Saturday, 18 July 2015
12 August 2020
‌رییس جمهوری ایالات متحده:

«ایران اتمی جرقه‌ای برای مسابقه تسلیحاتی اتمی در منطقه»

2012 September 26

گزارش خبری / رادیو کوچه

باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده، در سخن‌رانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، با تقبیح خشونت و افراط‌گرایی، و نیز محکومیت فیلم ضد‌اسلامی، به شماری از موضوعات از جمله بهار عربی، سوریه و ایران نیز پرداخت.

به گزارش رادیو فردا، باراک اوباما روز سه‌شنبه، بیست و پنجم سپتامبر، ضمن یاد کردن از تاریخ کهن ایران، اعلام کرد که ایالات متحده هنوز هم خواهان حل و فصل مناقشه هسته‌ای ایران از راه دیپلماتیک است اما در عین حال تاکید کرد که زمان برای حل و فصل این مناقشه نامحدود نیست.

باراک اوباما، سخن‌رانی خود را با یادی از کریس استیونس، سفیر آمریکا که در بنغازی به قتل رسید آغاز کرد و با اشاره به ویدئوی ضد اسلامی که خشم مسلمانان را برانگیخته بار دیگر تاکید کرد که دولت آمریکا هیچ نقشی در این فیلم نداشته است.

باراک اوباما با «زننده و مشئمزکننده» خواندن این ویدئو اظهار داشت: «ما تصریح کردیم که دولت ایالات متحده هیچ ارتباطی با این ویدئو نداشته است و من خود بر این باورم که پیام این ویدئو باید از سوی همه کسانی که به انسانیت مشترک ما احترام قائلند، مردود شناخته شود.»

باراک اوباما افزود: «این ویدئو نه تنها اهانت به مسلمانان بلکه اهانت به آمریکایی‌‌ها هم بود، همان‌طور که شهر پشت این دیوارها(نیویورک) گواه آن است، ما کشوری هستیم که از هر نژاد و مذهبی استقبال می‌کنیم. کشور ما خانه مسلمانانی است که‌ در سراسر آن عبادت می‌کنند و ما تنها به آزادی مدهب احترام نمی‌گذاریم، ما قوانینی داریم که افراد را حمایت می‌کنند تا به به خاطر ظاهر یا عقایدشان مورد گزند واقع نشوند. ما می‌فهمیم که چرا مردم از این ویدئو آزرده شده‌اند چراکه میلیون‌ها نفر ازشهروندان ما نیز در میان آن‌ها هستند.»

باراک اوباما سپس به این موضوع اشاره کرد که بعضی‌ها می‌پرسند چرا آمریکا جلوی این ویدئو را نمی‌گیرد و خود در پاسخ گفت که قانون اساسی آمریکا آزادی بیان را تضمین کرده است.

رییس جمهوری ایالات متحده تاکید کرد که همه روزه مطالب توهین‌آمیز زیادی در آمریکا منتشر شده یا گفته می‌شود که خیلی از آن‌ها متوجه رییس جمهوری و فرمانده کل قوای این کشور است که وی از حق آن‌ها برای ادای این مطالب دفاع می‌کند.

وی با این حال گفت راه مواجهه با این اهانت‌ها، نه محدود کردن آزادی بیان، بلکه اجازه دادن به صداهای بیش‌تر در کشور است.

باراک اوباما با اشاره به قانون اساسی و بنیان‌گذاران این کشور گفت اگر آزادی بیان محدود شود ممکن است به حربه‌ای برای سرکوب عقاید و اقلیت تبدیل شود.

رییس‌جمهوری ایالات متحده در ادامه توسل به خشونت و اعمال خشونت آمیز برای واکنش مطالب منتشر شده در دنیای امروزی را راهی ناصواب دانست و گفت قربانیان این خشونت‌ها بیش از همه از میان مسلمانان بوده‌اند تا غربی‌ها.

وی هم‌چنین گفت در دنیای مدرن ارتباطات هرکسی می‌تواند مطلبی را از موبایل خود منتشر کند.

باراک اوباما با اشاره  به شماری از کشورهای آفریقایی، آسیایی و عربی، روند تحولات جهانی را به سوی دموکراسی ارزیابی کرد و در عین حال این راه را پر فراز و نشیب دانست.

در بخشی دیگر از این سخن‌رانی رییس‌جمهوری ایالات متحده، به سوریه پرداخت و گفت: «در سوریه، آینده نباید متعلق به دیکتاتوری که مردمش را قتل عام می‌کند، باشد. اگر دلیلی برای فریاد و اعتراض در جهان امروز وجود داشته باشد، آن دلیل همان رژیمی است که کودکان را شکنجه می‌کند و راکت به ساختمان‌های مسکونی شلیک می‌کند.»

باراک اوباما پس از سوریه به ایران پرداخت و گفت: «درایران، ما شاهدیم مسیر یک ایدئولوژی خشن و  غیر پاسخ‌گو به کجا ختم می‌شود.»

رییس‌جمهوری ایالات متحده تصریح کرد: «مردم ایران تاریخ چشم‌گیر و کهنی دارند و بسیاری از ایرانیان خواستار زندگی در صلح و رفاه کنار همسایگانشان هستند. اما دولت ایران هم‌زمان با محدود کردن حقوق مردم خود از دیکتاتوری در دمشق و گروه‌های تروریستی در خارج از ایران حمایت می‌کند. مدت‌ها است که ایران نتوانسته از فرصت استفاده کرده که نشان دهد که برنامه هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز است و به تعهداتش در سازمان ملل عمل نکرده است.»

باراک اوباما افزود: «بگذارید شفاف بگویم؛ آمریکا می‌خواهد این مسئله را از طریق دیپلماتیک حل کند، و ما معتقدیم زمان و فضای لازم برای انجام این کار هنوز وجود دارد. اما این زمان نامحدود نیست. ما به حق کشورها برای دست‌رسی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای احترام می‌گذاریم اما یکی از اهداف سازمان ملل این است که نظارت کند که این نیرو برای صلح استفاده شود.»

باراک اوباما تصریح کرد: «اشتباه نکنید؛ یک ایران مسلح به سلاح اتمی چالشی نیست که بتوان آن را مهار کرد. ایران اتمی اسراییل را تهدید به نابودی می‌کند، امنیت کشورهای خلیج فارس و ثبات اقتصاد جهانی را تهدید می‌کند. ایران اتمی جرقه‌ای ‌است برای مسابقه تسلیحاتی اتمی در منطقه و پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی ‌را از میان می‌برد. به همین دلیل است که ائتلافی از کشورها حکومت ایران را مسوول می‌دانند. و به همین دلیل است که ایالات متحده آن‌چه را که باید انجام خواهد داد تا از دست‌یابی ایران به سلاح اتمی جلوگیری کند.»

این در حالی است که ایران همواره از صلح‌آمیز بودن اهداف و برنامه‌های اتمی خود خبر داده است.

بیشتر بخوانید:

 «خشونت در سوریه در مرحله‌ای غیرقابل قبول»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,