Saturday, 18 July 2015
19 January 2021
به بهانه سال‌روز درگذشت مرتضی عبدالرسولی

«از تدریس ادبیات تا کتابت مزار خیام»

2010 January 16

سروش / رادیو کوچه

soroush@koochehmail.com

تو درون دل آشفته ما جا داری

کانچه دل می‌طلبد از تو مهیا داری

خط دلجوی تو چون سر خط آزادی

جان پنجه‌ای زنده کن روح نکیسا داری

بیست و ششم دی‌ماه مصادف با سال‌روز درگذشت مرتضی عبدالرسولی استاد دانشگاه و  خوشنویس برجسته معاصر ایرانی است. وی با وجود فعالیت‌های فراوان دردانشگاه،  خطاطی و خوشنویسی را نزد استادان هنرمند آموخت و سرانجام پس ازسال‌ها تمرین درزمینه «استادی» ممتازشد. ازآثارخوشنویسی عبدالرسولی کتیبه  آرامگاه عمرخیام نیشابوری، کتابت گلستان سعدی و کتابت دیوان حافظ را می‎توان نام برد.

مرتضی عبدالرسولی در سال ۱۲۸۴ شمسی در تهران زاده شد. پس از پایان دوره تحصیل بنا به ذوق و نبوغ فراوانی که به هنر خط داشت متوجه آموختن این هنر گردید و ابتدا به راهنمائی پدر خود «علی عبدالرسولی» که او نیز خود از خوشنویسان روزگار خویش بود به فرا گرفتن خط شکسته مشغول شد و از او بهره بسیار برد.

پدر او چون می‌خواست که فرزندش در آینده خطاطی بزرگ شود او را نزد «میرزا عبدالحمید ملک‌الکلامی» معرف به «امیراالکتاب» که در هنروری استاد مسلم عصر خود بود به مکتب سپرد و عبدالرسولی خطوط نسخ و ثلث را از او فرا گرفت و خطش از تعلیم درآمد و پیشرفت خط وی  به آن اندازه رسید که خود استادی توانمند شد.  پس از آن برای اخذ اصول و قواعد خط نستعلیق نزد «علی منظوری حقیقی» که از خوشنویسان نام‌دار معاصر به شمار می‌رفت به مشق پرداخت و مایه این خط را از او آموخت.

با این حال برای کسب کمال هنری که استعداد آن به حد وفور در نهاد او موجود بود به مکتب اساتید دیگری راه یافت و مطالبی فراوان آموخت.

ازآثارخوشنویسی عبدالرسولی کتیبه  آرامگاه عمرخیام نیشابوری، کتابت گلستان سعدی و کتابت دیوان حافظ را می‎توان نام برد.

عبدالرسولی  در آموختن این هنر ظریف و بدیع رنج‌های فراوانی برده و  در تحصیل فنون خطوط نستعلیق و شکسته و نسخ و ثلث موفقیت شایانی به‌دست آورده و آوازه‌ای برای خود کسب کرد.

بیشتر نگاشته‌های عبدالرسولی به خط «تعلیق» بود. تعلیق یا تَرسُل اولین سبک خط از خوشنویسی اسلامی است که خاص ایرانیان پدید آمد. تعلیق در لغت به معنای «در آویختن چیزی به چیزی» است و اطلاق نام تعلیق به این خط ناشی از پیچیدگی در نگارش حروف و روانی حروف آن است که گویا بر روی کاغذ معلق‌اند. در سال 1339 عبدالرسولی آرامگاه خیام را با تعلیق شکسته نگاشته است.  از دیگر آثار وی می‌توان از کتابت گلستان سعدی و کتابت دیوان حافظ ‎ نام برد.

سرانجام مرتضی عبدالرسولی در بیست و ششم دی‌ماه سال 1373 در سن 89 سالگی درگذشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,