Saturday, 18 July 2015
20 October 2020

«ماجراهای پشت پرده یک ترور»

2010 January 16

فرزانه روشن / رادیو کوچه

farzaneh@koochehmail.com

مقامات امنیتی جمهوری اسلامی درهمان ساعات اولیه ترور دکتر مسعود علی محمدی ،فیزیکدان برجسته و اصلاح طلب،مسوولیت این ترور را به آن سوی مرزهای ایران احاله دادند و یک روز از ترور نگذشته بود که تلو یزیون دولتی اعلام کرد، انجمن پا دشاهی مسوولیت این ترور را پذیرفته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اگر چه یک گروه ناشناخته، بانی ترورمعرفی شد اما به نظر نمی رسد افکار عمومی که در 7ماه گذشته خشونتها و کشتارهای نیروی انتظامی را دیده است ،قانع شده با شد که این ترور را یک انجمن پادشا هی انجام داده باشد.

شاید برای افکارعمومی این سوال هم پیش بیاید که رژیم شا هنشاهی در دوران حکمرانی هم دست به ترور نمی برد و هیچ یک از مسوولان جمهوری اسلامی پس از انقلاب از سوی بقایای رژیم گذشته، ترور نشدند.

ترور کار تخصصی مجاهدین خلق بود که در تمام دوران حیاتشان آن را آزموده بودند، با این حال دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی آنچنان قدرتمند عمل کرد که تیم های ترور سازمان از مرز نگذشته و در همان عراق متلاشی می شدند و حالا جای این سوال است که یک سازمان تازه کار چگونه بمب گذاری‌هایی را انجام می‌دهد که شبیه بمب گذاری‌ها در شهرهای عراق است.

رسانه های جمهوری اسلامی به ترور این فیزیکدان بر جسته و اکنش سریعی نشان دادند و از همان ابتدا دکترعلی محمدی را یک وفادار به نظام اسلامی معرفی کردند.مشهور نبودن این استاد دانشگاه با عث شد که مخاطبان به این تردید بیفتند که یکی از متعصبان به نظام اسلامی کشته شده است و با این حساب حساسیت ها درباره این ترور کم می شد .اما خبرهای بعدی که از سا یت ها و وبلاگ‌های  شاگردان این استاد دانشگاه می‌رسید، نشانگر آن بود که این استاد دانشگاه از هواداران میرحسین موسوی بود و در تمام تظا هرات‌های اعتراضی این چند ماه نیز حضور فعال داشت.

جمهوری اسلامی مراسم تشییع این استاد دانشگاه را در فضایی امنیتی و باز با آوردن اتوبوس‌هایی از طرفداران نظام برگزار کرد و با این حال حتی یک مصاحبه با خانواده داغدار دکتر علی محمدی پخش نشد، گرچه رهبر جمهوری اسلامی تسلیت را خطاب به همین خانواده داده بود.

آیا جمهوری اسلامی می‌توانست انگیزه قتل این استاد دانشگاه را داشته باشد؟  باید پذیرفت که نیرو‌های تندروی حاضر و حاکم در جمهوری اسلامی، ترورهای کور و گسترده را روی میز کار خود دارند، تا به عنوان یکی از آخرین راه‌ها برای سرکوب جنبش اعتراضی بیازمایند. این ترورها می‌تواند امنیت را از مردم سلب کند و جمهوری اسلامی را به عنوان عامل امنیت معرفی کند.

ترور یک استاد ناشناخته دانشگاه البته می‌توانسته یک پیام نیز داشته باشد. شاید نیروهای تندروی جمهوری اسلامی می‌خواسته‌اند به مخاطبان محدودی پیام دهند و آنها را از همراهی با جنبش و در نهایت ملتهب کردن دانشگاه‌ها بر حذر دارند. این پیام اختصاصی را البته دانشگاهیان گرفته‌اند. شنیده  می شود که دیگر اساتید فیزیک هم در هراس به سر می برند و چند نفری بر سر کلاس‌های درس حضور پیدا نکردند. نیروهای تندرو همچنین با این ترور می توانستند توان خود را تست کنند و تحلیلی از واکنش افکار عمومی داشته باشند. هر چه هست در دو پیام تسلیت هاشمی رفسنجانی و میرحسین موسوی این نگرانی تصریح شده که ترور دکتر علی محمدی آغاز یک مرحله تازه و ادامه دار است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,