Saturday, 18 July 2015
22 February 2020
تنها با یک رای مخالف،

«تصویب قطع‌نامه علیه ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی»

2012 September 14

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، سیزدهم سپتامبر ٢٠١٢، قطع‌نامه پیشنهادی شش کشور غربی در انتقاد به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، در شورای متشکل از ٣۵ عضو «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» به اتفاق آرا تصویب شد.

کشورهای آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا، یک روز پیش‌تر با چین و روسیه بر سر مفاد این قطع‌نامه به توافق رسیده بودند و در نهایت، روز پنج‌شنبه آن را در شورای حکام به رای‌گیری گذاشتند. به غیر از کوبا که به قطع‌نامه مذکور رای مخالف داد و سه کشور مصر، تونس و اکوادور که رای ممتنع دادند، مابقی کشورهای عضو آژانس با این طرح موافقت نمودند. اکوادور در ماه نوامبر سال گذشته، به قطع‌نامه‌ی مشابهی درباره ایران، رای مخالف داده بود.

ابراز نگرانی‌های جدی درباره برنامه هسته‌ای ایران که به گفته تهیه‌کنندگان پیش‌نویس قطع‌نامه، می‌تواند ماهیت دوگانه نظامی-غیرنظامی داشته باشد و اشاره به تردیدها درباره نوع فعالیت تاسیسات هسته‌ای فردو، در نزدیکی شهر قم از ارکان اصلی قطع‌نامه جدید است و در آن، از بی‌اعتنایی ایران به قطع‌نامه‌های پیشین انتقاد شده است.

در نخستین واکنش‌ها، «رابرت وود» نماینده ایالات متحده در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، اظهار داشت که ایران می‌خواهد با آن کشور مانند یک عضو عادی آژانس برخورد شود و از مزایای این عضویت، برخوردار باشد اما تا زمانی که از رفتار مسوولانه اجتناب می‌کند و به توافق‌ها و تعهدات وقعی نمی‌نهد، نمی‌تواند از حقوق هسته‌ای بهره‌مند شود. وی ایران را به تخریب عمدی شواهد در تاسیسات نظامی پارچین متهم کرد. «رابرت وود» افزود: «این قطع‌نامه علامتی قوی به ایران است که فشارهای دیپلماتیک در حال افزایش است و انزوای ایران بیش‌تر می‌شود».

از  سوی دیگر، «علی‌اصغر سلطانیه»، نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس، با غیرسازنده خواندن قطع‌نامه، گفت که این اقدام فقط وضعیت را پیچیده‌تر و سیاسی‌تر می‌کند. وی توصیه کرد که اعضای آژانس از گذشته درس بگیرند.

مقامات جمهوری‌اسلامی همواره ماهیت نظامی فعالیت هسته‌ای ایران را رد کرده و برنامه اتمی این کشور را صلح‌آمیز خوانده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«حمایت چین و روسیه از قطع‌نامه علیه ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,