Saturday, 18 July 2015
02 December 2020

«الگوی خردمندانه دولت کانادا در مقابله با تروریسم جمهوری اسلامی»

2012 September 15

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید.

سیروس زارع‌زاده اردشیر

دولت کانادا در یک اقدام تحسین برانگیز و شکوه‌مند روابط دیپلماتیک خود را با دولت جمهوری اسلامی ایران قطع کرد. دلایل قطع این رابطه، حمایت رژیم جمهوری اسلامی از تروریسم جهانی و عدم رعایت حقوق بشر ذکر شده است. دولت کانادا گفته جمهوری اسلامی ایران بزرگ‌ترین خطر برای امنیت و صلح جهانی است و یکی از بدترین پرونده‌ها را در نقض حقوق بشر دارد. بی‌تردید این اقدام دولت کانادا در تاریخ حقوق بشر و روابط دیپلماتیک نقطه عطف درخشانی بوده و می‌تواند سرآغازی برای برخوردهای واقع‌گرایانه دیگر کشورهای دمکراتیک در روابط دیپلماتیک با رژیم جمهوری اسلامی ایران باشد.

علارغم فرافکنی اقدام دولت کانادا از سوی جمهوری اسلامی ایران، دولت کانادا در حالی اقدام به بستن سفارت ایران در اتاوا کرد که ایران را به دلیلی از جمله: حمایت از دولت بشار اسد در سوریه، ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران، اقدامات تبعیض‌نژادانه دولت ایران علیه اسراییل، سابقه وحشتناک دولت ایران در نقض حقوق بشر که یکی از بدترین کارنامه‌ها در جهان به‌شمار می‌رود، پناه دادن به گروه‌های تروریستی، نادیده انگاشتن آشکار تعهد خود به کنوانسیون ژنو که موجب نگرانی نسبت به امنیت و سلامتی دیپلمات های کانادا در ایران شده، بود.‌

در زمینه‌های تاریخی که منجر به اقدام دولت کانادا در قطع روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی شد، می‌توان به موارد مهمی نظیر زندانی کردن برخی از شهروندان کانادایی و صدور احکامی که برای شهروندان کانادایی-ایرانی که در ایران دستگیر شده‌اند، اشاره کرد. دستگیری‌های خود سرانه شهروندان ایرانی-کانادایی که در سال 82 به مرگ تاسف‌بار زهرا کاظمی در زندان‌های ایران انجامید، دستگیری و صدور حکم اعدام برای سعید ملک پور و… دیگر مواردی هستند که جمهوری اسلامی را به عنوان دولتی ناقض حقوق بشری در صحنه‌های جهانی تثبیت کرده است.

رابطه ایران و کانادا با این پیش زمینه‌ها و بعد از گذشت چندین دهه اکنون رو به سردی گرویده است، اما نباید فراموش کرد که در سال‌های اول انقلاب نیز روابط دو کشور در پی تنش‌های به‌وجود آمده پس از انقلاب ۵۷ از جمله به واسطه اشغال سفارت آمریکا در تهران و اعتراض دولت وقت کانادا در سال ۱۳۵۹ قطع شد و این وضعیت تا سال ۱۳۶۹ که سفارت‌خانه‌های دوکشور بازگشایی شد، ادامه داشت. بعد از این موارد، مبادله سفیر میان دو کشور در سال ۱۳۷۴ صورت گرفت. در طی این مدت مهاجرت گسترده ایرانیان به کانادا و هم‌چنین قطع روابط و تحریم‌های آمریکا علیه ایران بر اهمیت برقراری روابط با کانادا افزود. به دلیل روابط تنگاتنگ همه جانبه میان آمریکا و کانادا، این کشور نقش مهمی در تامین کالاهایی آمریکایی مورد نیاز ایران داشت. اما ادامه هم‌کاری میان دولت‌های ایران و کانادا در دوران ریاست جمهوری خاتمی، دوباره این تنش‌ها بیش‌تر شد و دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد پایانی بر این روابط بین دو کشور بود.

اکنون به نظر می‌رسد دولت کانادا در مقابله با اقدامات ضد حقوق بشری و تروریستی رژیم جمهوری اسلامی ایران، اهتمام ویژه‌ای به استمرار قطع روابط با جمهوری اسلامی دارد و بدون شک این اقدام به جا و سنجیده کانادا می‌تواند الگویی برای دیگر کشورها در مقابله با تروریسم جمهوری اسلامی باشد؛ اخبار تازه منتشر شده چند روز اخیر نشان می‌دهند که قطع روابط کانادا با ایران به دیگر زمینه‌ها هم تسری پیدا خواهند کرد. طرفه آن که به دنبال اعلام قطع روابط دیپلماتیک، وزیر امور مهاجرت کانادا اعلام کرده است که از ورود افراد مرتبط با جمهوری اسلامی ایران ممانت خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,