Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
فعالین آذربایجانی خواستار آزادی سعید متین پور شدند

«تولد سعید متین پور، روز زندانی سیاسی»

2012 September 21

 در مراسم گرامی‌داشت تولد «سعید متین‌پور» در پنجمین سال زندان وی که با حضور جمعی از فعالین مدنی زنجان در منزل این فعال حقوق بشر و روزنامه‌نگار آذربایجانی برگزار شد، جمع حاضر خواستار آزادی سریع وی شدند.

در این مراسم خانواده متین پور با اشاره به اتمام نصف دوره محکومیت سعید خواستار آزادی وی بر اساس قانون عفو مشروط گشتند و گفتند: بر اساس قانون، سعید می‌تواند به دلیل گذراندن بیش از نصف دوران محکومیتش شامل عفو مشروط شود و دست‌گاه قضایی باید به وظیفه خویش عمل کرده و وی را آزاد کند.

«عطیه طاهری» همسر متین پور ضمن ابراز ناامیدی از دست‌گاه قضایی افزود: عمل‌کرد گذشته سیستم قضایی نشان داده است که آنان در مورد پرونده سعید تصمیماتی فراقانونی می‌گیرند و به هیچ کدام از درخواست‌های ما ترتیب اثر نمی‌دهند. لذا من هیچ امیدی به نتیجه بخش بودن درخواست‌هایم ندارم ولی برای خود و سعید این حق را محفوظ دانسته و هم‌چنان درخواست آزادی وی را پی‌گیری خواهم کرد.

«رضا عباسی» از فعالین آذربایجانی و فعال سابق دانشجویی ضمن تبریک این روز به خانواده متین پور و گرامی‌داشت یاد دیگر زندانیان سیاسی آذربایجان با اشاره به روند پرونده سعید از ابتدا تا کنون، آن را کاملن مغایر با قانون دانسته و گفت: دست‌گیری سعید، 9 ماه بازداشت موقت وی در سال 86، جلسه دادگاه، صدور حکم و اجرای حکم سعید سراسر نقض قانون بوده و پرونده سعید متین پور روندی کاملن غیرطبیعی، ناعادلانه و غیرقانونی را طی کرده است.

عباسی سپس به تشریح موارد غیرقانونی در زمان سپری کردن دوران محکومیت سعید پرداخت و گفت: سعید از تمام حقوق قانونی و طبیعی یک زندانی محروم گشته و حتا حق تماس با نزدیک‌ترین اعضای خانواده را نیز ندارد و تنها رابطه وی با خانواده، تماس‌های چند دقیقه‌ای هفتگی از پشت کابین زندان می‌باشد. با هر گونه مرخصی برای وی مخالفت می‌شود و این در حالی است که وی نیاز مبرم به درمان و معالجه توسط پزشک متخصص دارد.

این فعال مدنی آذربایجانی با تامل برانگیز خواندن نقض ابتدایی‌ترین حقوق قانونی برای فعالین آذربایجانی به ویژه سعید متین‌پور، افزود: در کنار همه این فشارها و غرض ورزی‌های نیروهای امنیتی، بعد از نام‌گذاری تولد سعید متین‌پور به عنوان روز زندانی سیاسی، حضور در منزل وی نیز به عنوان اتهام برای فعالین آذربایجانی مطرح گشته است. وی با تاکید بر این نکته که اندیشه و بینش سعید برای همه فعالین حقوق بشر آشکار است، ادامه داد: روی سخن‌ام با نیروهای امنیتی و همه آنانی است که با وجودی که سعید را زندانی کرده‌اند، حتا از حضور در منزل سعید متین پور نیز وحشت و ترس دارند؛ اگر حضور در منزل سعید را جرم می‌دانید، من در منزلش حضور یافته‌ام تا علاوه بر شرکت در جشن تولد و تبریک تولد وی، بگویم که من هم مجرم هستم و کاملن آگاهانه این جرم را انجام می‌دهم و به این جرم خویش افتخار می‌کنم. فکر و اندیشه سعید، شخصیت والای انسانی و فعالیت‌های وی برای همه ما روشن و واضح است و ما سعید را می شناسیم و هم‌واره برای گسترش و ترویج اندیشه وی تلاش خواهیم کرد و مرتبا در منزل وی حضور خواهیم یافت.

عباسی در خاتمه شعر (گل عشقه اویاق قوی بیزه دیوانه دئسینلر، ظولمت دیله‌نن‌لر گونه بیگانه دئسینلر) را به سعید و دیگر زندانیان سیاسی آذربایجان تقدیم کرد.

گفتنی است که سال گذشته از سوی فعالین آذربایجانی طی مراسمی، روز تولد سعید متین پور (بیست‌و‌نه شهریور) به نام «روز زندانی سیاسی» نام‌گذاری شده است و در شهرهای مختلف با برگزاری مراسم‌های مشابه گرامی داشته می شود.

سعید متین پور متولد 29 شهریور 1354 می‌باشد. وی در چهار خرداد 86 برای چندمین بار دست‌گیر شد که به نه ماه بازداشت (هفت ماه بازداشت انفرادی) منجر گذشت. قاضی صلواتی حکم هشت سال زندان را برای وی صادر کرد و از بیست تیر 1388 این حکم اجرا شده است. با احتساب نه ماه بازداشت موقت در اداره اطلاعات، 24 شهریور 1391 چهار سال از مجموع هشت سال دوره محکومیت وی سپری شد که مطابق قانون، وی می‌تواند از عفو مشروط استفاده کرده و آزاد شود ولی از سوی مسئولین قضایی هنوز به این درخواست پاسخی داده نشده است.

هم‌چنین وی از بیماری‌های متعدد از جمله بیماری‌های قلبی، زخم معده، ناراحتی‌های گوارشی، ستون فقرات و…. رنج می‌برد که خانواده و فعالین آذربایجانی معتقدند این بیماری‌ها به دلیل شکنجه‌های مختلف جسمی و روحی در طول نه ماه بازداشت اولیه در زندان‌های زنجان و اوین (سال 86) بوده است. در طول بیش از چهار سال زندان متین پور، درخواست‌های متعدد برای مرخصی پزشکی جهت معالجعه توسط پزشک متخصص تا کنون بی نتیجه مانده است.

متین‌پور روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر آذربایجانی از شهر زنجان است که به صورت مداوم و گسترده با نوشتن مقالات در نشریات و وبلاگ شخصی به بیان نقض حقوق بشر در آذربایجان مبادرت می‌ورزید و همگان را نسبت به حقوق آنان از جمله تحصیل به زبان مادری و حق تعیین سرنوشت آگاه می‌کرد.

منبع:

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,