شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
30 August 2016
پس‌نشینی تند

«اعراب مسلمان و زندگی در گذشته»

۱۳۹۱ شهریور ۲۶

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 وجه مشترک تمام کشورهای عقب‌مانده میزان فراوان عدم مدارا در میان آنهاست. این ویژگی را می‌توان به سادگی در خاورمیانه و جهان عرب و بخش‌های از شبه‌جزیره‌ی هند یافت. با وجود آنکه اعراب و مسلمانان فراوانی کشورهایشان را برای رسیدن به فرصت‌های تازه‌ای ترک کرده‌اند اما تجربه نشان می‌دهد که آنها در سرزمین‌های تازه نیز نتوانسته‌اند خود را با شرایط جهان جدید وفق دهند و هم‌چنان بر تعصبات پیشین خود مانده‌اند. نمونه‌اش را می‌توان فراوان در پس ماجراهایی دید که به نام برخوردهای ناموسی و خانوادگی به قتل، خودکشی و یا جراحت‌های گهگاه غیرقابل جبران می‌انجامد.

کشتن همسران و دختران در میان جوامع مسلمان مهاجر، چیز عجیب و تازه‌ای نیست و هر روزه یکی از این جنایات در میان این جماعت اتفاق می‌افتد و شکل پوشش، عادات غذایی و رفتاری و بسیاری دیگر از سنت‌هایشان هنوز تغییر چندانی نیافته‌اند. اعراب مسلمان تمایل چندانی برای بازگشت به ریشه‌های غرورآمیز ملی خود در پیش از اسلام ندارند در صورتیکه این موضوع در میان مسلمانان دیگر مناطق جهان بیشتر به چشم می‌آید. همین موضوع سبب می‌شود که میزان دنباله‌روی و تعصب آنها از رهبران معنوی که معمولن از درون مدارس سلفی عربستان برمی‌خیزند بسیار شدیدتر باشد. حتا در کشوری مانند مصر که مدرسه دینی الازهر از بزرگترین و خوشنام‌ترین نمونه‌های آن در جهان اسلام است هنوز مذهبیون تندرو آشکارا از عربستان فرمان می‌برند.

اعراب مسلمان هر چه خود را به سرزمین عربستان نزدیک‌تر ببینند برای خودشان حق ویژه‌تری قایلند و به همان میزان نسبت عدم مدارا و تعصب آنها بیشتر است. برای نمونه، فرهنگ اسلامی که در مالزی، سنگاپور و فیلیپین دیده می‌شود رفتاری بسیار مسالمت‌آمیزتر با دیگران فرهنگ‌ها و ادیان از خود نشان می‌دهد تا مسلمانان کشورهایی چون یمن و عراق و اردن. مسلمانان خاورمیانه عمومن هنوز در رویای عظمت دربار خلفای باقدرت بغداد هستند و چشم به پشت‌سر دارند در صورتیکه این روند در کشورهای جنوب شرق آسیا رو به جلو است. عرب‌های مسلمان عادات و سنت‌های زشتی همچون تحقیر زنان و پوشاندن آنها در حجاب را هر کجا که می‌روند مانند یک تعلق ریشه‌ای با خود می‌برند تا به نوعی هویت خود را به اثبات برسانند.

به سبب همین تعصب و زندگی در گذشته و عدم تمایل به تغییر، پیشرفت و تحصیل است که اقلیت اعراب مسلمان مهاجر در آمریکا، اروپا و اقیانوسیه در شرایط اقتصادی خوبی به سر نمی‌برند و نمونه‌ی آن را می‌شود از میزان اشتغال بیشتر آنها در کارهای فرودست، بدنی و غیرتخصصی در مقایسه با مهاجران مسلمان غیرغرب و غیرمسلمان به خوبی مشاهده کرد. تعداد محدود ثروتمندان عرب نیز یا از وابستگان به خانواده‌های سلطنتی در این کشورها هستند و یا نمایندگان محدود تجاری آنها که میزان پراکندگی‌شان نیز بسیار اندک است.

جنجال و شورش‌های اخیر که به نام توهین به مقدسات مسلمانان آغاز شد به خوبی نمایانگر این حقیقت در جهان اسلام و اعراب مسلمان مهاجر در کشورهای غربی بود. جدای از کشورهای عربی خاورمیانه موج اغتشاشات، خشونت‌ها و درگیری‌ها در کشورهای غربی نیز که از اروپا شروع و اکنون به استرالیا رسیده است نشان داد که چقدر میزان مدارا در این اقلیت کم بوده و متاسفانه زندگی در جوامع دموکراتیک هم نتوانسته است تغییری عمده در عادات این قوم ایجاد نماید. کافیست که توجه شود در میان اعتراضات تندرویان متعصب در روزهای اخیر فقط تعداد انگشت‌شماری از اتباع ایرانی و افغانی یافت می‌شد که همان شمار اندک نیز از وابستگان جمهوری‌اسلامی در کشورهای غربی بودند. جالب است که میزان اعتراضات و همچنین نسبت خشونت بروز کرده در تجمعات اعتراضی در کشورهایی چون مالزی، اندونزی و سنگاپور بسیار کمتر از خاورمیانه و کشورهای عربی‌اسلامی بوده است. وقوع و ادامه چنین حرکات و واکنش‌هایی در میان اقلیت اعراب مسلمان شاید در آینده‌ای نه چندان دور سبب بازنگری جدی کشورهای اروپایی و غربی و بویژه استرالیا در پذیرش مهاجرین و پناهندگانی شود که از این مقاصد به سوی این کشورها در حال حرکت هستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,