شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
25 August 2016
پس‌نشینی تند

«جمهوری‌خواهان و شورش در خاورمیانه»

۱۳۹۱ شهریور ۲۵

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

جریان پخش و انتشار محدود فیلمی که برخی آن را نسبت به عقاید مسلمانان توهین‌آمیز خوانده‌اند اعتراضات و شورش‌هایی را در خاورمیانه، جهان عرب و اسلام برانگیخت که شاید بیش از هر کسی رقبای انتخاباتی «اوباما» یعنی جمهوری‌خواهان را در آمریکا خوشحال کرد. گرچه که شاید هیچ سیاستمدار منطقی فکر نمی‌کرد که این اتفاق به خودی خود به نفع هیچ‌کدام از طرفین باشد اما ظاهرن که ستاد انتخاباتی «میت رامنی» بر این باور بود. پیامدهای پس از این بحران اما نشان داد که خود اتفاق نیست که به خودی خود تاثیری بر روند انتخابات در آمریکا خواهد گذاشت بلکه چگونگی برخورد با آن است که ممکن است خیلی از معادلات موجود را بر هم بزند.

مشاوران «اوباما» قانع شده‌اند که تا زمانی که او به حملات خارجی بر علیه دیپلمات‌های آن کشور به دید یک بحران سیاسی نگاه نکند این اتفاق یک ضربه‌ی بزرگ به ستاد انتخاباتی او خواهد بود. رییس‌جمهور آمریکا خود بهتر از هر کس دیگری می‌دانست که مرگ چهار دیپلمات این کشور می‌تواند یک شکست برای کمپین او باشد. گرچه که «اوباما» نشان داده است که می‌داند چگونه با بحران‌ها مقابله کند. «رامنی» در روزهای گذشته بسیار سعی کرده تا نشان دهد «اوباما» در حال از دست دادن کنترل سیاست خارجی و منطقه‌ای در خاورمیانه است. او تلاش دارد تا بگوید نوع برخورد رییس‌جمهور در این باره آنقدرها که لازم بوده قوی و با اقتدار نبوده و دشمنان آمریکا را جری‌تر کرده است. گرچه طرفداران «اوباما» بر این باورند که برخورد منطقی آمریکا می‌تواند از تنش موجود تا اندازه‌ی زیادی بکاهد. طرف دیگر ماجرا انگلیسی‌ها هستند که نوع خبررسانی آنها در روزهای اخیر نشان می‌دهد که سعی بر دامن زدن به این بحران دارند و حداقل از تنش بوجود آمده زیاد هم ناراضی نیستند شاید که بتوانند تا اندازه‌ای جای آمریکا را در منطقه بگیرند.

 

رفتار «اوباما» در برابر این حادثه بسیار عاقلانه بود. گرچه که ستاد «رامنی» به بیانیه‌ی نخستین صادر شده از سوی رییس‌جمهور انتقادات تندی را وارد کرد اما بعد که رسانه‌ها نشان دادند این بیانیه پیش از شورش اعتراضی در لیبی و مصر و کشتن دیپلمات‌های آمریکایی صادر شده است معلوم شد که واکنش جمهوری‌خواهان چقدر شتابزده بوده است. کار دیگری که «اوباما» انجام داد این بود که به جای دخالت دادن مستقیم نیروهای نظامی آمریکا در این بحران، با آرامش تمام توپ را به زمین رهبران عرب انداخت و از آنها خواست تا آرامش و امنیت دیپلمات‌های آمریکایی در آن کشورها را حفظ کنند در حالی که «رامنی» هنوز از بیانیه‌ی نخست اوباما انتقاد می‌کرد.

در شرایطی که «رامنی» در سخنرانی‌هایی که در سفرهای منطقه‌ای‌اش ایراد کرد به خوبی نشان داد که چقدر با سیاست جهانی و به ویژه شرایط پیچیده‌ی خاورمیانه بیگانه است، رقیب او یعنی «اوباما» از ترس اعراب و رهبران خاورمیانه از روی کار آمدن جمهوری‌خواهان بر کاخ سفید بهترین استفاده را برد چرا که او آگاه است که رهبران عرب در خاورمیانه خوب می‌دانند که انتقادات تند از «اوباما» می‌تواند به قیمت سرکار آمدن یکی از نزدیک‌ترین دوستان و متحدان نزدیک «نتانیاهو» در کاخ سفید تمام شود چیزی که بیش از همه ضرر و زیانش به اعراب خواهد رسید. این وضعیت دموکرات‌ها یادآور شرایط اواخر دوره‌ی ریاست‌جمهوری «کارتر» است که استفاده‌ی جمهوری‌خواهان از جریان گروگان‌گیری توانست به حذف آنها و بر سرکار آمدن «ریگان» منجر شود اما با وجود شباهت‌ها در این میان یک تفاوت عمده نیز وجود دارد و آن اینست که نه حاکمان عرب امروز رهبران سی سال پیش جمهوری‌اسلامی هستند و نه «اوباما» مانند «کارتر» در این زمینه بی‌تجربه.

به هر صورت «اوباما» کاری سخت در پیش رو دارد و باید بین محکوم کردن خشونت‌ها بر علیه اتباع آمریکایی و آنچه توهین به مسلمانان خوانده می‌شود از یک سو و حفظ آزادی‌های بیان بنیادین در آمریکا از سویی دیگر یک موازنه‌ سخت برقرار کند و فقط دو ماه دیگر معلوم خواهد شد که این حادثه در نهایت به نفع او بوده است و یا رقبای جمهوری‌خواهش.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,