شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
25 August 2016
سکانس آخر

«جنجال دوباره گشت ارشاد»

۱۳۹۱ شهریور ۲۴

مهدی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

‫ فیلم «گشت ارشاد» که به هم‌راه پشت صحنه، پایان‌بندی دیگر و هم‌چنان صحنه‌های حذف شده در سوپرمارکت‌ها و مغازه‌ها عرضه شد، نتوانست در شبکه نمایش خانگی هم با آرامش خاطر فروش کند.
شنبه هجدهم شهریور «جابر انصاری» دبیر حمایت و صیانت از محصولات فرهنگی اعلام کرد این فیلم تا پایان یکشنبه نوزدهم شهریور از تمام مغازه‌ها جمع‌آوری می‌شود و عنوان کرد پس از بازبینی نسخه منتشر شده از «گشت ارشاد» مشاهده شد تخلفاتی در تهیه بسته نهایی آن فیلم در ضمایم و محتوای اثر وجود دارد که منجر به تصمیم‌گیری در خصوص جمع‌آوری نسخه‌های توزیع شده در تهران و شهرستان‌ها شد.


اما «سعید سهیلی» که از چنین وضعیتی به شدت اعلام نارضایتی می‌کرد خبر داد به‌تر است دبیر حمایت و صیانت از محصولات فرهنگی زحمت نکشند، به دلیل آن‌که مدیر عامل موسسه‌ی «تصویرگستر پاسارگاد» این زحمت را کشیده است و خودشان تمام نسخه‌های «گشت ارشاد» را جمع کرده‌اند.

کلاه پهلوی طولانی‌ترین فیلم برداری بعد از سه سال

تلویزیون این‌ بار به سراغ «کلاه پهلوی»، دومین ساخته‌ی تاریخی «ضیاالدین دری» رفته است. پیش از این هم مجموعه‌های عظیم تاریخی مثل «مختارنامه»، «شوق پرواز» و «یوسف پیامبر(ع)» در باکس ساعت ده جمعه‌ شب‌ها روی آنتن رفته‌اند.
«مختارنامه» و «یوسف پیامبر(ع)» هر یک در مدت یک ساله‌ی پخش هفتگی خود، مخاطبان بسیاری را جذب کردند.

 «شوق پرواز» سریال موفقی بود اما باکس جمعه‌شب‌های شبکه اول سیما بعد از تمام شدن «شوق پرواز»، خالی ماند و سریال الف ویژه‌ای روی آنتن نرفت. شبکه اول سیما در این مقطع، «پرستاران» را پخش می‌کرد. باکس جمعه‌شب‌ها نیز مدتی محل جر و بحث‌هایی بود. برخی معتقد بودند جمعه‌شب‌ها زمان خوبی برای سریال‌های الف ‌ویژه نیست و باید زمانی در وسط هفته، پخش شوند. حتا شنیده می‌شد «کلاه پهلوی»‌ قرار است دوشنبه‌ها روی آنتن برود. هر چند سریالی مثل «مختارنامه»‌ با این که در پخش اول، جمعه‌شب‌ها روی آنتن می‌رفت در طول هفته هم چندین بار از شبکه‌های مختلف بازپخش می‌شد تا همه بتوانند آن را ببینند. با این حال، تصمیم نهایی مدیران سیما، همان جمعه‌ شب‌ها بود، بر همین اساس هم قرار است قسمت اول «کلاه پهلوی»، جمعه این هفته یعنی بیست‌و‌چهارم شهریور ماه، روی آنتن برود.
«کلاه پهلوی»، دومین ساخته‌ی تاریخی سید ضیاالدین دری است. او پیش از این سریال پر مخاطب «کیف انگلیسی» را روی آنتن برده که با استقبال زیادی مواجه شده است. این سریال در اواخر دهه‌ی هفتاد از شبکه اول پخش شد. داستان «کیف انگلیسی» در دوران موسوم به دهه طلایی آزادی اتفاق می‌افتد و داستان، شخصیت سیاست‌مدار روشن‌فکری را در این دوران به تصویر می‌کشید. این مجموعه از مجموعه‌های موفق تلویزیونی دهه‌ی هفتاد بود که با بازی «لیلا حاتمی» و «علی مصفا»، مورد توجه هر دو طیف مخاطبان خاص و عام قرار گرفت.

دست‌مزد ۱۰۰ میلیونی «رضا صادقی»

‫تهیه‌کننده «بی‌خداحافظی» که از شرایط اکران این فیلم نسبتن ناراضی است، در گفت‌وگویی صریح از مشکلات این فیلم در اکران، هزینه تولید 840 میلیونی آن، مقایسه فروشش با «کلاه قرمزی و بچه‌ننه»، مشکل صدای رضا صادقی روی تیزر‌های تلویزیونی و دست‌مزد 100 میلیون تومانی این خواننده برای بازیگری و آهنگ‌سازی در «بی‌خداحافظی» گفت. «محمد نشاط» درباره شرایط فعلی اکران گفت: اکنون همه چیز با «کلاه‌قرمزی و بچه‌ننه» سنجیده می‌شود در حالی که این فیلم یک پدیده است که نمی‌شود فروش آن را به وضعیت مطلوب اکران در سینماها ارتباط داد. بعید می‌دانم کسی قبول نداشته باشد که کلاه‌قرمزی برای خود یک برند پرقدرت است. بنابراین باید فروش این فیلم را از وضعیت کلی اکران جدا کرد.

وی ادامه داد: در شش ماه گذشته سینمای ما با حواشی، ‌اختلافات و مسایل مختلفی روبه‌رو بوده که همه این موارد باعث شد مجموع سینما لطمه بخورد. اکنون که خدا را شکر بسیاری از مشکلات حل شده است طبیعتن کمی زمان می‌برد که اکران به حالت عادی و مطلوب بازگردد. امیدوارم این شرایط مطلوب در آینده نزدیک ایجاد شود تا فیلم‌ها بفروشند. ما باید به مجموع سینما فکر کنیم.

نشاط در پاسخ به سوالی درباره گله‌هایش از فروش «بی‌خداحافظی» و توجه به این فیلم اظهار کرد: مشکلات فروش برای فیلم‌ها به یکی دو عنوان خلاصه نمی‌شود. این مشکلات از تعداد سینمای مطلوب آغاز می‌شود و تا مسایلی مانند تبلیغات و … ادامه می‌یابد. به عنوان مثال اکنون مخاطب طبیعتن ترجیح می‌دهد برای فیلم دیدن سینمایی را انتخاب کند که همه چیز کنار هم دارد. مثلن سینما «آزادی» را در نظر بگیرید. این سینما زیر نظر «سعیدی‌پور» که مدیر بسیار خوبی هست، هم از نظر مشتری و هم از نظر تبلیغات وضع خوبی دارد و می‌بینیم که مدیر آن سینما بابت جذب مخاطب و دیده شدن فیلم‌ها تلاش می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,