شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
پس‌نشینی تند

«آرام‌تر از مرگ»

۱۳۹۱ شهریور ۱۴

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اکبر ترشیزاد
/ رادیو کوچه

همان‌طور که حتمن در خبرها هم شنیده‌اید «مایکل کلارک دانکن» (Michael Clarke Duncan) هنرپیشه‌ی مشهور آمریکایی امروز در بیمارستانی در لوس‌آنجلس در گذشته است. درباره‌ی زندگی‌های رویایی و به شدت اشرافی هنرپیشگان و برخی از دست‌اندرکاران صنعت فیلم‌سازی هالیوود حرف و حدیث بسیاری گفته شده است اما کمتر کسی است که به دشواری‌ها و استرس‌های روحی و جسمی هنرمندانی که در این حرفه درگیر هستند اشاره‌ای کرده باشد.

واقعیت این است که در تمامی مراحل کاری این حرفه، یعنی از آموزش و رقابت‌های سخت برای یافتن کار گرفته تا شروع به فعالیت و ادامه‌ی موفقیت‌آمیز این مسیر، مشکلات و سختی‌های جانفرسایی در انتظار هنرمندان است که درباره‌ی هر تخصصی در این حرفه پیچیدگی‌های ویژه‌ی خودش را دارد. بازیگران هالیوودی اما در این راه با دشواری‌های به مراتب بیشتری از عوامل فنی روبرو هستند چرا که یکی از مهم‌ترین عواملی که برای بقای آنها در این حرفه لازم است حفظ شرایط مناسب جسمی و بدنی است که البته در برخی از موارد به فراخور نقش دچار افت‌وخیزهای زیادی می‌شود که گهگاه آسیب‌های روحی و به ویژه جسمی جبران‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. گرچه که هنوز از سوی خانواده و نامزد «مایکل کلارک دانکن» دلیل اصلی حمله‌ی قلبی شدید او که متاسفانه عوارض آن منجر به مرگش شد هنوز اعلام نشده است اما شکی نیست که تغییرات فیزیکی متفاوتی که او در چند سال گذشته در وضعیت بدنی‌اش ایجاد کرده بود در این راه بی‌تاثیر نبوده است. گفتنی است که او در چند مرحله برای بازگشت به شرایط آرمانی بدنی خود و بدست آوردن تناسب اندامش رژیم‌های غذایی و تمرینات سخت بدنی را پشت سر گذاشته بود.

اگر فیلم «گاو خشمگین» اثر به یاد ماندنی «مارتین اسکورسیزی» و با بازی درخشان «رابرت دنیرو» را دیده باشید حتمن شنیده‌اید که «دنیرو» در این فیلم برای ایفای نقش «جیک لاموتا» ۲۵ کیلوگرم به وزن خودش اضافه کرد و پس از یک ماه دوباره به شرایط پیشین‌اش بازگشت. این البته آخرین نمونه‌ی وحشتناک از چنین حرکاتی نبود، «کریستین بیل»، هنرپیشه‌ای که همگان او را با ایفای نقش در فیلم «بتمن» می‌شناسند، برای بازی در نقش فردی مبتلا به بی‌خوابی مزمن در فیلم The Machinist 29 کیلوگرم وزن کم کرد، «بیل» چند سال بعد در فیلم The Fighter نیز یک بار دیگر این عمل را تکرار کرد و به میزان فراوانی از وزن خود کاست. پیش و پس از او نیز بازیگرانی چون «جنیفر هادسون»، «مت دیمون »، «تام هنکس» و «آن هتاوی» دست به چنین کارهایی زده‌اند و وزن خود را برای ایفای نقش‌های متفاوت به شدت کاهش و یا افزایش دادند. گرچه که مشکلاتی که پس از این اعمال گریبان چنین هنرمندانی را گرفته و در مواردی صدمات غیرقابل جبران برایشان به ارمغان می‌آورد هیچگاه انعکاس لازم را در رسانه‌ها نمی‌یابد. چنین به نظر می‌رسد که همانطور که از چند سال پیش حرکتی برای جلوگیری از استفاده از مانکن‌های بسیار لاغر در صنعت جهانی مد صورت گرفت و نتایج امیدوار کننده‌ای را نیز به دنبال داشت، اکنون نیز وقت آن رسیده است تا اقدامی مشابه در هالیوود برای حفظ سلامتی هنرمندان صورت بگیرد. استفاده از بازیگرانی که خود در شرایط بدنی مشابهی با کاراکتری که باید نقش آنها را در فیلم بازی کنند به سر می‌برند به جای اضافه و کم کردن وزن ستارگان مشهور شاید یکی از راه‌های قابل انجام برای حل این معضل باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,