Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
احمد توکلی در نطق میان دستور مجلس‌شورای‌اسلامی:

«هزاران میلیارد تومان سود بازار ارز در کیسه‌ افراد خاص»

2012 September 10

خبر / رادیو کوچه

«احمد توکلی» نماینده تهران، روز یک‌شنبه، نوزدهم شهریور ١٣٩١، در جلسه علنی مجلس‌شورای‌اسلامی، با انتقاد از سیاست‌های دولت در سامان‌دهی بازار ارز، گفت که با خودداری بانک مرکزی از ارایه ارز به بازار، یازده‌هزار میلیارد تومان پول از جیب ملت به کیسه‌های خاصی ریخته شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، توکلی در نطق میان دستور خود گفت که در طول هفت الی هشت ماه اخیر وضعیت بازار ارز بسیار مخرب بوده و از سی‌ام آبان سال ٩٠ تا چهارم بهمن همان سال، یعنی تقریبن دو ماه، ۵۵ درصد از ارزش پول ملی کاهش یافته است. وی افزود: «متاسفانه این وضعیت در ماه اخیر شدت یافته و در طول روزهای اخیر قیمت ارز به‌شدت در حال بالا رفتن است».

آقای توکلی یکی از علل قیمت بیش از‌ ٢٣٠٠ تومانی دلار آمریکا را دستور دولت به بانک مرکزی مبنی بر خودداری از ارایه ارز به بازار دانست و گفت که قریب به دو هفته است ارز در بازار عرضه نمی‌شود.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: «من به شما عرض می‌کنم ، بنده دلایل مخالفت خود به عنوان نماینده شما در شورای پول و اعتبار را خدمت‌تان مکتوب نوشتم و به خاطر حفظ مصالح ملت و حفظ مسایل کشور، از گفتن همه‌ی آن‌چه که در آن‌جا نوشتم معذورم». توکلی نااطمینانی را که به گفته‌ی او ناشی از نوسانات شدید نرخ ارز است، بدتر از گران شدن قیمت ارز دانست و اضافه کرد که این نااطمینانی ریسک را بالا برده، سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد و با کاهش اشتغال، نابرابری اجتماعی افزایش می یابد.

وی با انتقاد از محمود احمدی‌نژاد، ادامه داد: «متاسفانه در این شرایط جناب آقای رییس‌جمهور به‌جای این‌که به دردهای اصلی مردم و بحث گرانی و تورم و بیکاری جوانها بپردازند، سه‌شنبه شب در تلویزیون ظاهر می شوند و مثل اغلب اوقات در تعطیلات مجلس هر چه دلشان می خواهد می گویند… متاسفانه خلاف قانون گفتن و ناصادقانه موضع گرفتن و فرافکنی کردن، تحلیل‌های عجیب و غریب دادن و ادبیات تحقیر آمیز نسبت به منتقدان و مخالفان به کار بردن، از اول تا آخر این مصاحبه مشهود بود».

نماینده تهران در مجلس با اشاره به این نکته که مایوس است آقای احمدی‌نژاد نصایح امثال او را گوش کند، خطاب به نمایندگان دیگر گفت: «برادران و خواهران، اهتمام کنید. وضع اقتصاد خوب نیست و تمام آمار و ارقام همین را می‌گوید. کمک کنید که به درد مردم رسیدگی شود و از این حرف‌های نادرست جلوگیری شود».

بیشتر بخوانید:

 «ادامه روند افزایش بهای ارز خارجی در ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,