Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
به گفته پژوهش گران استرالیایی

«تماشای بیش ازحد تلویزیون موجب مرگ زودرس می‌شود»

2010 January 18

تماشای بیش از حد تلویزیون، همواره به عنوان معضلی شناخته می شد که موجب کند کردن فعالیت های مغز می شود، اما به نظر می رسد معضل عدم تحرک فیزیک بدن را نیز باید به این عوامل افزود که موجب مرگ زودرس در افراد می شود.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری استرالیایی «آب ث» تحقیقات دانشمندان این کشور نشان دهنده این است که افراد هرچه بیشتر به تماشای تلویزیون می‌پردازد، زودتر می‌میرند. این گزارش می افزاید، هر ساعت اضافی که صرف تماشای تلویزیون می شود، خطر مرگ زودرس افراد، افزایش می یابد.

پروفسور «دیوید دونستار»، پزشک مرکز درمانی قلب ودیابت ملبورن، دریک تحقیق به بررسی شیوه زندگی بیش از هشت هزار نفر از بزرگ سالان استرالیایی، به مدت شش سال پرداخت. این محقق در نتایج تحقیق خود آورده است: «دراین مطالعه افرادی که بشترین میزان تماشای تلویزیون را داشتند در سنین پایین تری نسبت به کسانی که ساعات کم تری دراین زمینه صرف کرده بودند، مرگ زودرس داشتند.»

20100118-news-danesh22K

وی خاطرنشان کرد: «آنچه که این مطالعه در ابتدا فراهم می کند شواهدی است که تماشای تلویزیون را به افزایش خطر مرگ زودرس ارتباط دهد. » براساس این تحقیق افرادی که در روز چهار ساعت یا بیشتر به تماشای تلویزیون می پردازند، 46 درصد بیشتر در خطر مرگ زودرس و 80 درصد بیشتر در معرض مرگ ناشی از بیماری قلبی و عروقی هستند.

وی خاطرنشان کرد: «این افزایش خطر ابتلا به مرگ زودرس، مستقل از عوامل خطرزای دیگر مانند سیگار کشیدن ، فشار خون ، کلسترول ، رژیم غذایی یا ورزش کردن است.»

محقق استرالیایی بابیان این که نشستن بیش از حد برای سلامتی انسان بسیار مضر افزود: «تماشای تلویزیون شامل نشستن طولانی در حالت اولیه شخص و فاقد جنبش ماهیچه هاست. وی افزود: خطر نشستن طولانی مدت، لزومن با تحرک بیشتر جبران نمی شود، چراکه در این مطالعه، افرادی که ورزش کرده اما بیش از حد به تماشای تلویزیون می پرداختند نیز در خطر مرگ زودرس قرار داشتند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,