شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
04 September 2016
دایره‌ی شکسته- بخش دوم

«از در عقب»

۱۳۹۱ شهریور ۲۳

مهشب‌تاجیک/رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

همان‌طور که در برنامه‌ی پیش صحبت شد، هجوم اطلاعات و رسانه‌ها و همچنین تکثر داده‌های اطلاعاتی که گاهی به صورت تصاعدی بالا می‌روند و مورد هجمه‌ی وسیعی از اطلاعات قرار گرفتن بدون اینکه پالایشی صورت گرفته باشد چه اتفاقی را در بر خواهد داشت و مخاطب چه عام و چه خاص چگونه خواهد توانست در میان این امواج خروشان راهی را که نیاز دارد پیدا کند و بتواند در میان این داده‌های گونه‌گون سره را از ناسره تشخیص دهد؟  واقعیت این است که در جهان معاصر داده‌های اطلاعاتی به دلایل متعدد، در انتقال اطلاعات جاری به کاربران نقش مهمی ایفا می‌کنند و گاهی این اعتقاد هست که دانشمندان و پژوهشگران‌ در کنار عموم وسایل ارتباطی در زمینه‌های متعدد علم و تکنولوژی به هجوم داده‌های اطلاعاتی نیاز دارند و خودشان می‌توانند راه مطلوب را در میان آن حجم بگشایند و به هدفی که دارند دست پیدا کنند. مطبوعات، رسانه‌ها و همچنین انتقال اطلاعات اما به وسیله‌ی آنان کارکردی چندگانه دارد که می‌تواند در دستیابی به حقیقت انسان را دچار انفعال کند.  وقتی انسان همواره در صدد تحول و دست یافتن و درنوردیدن مرزهای مختلف است تا به گونه‌ای خودش را برای خودش اثبات کند اطلاعات برای او به مثابه یک ابزار عمل می‌کند که کارکرد چندگانه‌ی آن برمی‌گردد به یک استفاده از اطلاعاتی که به‌وسیله‌ی خود او به دست آمده و آزاد گردیده و دیگری پایه قرار دادن آن اطلاعات بر دستیابی به اطلاعات جدیدتر و پیشرفته‌تر و برداشتن گام‌های عظیمی برای موفقیت‌های بیشتر. مسائلی‌ که امروزه انسان‌ با آنها روبروست‌ حاوی اطلاعات فوق‌العاده زیاد و محاسبات‌ بسیار حجیم‌ است، به‌طوری‌ که اگر دسترسی به‌ اطلاعات به‌ سهولت و سرعت میسر نباشد و میلیون‌های داده‌ی اطلاعاتی در کسری از ثانیه در اختیار او قرار نگیرند مسائلش به سادگی رفع و رجوع نخواهند شد. اما چه کسی می‌تواند در این حجم از داده‌ها واقعیت‌های بی‌پرده را به سادگی بیرون بکشد و در راستای اهدافش از آن استفاده کند؟

به این شکل یکی از کاربردهای‌ رسانه‌ها دادن حجم وسیعی از همه‌چیز به مخاطبان است که سرعت و نظم بخشیدن از مهم‌ترین فاکتورهای آنان است. در این راستا حتا با بودن بسیاری از نظارت‌ها این حجم دچار لغزش‌ها و کاستی‌های زیادی هم می‌شود که گاهی نتیجه‌گیری درست را طاقت‌فرسا و وقت‌گیر می‌کند. وقتی شما هر روز با شروع زندگی روزانه از طریق هر رسانه‌ای چه تصویری، چه شنیداری و چه خوانشی مورد بمباران اطلاعات قرار می‌گیرید و رسانه‌ها با سیاست‌های مختلف مدیریت امور خود را به دست جریان‌ها می‌سپارند چه چیزی به جز اطلاعات وارونه، بی‌پایه و اساس و حتا گاهی دروغ‌های شاخدار در انتظار مخاطب است. با وجود این شرایط در دنیای اطلاعاتی امروز نمی‌توان درها را به روی خود بست و خود را از جریان سیالی که در انتظار است دور نگه داشت. شاید تنها بتوان با تلاش سعی کرد سره از ناسره را جدا کرد تا در این هجمه دچار تکرار مکرر اشتباهات نشد.

 در هر کشوری تغییرات شرایط اقتصادی، فرهنگی و سیاسی  معمولن در ارائه اطلاعات تاثیر می‌گذراند و ارائه و پردازش آن‌ها را بر اساس تصمیمات خود تغییر می‌دهند، بنابراین در این شرایط که پیرامون کشوری ممکن است رخ دهد آن‌ها بیشتر به این سمت و سو میل می‌کنند که اطلاعات با شرایط به‌ وجود آمده هماهنگ باشد. در این میان مخاطرات پیش‌بینی نشده‌ای هم برای اطلاعات و هم برای مخاطب ممکن است به‌وجود بیاید که به سرعت عمل و تطبیق بالا برای هماهنگ شدن نیازمند است.  با شرایط تغییر یابنده محیطی الزام دستیابی به اطلاعات ضروری است‌ فرد  به‌طور منظم و سیستم‌وار سعی بیشتری می‌کند تا به اطلاعات دست یابد و در این راستا گنگی و گیجی به‌ آنها دست می‌دهد که با پردازش به‌وجود می‌آید. در این فرایند اطلاعاتی و پردازشی فرد دچار بی‌اعتمادی و خستگی می-شود و این‌گونه دیگر شاید به هجمه‌ی اطلاعات تنها به مثابه یک روند ویرانگر نگاه می‌کند که می‌تواند بر هر ساختاری تاثیری مخرب داشته باشد.  در پایان انتخاب و عرضه اطلاعاتی که جزء اطلاعات جاری به شمار می‌آیند بی‌تردید در رابطه با ضابطه‌ها و خط مشیهایی صورت می‌گیرد که اصطلاحن «خط فکری»  خوانده می‌شود. این خطوط فکری اگر که با سانسورهای عجیب و غریب و ایدئولوژی‌های مشخص و مرزبندی شده مواجه نباشند می‌توانند به افراد در گرفتن اطلاعاتی که مورد احتیاج آنان است کمک رسانند و آن‌ها را از هجوم ضایعات در امان بدارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,