Saturday, 18 July 2015
25 February 2020
مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کردند:

«انفجار در کابل‌های برق مسیر قم و کارخانه غنی‌سازی اورانیوم»

2012 September 18

خبر / رادیو کوچه

فریدون عباسی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران که برای شرکت در مجمع عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین پایتخت اتریش به سر می‌برد، طی سخن‌رانی خود انتقادات کم‌سابقه‌ای را متوجه این سازمان کرده است.

آقای عباسی گفته «ممکن است تروریست‌ها و خراب‌کاران در آژانس نفوذ کرده‌ و مخفیانه تصمیم‌سازی کنند. باید مدیرکل آژانس و هم‌کاران او را از این موضوع با خبر سازیم و هشدار لازم را بدهیم.»

رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که «یک ماه پیش ‌روز جمعه، هفدهم اوت، با استفاده از مواد منفجره کابل‌های برق در مسیر شهر قم به مجموعه فردو قطع شده و در اولین ساعات صبح روز بعد بازرسان آژانس تقاضای بازرسی سرزده از آن مجموعه‌ کرده‌اند.»

آقای عباسی گفته «قطع برق یکی از راه‌های آسیب رساندن به ماشین‌های سانتریفیوژ است. آیا این بازدید ارتباطی با آن انفجار ندارد؟ چه کسی غیر از بازرسان آژانس می‌تواند در این زمان کوتاه به داخل مجموعه دست‌رسی داشته‌ باشد و آمار خرابی‌ها را ثبت و گزارش کند؟»

این نخسین بار است که ایران از وقوع انفجار در خطوط برق مجتمع غنی‌سازی فردو خبر می‌دهد. پیش از این، تاسیسات و فعالیت‌های اتمی ایران هدف ویروس اینترنتی استاکس نت قرار گرفته بود و چند دانش‌مند اتمی این کشور در جریان سوقصدهای خیابانی، کشته شده‌اند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین از کار گذاشته شدن مواد منفجره در برخی از تجهیرات اتمی که ایران با اطلاع آژانس از بازارهای آزاد تهیه کرده خبر داده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند «خراب‌کارها و تروریست‌ها» بر اساس گزارش‌های منتشر شده آژانس به جزییات فعالیت‌های ایران پی می‌برند.

آقای عباسی گفته با نشان دادن یکی از تجهیزات «به شخص مدیرکل و دو معاون او در تهران توضیح داده شد و از وی خواستیم از تکرار این گزارش‌ها خودداری کند. اما متاسفانه در گزارش اخیر مدیرکل محترم نیز جزییات دقیق‌تری نوشته شده است.»

اشاره رییس سازمان انرژی اتمی ایران به انتشار جزییاتی از برنامه اتمی ایران در گزارش‌های فصلی مدیرکل آژانس به شورای حکام (هیات مدیره آژانس) و رییس شورای امنیت است.

این گزارش ها به صورت محدود در اختیار دیپلمات‌های کشوری عضو آژانس است اما با انتشار در رسانه‌ها در دست‌رس عموم نیز قرار می‌گیرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,