شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
15 September 2016
به بهانه درگذشت بنیان‌گذار دانشکده اقتصاد تهران،

«منوچهر آگاه یارِ شاطر و نه بارِ خاطر»

۱۳۹۱ شهریور ۲۰

منوچهر آگاه از مدیران باسابقه بانکی و بنیان‌گذار دانشکده اقتصاد دانش‌گاه تهران و اداره بررسی‌های اقتصادی دوشنبه گذشته در لندن درگذشته است. دکتر منوچهر آگاه در سال ۱۳۰۹ در رفسنجان به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی‌اش را در کرمان و تحصیلات متوسطه‌اش را در دبیرستان البرز به اتمام رساند.

به بهانه درگذشت وی جمعی از اساتید دانش‌گاهی و دانش‌جویان اقدام به انتشار بیانیه‌ای کرده که در پی آمده است:

درگذشت منوچهر آگاه ( 13شهریور / 3 سپتامبر)، دوستان، هم‌نشینان، هم‌کاران و دانش‌جویان او را در اندوهی سخت و سنگین  فرو برد.

آگاه دوستی یگانه و همدل بود: یارِ شاطر و نه بارِ خاطر. حضورش آرامش  بود. بیهوده‌گو و بیهوده‌کار نبود. در سخنش فرزانگی، مهر و آرامی بود. آرام می‌گفت و در شنیدن سخنان دیگران سراپا گوش بود. نکته‌ها که می‌گفت و می‌جست از رسمیت محضرش می‌کاست و شادی پر شیطنتی را بر دل‌ها و اندیشه‌ها ‌می‌افزود. با فکر وذکر ایران و ایرانی زیست و زندگی کرد.‌

 آگاه مدیری مسوول و بصیر و هم‌کاری کاردان و روشن‌بین بود. نه اهل خشم و ترشرویی بود و نه از زبان تملق و تعارف چیزی می‌شناخت. حرمت خرد و کلان را پاس می‌داشت و به صراحت  آن‌چه را درست و صلاح می‌پنداشت می‌گفت و از جهد و کوشش برای حصول به آن‌چه در مصلحت همگان می‌دانست باز نمی‌ایستاد. با فرودستان همانی بود که با فرانشینان. نه به آنان فخر می‌فروخت و صدرنشینی می‌نمود و نه به اینان کوچک ابدالی می‌کرد و افتخار.  کردار و گفتارش   با زور و خودسری و تحکم یک‌سره در بیگانگی  بود. بزرگواری بود در رعایت اصل و اصولی که بهتر و بیش‌تر به خیر و صلاح مردمان بینجامد. این چنین بود که هر بار ‌که در هر کجا در مسوولیت و مدیریتی بود همه هم‌کارانش، از خرد و کلان، خود را در همه آن‌چه می‌شد سهیم و شریک می‌دیدند. و هم این چنین بود که خاطره احترام‌انگیز و ستایش‌آمیزش درذهنها و یادها می‌ماند و  دوران مدیریت آگاه به «عصر طلائی»‌ بدل می‌شد‌.

آگاه تحصیلات دانش‌گاهی خود را با اخذ درجه دکتری اقتصاد از دانش‌گاه اکسفورد (انگلستان) در 1958 به پایان رسانده بود:  از برجسته‌ترین اقتصاددانان ایران بود. پایان نامۀ دکتری او که به بررسی و تحلیل تجربه نوسازی اقتصاد ایران در نیمه نخست قرن بیستم می‌پر‌دازد، هنوز هم هم‌چنان خواندنی است و در شمار بهترین نوشته‌های موجود درباره آن موضوع و آن زمان و زمانه.

آگاه استادی دانا وتوانا بود. دقیق و روشن سخن می‌گفت و سخنش عمیق و بدیع بود و هم از تازگی علمی بهره داشت و هم این‌جا و آن‌جا از نکته‌های نغز و دل‌نشین.‌ درس او زمزمه محبتی بود. مشکل دانش‌جو را مشکل خود می‌دانست و در جست و جوی راهی و  چاره‌ای هرگز از پا نمی‌نشست.

آگاه تحقیق و‌ پژوهش علمی را ارج می‌گذاشت. در راهنمایی کارهای تحقیقی و پایان‌نامه‌های دانش‌جویان نمونه بود. به افزایش و گسترش امکانات و تسهیلات کار پژوهش‌گران توجهی ویژه داشت. و پس تصادفی محض نیست که در دوران خدمت و مدیریت و هم‌کاری او، چه در بانک مرکزی ایران، چه در دانشکده اقتصاد دانش‌گاه تهران و چه در موسسه برنامه‌ریزی ایران سازمان برنامه و بودجه، کتاب‌خانه‌ها رونق تازه‌ای‌ یافت ‌و به بررسی‌ها و پژوهش‌های اقتصادی ‌توجهی دیگر ‌شد و کیفیت و کمیت آن‌چه انتشار  یافت بهبودی محسوس داشت.

تا یاد این دوست فرزانه  پایدار بماند.

16 شهریور 1391/6 سپتامبر 2012

احمد اشرف – علی بنوعزیزی – سهراب بهداد  – ناصر پاکدامن – آذر پورآذر- علی پورقاضی – فرشید جمالی – ماندانا جمالی – عباس حیدری – امیرپرویز خزیمه علم – حسن خسروشاهی – لطفعلی خنجی –  علی رضوی – هوشمند ساعدلو – مهدی شفاء‌الدین – علینقی عالیخانی –  آنا عنایت – محمدعلی همایون کاتوزیان – اسفندیار کریمی – احمد کوروس – جان گرنی – حبیب لاجوردی –  هدایت متین دفتری – حسنعلی مهران – هما ناطق – فرهاد نعمانی – مهشید نوشیروانی – وحید نوشیروانی –  هما نوشیروانی – شاداب وجدی.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,