شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
30 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«آبی»

۱۳۹۱ مهر ۰۱

شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 مهدی مرعشی دانش‌آموخته زبان و ادبیات فارسی از دانش‌گاه تهران است. او سال‌ها با نشریاتی چون کارنامه و واژه هم‌کاری کرده. از مرعشی دو مجموعه داستان به نام «نفس تنگ» و «کتابت بهار» تا کنون در ایران به چاپ رسیده  و اخیرن نیز رمان «زرتشت» از او در کانادا توسط انتشارات زاگرس منتشر شده است.

داستان آبی، از مجموعه داستان‌های کوتاه نفس تنگ، روایت مالیخولیایی زن جوانی‌ست که به ازدواج مردی نازا درآمده است.  مرد همسر اولش را به بهانه این که نتواتنسته برایش فرزندی به دنیا بیاورد ترک کرده، و حالا همسر دوم او هم با همین مشکل رو‌به رو است، در حالی که شوهر، آقای اکبری، به نظر نمی‌رسد هنوز مشکل را از ناحیه خود بداند.

بر طبق یک آمار پزشکی عدم باروری زوج‌های نازا در حدود چهل درصد موارد از طرف مرد، همین در صدر از طرف زن و حدود بیست درصد مشکل از دو طرف است، اما در جامعه‌های سنتی و مردسالار در بسیاری موارد مشکل را صرفن از طرف زن می‌دانند و چه بسا مردان مغروری که با مداوایی ساده می‌توانند مشکل نازایی خود را برطرف کنند و با لجاجت از مراجعه به پزشک خودداری می‌کنند.

در داستان آبی به نقل یکی از جوان‌های محله با خبر می‌شویم که آقای اکبری زنش را در خانه زندانی کرده و حتی اجازه بیرون رفتن برای خرید مایحتاج روزانه را هم به او نمی‌دهد. زن قبلاً نزد همسایه‌ها قسم خورده که ناشناسی را با سری مثل یک گلوله درخشان آبی پایین پنجره دیده است. آقای اکبری زن جوانش را کتک می‌زند، با این حال زن غرق در اوهام خود با یک حوله، بدون پوشش دیگری به کنار پنجره می‌آید و برگ‌های درخت چنار را به امید دیدن آن سر آبی درخشان بی چهره کنار می‌زند. به انتظار یک منجی؟ یک معشوق که بتواند او را بارور کند؟ کسی نمی داند. آقای اکبری پنجره رو به درخت را با میله‌های آهنی می‌بندد و راوی هم خواننده را با تصورات مالیخولیایی زنی در یک کوچه بن‌بست تنها می‌گذارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این نویسنده می‌توانید به لینک زیر در رادیو کوچه مراجعه کنید:

http://radiokoocheh.net/article/166370

موسیقی متن:

Erik Satie: Gnossienne no. 4

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,