابل‌های برق و حصارها و خاکریزهایی که پیش‌تر موجود بود، بخشی از فعالیت‌هایی است که می‌تواند در روند تحقیقات آژانس اختلال ایجاد کند.

همچنین در گزارش مذکور، قید شده که تعداد سانتریفیوژهای نصب‌شده در مرکز «فُردو» واقع در نزدیکی شهر «قم»، طی سه ماه اخیر از ١٠۶۴ عدد به ٢١۴٠ عدد رسیده است اما دستگاه‌های جدید هنوز فعال نشده‌اند. جمهوری اسلامی کماکان به تولید اورانیوم غنی‌شده با غلطت بالا ادامه می‌دهد و میزان تولید این ماده رادیواکتیو که از سال ٢٠١٠ تا ماه مه سال جاری میلادی، ١۴۵ کیلوگرم بود، هم‌اکنون به ١٩٠ کیلوگرم رسیده است.

مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند تصمیم ایران به تولید اورانیوم با غلظت بالا، که درصد خلوص آن از نیاز رآکتورهای تامین‌کننده برق فراتر است، در جهت استفاده از این ماده در رآکتورهای تحقیقاتی پزشکی اتخاذ شده است. با این وجود جامعه جهانی نگران مصرف آن در جهت ساخت سلاح‌های هسته‌ای است. امری که ایران آن‌را به شدت رد می‌کند.

بیشتر بخوانید:

«ایران تعداد سانتریفیوژهای خود را دوبرابر کرده است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,