Saturday, 18 July 2015
28 September 2021

گفت و گوی روز

2010 January 16

اردوان روزبه/ رادیو کوچه

از تبریز خبر می‌رسد چاپ‌خانه‌ها و محل‌ها‌ی توزیع و فروش پوسترهای تبلیغاتی تیم تراکتورسازی تبریز توسط ماموران اداره اماکن نیروی انتظامی پلمپ شده است. ماموران این اداره در تبریز با مراجعه به لیتوگرافی و چاپ‌خانه‌هایی که این پوستر‌ها را منتشر کرده‌اند، نظیر چاپ‌خانه‌های عافیت و نگار و مغازه صوتی‌تصویری که اقدام به فروش این پوسترها می‌کردند تمام آنها را پلمپ کردند. پلمپ این اماکن به دنبال چاپ و انتشار پوستری با شعارهای ملی در حمایت از تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز در شهرهای مختلف آذربایجان صورت گرفته‌است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ماموران همچنین با مراجعه به مغازه صوتی‌تصویری  آذربایجان فردی به نام  داوود شیری ، صاحب مغازه را بازداشت و اقدام به تفتیش مغازه او و ضبط کیس کامپیوتر و پوستر‌های این تیم را کردند. اگر‌چه شیری پس از دو روز آزاد شده است، اما با سپردن ضمانت تعهد داده است که هر زمان اعلام کنند باید به دادگاه مراجعه کند.

پلمپ مراکز چاپ و پوسترهای تیم تراکتور‌سازی تبریز و آزار صاحبان آنها در حالی صورت می‌گیرد که این پوستر‌ها پس از کسب مجوز نشر از اداره ارشاد و باشگاه تراکتور‌سازی تبریز انتشار یافته است. مسابقات تیم تراکتور‌سازی تبریز در ماه‌های اخیر به صحنه‌های طرح مطالبات ملی و زبانی آذری‌ها تبدیل شده است. ماموران امنیتی نیز سعی در محدود کردن این‌گونه ابراز احساسات داشته‌اند. پیش از این نیز مردم در برابر حضور محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری ایران در تبریز به جای شعار به نفع او که در این جور ملاقات‌ها مرسوم است، به نفع تیم تراکتور‌سازی تبریز شعار می‌دادند.

در رابطه با این دستگیری و این پلمپ با یاشار‌حکاک‌پور فعال مدنی آذری گفت‌و‌گو کردم.

اخیرن چاپ‌خانه‌هایی که پوسترهای تیم تراکتور‌سازی تبریز را منتشر کردند ظاهرن تهدید شدند و حتا برخی از این چاپ‌خانه‌ها پلمپ شدند. انتشار یک پوستر از یک تیم محبوب در آذربایجان چرا باعث این میشود که چاپ‌خانه پلمپ شود؟

متاسفانه این برخورد انجام گرفته و همانطور که می‌دانید در پی مسابقات تراکتور‌سازی تبریز، این مسابقات به عرصه طرح مطالبات ملی و زبانی آذربایجانی‌ها تبدیل شده است. ماموران امنیتی ایران به این مساله حساس شده‌اند و می‌خواهند بروز احساسات ملی را بعد از این مسابقات محدود کنند. در همین راستا اقدام به پلمپ چاپ‌خانه‌ای که این پوسترها را چاپ کرده، کردند و تعدادی از افرادی که در این راستا بودند را بازداشت کردند

علت اینکه این پوسترها ممنوع و جمع‌آوری شده دقیقن چیست؟

در ارتباط با اطلاعاتی که به ما رسیده علت اصلی که این پوسترها را محدود کردند و مانع از چاپ آنها شدند و چاپ‌خانه‌ها را بستند، نوشته‌های ترکی است که در روی این پوستر ها مبنی بر زنده باد آذربایجان و زنده باد تیم تراکتور‌سازی نوشته شده است و بعضی از مطالبات ملی آذربایجانی‌ها را به صورت ضمنی در بعضی از این پوسترها ذکر کردند. در بین فعالین آذربایجانی گفته می‌شود که تیم تراکتورسازی نقش مهمی در طرح مطالبات ملی آذربایجانی‌ها در ماه‌های گذشته داشته است و  آذربایجانی‌ها این تیم را فقط به دید یک تیم فوتبال نگاه نمی‌کنند.

امروز هم این تیم در تهران بازی داشته است و خبرهای جسته‌گریخته‌ای شنیدیم از درگیری در ارتباط با بازی این تیم. آیا خبر دقیق‌تری دارید که به ما بگویید؟

بله. امروز تیم تراکتور‌سازی تبریز در ورزشگاه تهران با تیم استقلال تهران بازی داشته است که حدود چهل هزار نفر از هواداران تیم تراکتورسازی تبریز به ورزشگاه رفتند و تیم آذربایجانی را با شعارهای “یاشاسین آذربایجان” تشویق کردند. که بعد از این بازی و در حین این بازی درگیری‌هایی بین مامورین امنیتی و هواداران این تیم رخ داده است که این خواست‌ها و خواست‌های ملی آذربایجانی‌ها و بعضی شعارها در حمایت این تیم آذربایجانی را طرح می‌دادند. خبرهای جسته‌گریخته‌ای در رابطه با بازداشت تعدادی از افراد به ما رسیده و ما پیگیر هستیم تا اسامی دقیق این افراد را بدست بیاوریم. خبرهایی که به ما رسیده از بازداشت عده‌ای در این وادی حکایت دارد.

مثل اینکه زمانی که آقای احمدی نژاد به تبریز  آمده بودند، مردم به جای شعار برای ایشان به نفع تیم تراکتورسازی تبریز شعار می‌دادند.

این رویداد در این قضیه تاثیر داشته ولی کلیت این قضیه این است که این تیم به خاطر اینکه عرصه‌ای شده برای طرح مطالبات ملی آذربایجانی‌ها، ماموران امنیتی ایران بیشتر روی این قضیه تمرکز دارند و به خاطر این هم با هواداران این تیم برخورد می‌کنند. همانطور که دیدید مردم تبریز به جای اینکه آقای احمدی‌نژاد را تشویق کنند، تیم تراکتور را در جریان استقبال از آقای احمدی‌نژاد که تعداد کمی از مردم به داخل ورزشگاه رفته بودند، تشویق کردند.

یعنی انتشار هر نوع پوستری به زبان ترکی ممنوع است؟

متاسفانه این قانون نا نوشته‌ای در آذربایجان شده است و بر اساس اطلاعاتی که از افراد نزدیک به مسوولین چاپ‌خانه گرفتیم، این قانون نا‌نوشته‌ای در آذربایجان شده و چاپ نوشته به زبان ترکی ممنوع است. حتا پوستر تیم ورزشی یا آگهی مجلس ترحیم که به زبان ترکی نوشته می‌شود. زمانی که بنده در مراغه بودم مامورین اداره اماکن به چاپ‌خانه‌ها دستور داده بودند که از چاپ هرگونه آگهی مجلس ترحیم و تشییع جنازه به زبان ترکی امتناع کنند و تهدید کرده‌ بودند که در غیر این صورت مجوز چاپ‌خانه‌ها را باطل می‌کنند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,