Saturday, 18 July 2015
25 May 2020
عفو بین‌الملل:

«افزایش فشارها بر فعالان دانش‌جویی در ایران»

2012 September 22

گزارش خبری / رادیو کوچه

سازمان عفو بین‌الملل، از سازمان‌های حقوق بشری، روز شنبه، 22 سپتامبر، در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که در ماه‌های گذشته ده‌ها نفر از دانش‌جویان در شهرهای مختلف ایران مورد بازجویی قرار گرفته یا هدف بازداشت‌های خودسرانه بوده‌اند.

این اطلاعیه، هم‌زمان با آغاز سال تحصیلی جدید در ایران، یکم مهرماه، منتشر شده است.

عفو بین‌الملل گزارش داده است که تعدادی از دانش‌گاه‌ها در ایران تحصیل زنان در برخی رشته‌های تحصیلی مشخص را ممنوع کرده‌اند و به طور مشخص، اعضای تعدادی از اقلیت‌های مذهبی و دانش‌جویان فعال سیاسی هدف قرار گرفته و بسیاری از آن‌ها از ادامه تحصیل منع شده یا برای گذران دوره محکومیت، به زندان فراخوانده شده‌اند.

براساس اعلام عفو بین‌الملل، در بسیاری موارد، دانش‌جویانی که به زندان فراخوانده شده‌اند به دلیل اتهاماتی در ارتباط با حق آزادی بیان یا برگزاری تجمعات آرام، مجرم شناخته شده‌اند.

این سازمان فعال در زمینه حقوق بشر اعلام کرد: «دانشجویان در ایران سال‌ها تحت فشار و آزار بوده‌اند، ولی میزان فشارها از ماه مه امسال (نزدیک به پنج ماه گذشته) بیش‌تر شده است.»

عفو بین‌الملل اضافه کرد که این سازمان از ماه اوت (در نزدیک به دو ماه گذشته)، موارد متعددی از پرونده‌های دانش‌جویانی را ثبت کرده است که از سوی نهادهای مسوول در ایران به زندان فراخوانده شده یا از ادامه تحصیل منع شده‌اند.

به گزارش عفو بین‌الملل، سروش ثابت روز دوم سپتامبر برای گذراندن دوره محکومیت خود به زندان رفت. او به دلیل حضور در اعتراضات دانش‌جویی در سال 2007 میلادی به 2 سال زندان محکوم شده است.

براساس اعلام این سازمان، لوا خانجانی، از پیروان بهاییت در ایران نیز به دلیل اعتقاداتش از ادامه تحصیل منع شده و روز 15 اوت امسال برای گذران دوره محکومیتش به زندان رفته است.

خانم خانجانی به دلیل حضور در اعتراضات دسامبر 2009 میلادی به دو سال زندان محکوم شده است.

ان هریسن، معاون مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل گفت: «مقامات ایران باید به چرخه سرکوب دانش‌جویان که در آستانه آغاز سال تحصیلی فضایی از ترس و وحشت ایجاد کرده است، پایان دهند.»

او اضافه کرد: «مقامات ایران با منع کردن دانش‌جویان از تحصیل بر مبنای جنسیت، باور یا فعالیت‌های صلح‌آمیز آن‌ها، تعهداتی را که در چارچوب قوانین بین‌الملل پذیرفته‌اند، زیر پا می‌گذارند.»

او هم‌چنین خواهان آزادی سریع و بی‌قیدوشرط تمام دانش‌جویان زندانی سیاسی-عقیدتی، از جمله بهاره هدایت، مجید توکلی و ضیا نبوی شد.

بیشتر بخوانید:

 «تفکیک جنسیتی ۳۲۲۰ کلاس درس در دانش‌گاه علامه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,