شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
18 September 2016
مسوولان دولتی در ایران اعلام کردند:

«پارازیت‌ها منشا‌ نامعلومی در ایران دارند»

۱۳۹۱ مهر ۰۵

منوچهر نوبنیاد / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

صحبت از پارازیت‌های ماهواره‌ای یک خط قرمز غیررسمی در بین پزشکان است که مهم‌ترین دلیل آن، نبود پشتوانه تحقیقاتی قوی است و اکثر پزشکان در پاسخ به سوال خبرنگاران به نوعی از جواب دادن در این مورد طفره می‌روند.

در نخستین اظهار نظر معصومه ابتکار دبیر کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در ابتدای شهریور ماه سال جاری گفت: «آن‌چه در حال حاضر برای سلامتی شهروندان تهرانی نگران‌کننده است ارسال پارازیت‌هایی است که منشا آن‌ها نیز مشخص نیست، و معلوم هم نیست مسوولیت این امواج با چه کسی است تا بتوان بابت آن از کسی سوال پرسید و یا بر آن نظارت کرد.»

ابتکار با هشدار نسبت به تاثیری که این امواج بر سلامت شهروندان دارند گفت: «به عنوان عضو شورای شهر تهران هیچ اطلاعاتی در رابطه با موضوع پارازیت‌ها و فرستنده‌های آن نداریم.»

وی گفت: آنچه که می‌دانیم این است که این امواج بر سلامتی انسان و سلول‌های بدن تاثیر می‌گذارند.

بر اساس مصوبه شورای شهر تهران این نهاد موظف به مقابله جدی با هرگونه آثار سو و زیان بار تشعشعات و امواج ناشی از فعالیت دکل‌های مخابراتی است‌. اما نکته اصلی این‌جاست که بنا به اعلام شورای شهر تهران، در حوزه امواج و مقابله با آلودگی امواج ماهواره، هیچ نهادی مسوولیت را بر عهده نمی‌گیرد و این نگرانی که در سطح جامعه وجود دارد، دامن می‌زند.

اظهارات رییس سازمان محیط زیست دولت هشتم بازتاب‌های گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت و تقریبن در بیش‌تر روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها منعکس شد و همگی به آن بخش از اظهارات ابتکار که هشدار داد سونامی سرطان در راه است، تاکید ویژه داشتند.

مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت اما بعد از انتشار این خبر در سخنانی کل صورت مسئله را پاک کرد و گفت: «نتایج نهایی فعالیت‌های تحقیقاتی درباره اثرات پارازیت‌های ماهواره‌ای بر سلامت انسان هنوز اعلام نشده است ولی بر اساس نتایج جانبی که ارایه شده پارازیت‌های ماهواره‌ای مشکل خاصی برای سلامت انسان به وجود نمی‌آورد.»

در همین راستا معاون روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم هرگونه پاسخ‌گویی در رابطه با موضوع پارازیت‌ها را به وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات محول کرد و گفت: «ما نمی‌توانیم در این باره توضیحی ارایه کنیم و بهتر است از طریق روابط عمومی وزارت ارتباطات این موضوع را پی‌گیری کنید.»

نزدیک به یک هفته پس از اعلام خطر عضو شورای شهر درباره پارازیت‌ها، وزیر ارتباطات به طور غیرمستقیم به اظهارات وی واکنش نشان داد.‌

رضا تقی‌پور با تاکید بر این‌که ارسال پارازیت‌ها ربطی به این وزارت‌خانه ندارد، گفت: «پارازیت‌های اخیر از سوی وزارت ارتباطات ایجاد نشده و منشا آن نیز مشخص نیست و به طور جدی پیگیر این مسئله هستیم.»

این مقام دولتی یاد آور شد که در ارتباط با این موضوع به دفعات گزارشی درباره پارازیت‌های تلفن‌های همراه برای نمایندگان و اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ارایه کرده‌ایم.

وی مدعی شد با توجه به این‌که پارازیت‌های اخیر از سوی وزارت ارتباطات ایجاد نشده، اما این وزارت‌خانه درصدد کشف منشا ارسال پارازیت‌ها بر آمده است.

حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در خصوص داخلی بودن منشا این پارازیت ها در کشور گفت: «قطعن موضوع بیماری‌زا بودن پارازیت‌های ماهواره‌ای را به مرکز تحقیق و پژوهش مجلس ارایه خواهیم کرد تا در این رابطه تحقیقات گسترده‌ای انجام دهند. هم‌چنین که وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مسئول جان شهروندان ایرانی است و باید در زمینه پارازیت‌های بیماری‌زا تحقیقات لازم را انجام دهد و در پایان تعطیلات مجلس شورای اسلامی از وزیر بهداشت خواهیم خواست تا مدارک و اسناد غیر بیماری‌زا بودن پارازیت‌ها را به کمیسیون ارایه دهد.»

این نماینده مجلس نهم افزود: «وزارت ارتباطات و نمایندگان مجلس از منشا صدور پارازیت‌ها اطلاع دارند ولی نمی‌خواهند بیان کنند. وزارت ارتباطات به خوبی می‌داند که منشا ارسال پارازیت‌ها کجاست.‌»

وی با تکذیب ادعای تقی‌پور گفت: «این‌که ایشان گفته به کرات به مجلس در خصوص آثار زیان بار پارازیت‌ها گزارش داده‌ایم ، صحت ندارد و ما بارها خواستیم که در این مورد از ایشان سوال شود ولی به نوعی این کار هنوز انجام نگرفته است.‌»

رییس کمیسیون بهداشت ادامه داد: «ما وزارت بهداشت و درمان را مسوول بررسی عوارض ناشی از این پارازیت‌ها کردیم که علی‌القاعده تا اواسط مهرماه باید گزارش وزارت بهداشت و درمان به مجلس برسد.»

از سوی دیگر صحبت از پارازیت‌های ماهواره‌ای یک خط قرمز غیررسمی در بین پزشکان است که مهم‌ترین دلیل آن، نبود پشتوانه تحقیقاتی قوی است و اکثر پزشکان در پاسخ به سوال خبرنگار ما به نوعی از جواب دادن در این مورد طفره می‌روند.

تنها کسی در این مورد حاضر به پاسخ‌گویی شد، ایرج خسرونیا‌، رییس انجمن پزشکان داخلی ایران است که درباره پارازیت‌ها و تاثیر آن‌ها در سلامتی افراد گفت: «امواج موجود در فضا روی سیستم مغز و اعصاب و تعادل انسان اثر دارد. گاهی اوقات نیز روی غدد داخلی و رحم به‌خصوص در زنان باردار تاثیر منفی دارد‌‌، هم‌چنین این امواج، در طولانی مدت روی پرده گوش و سیستم شنوایی تاثیرات منفی می‌گذارد و تعداد زیادی از افراد در معرض امواج به‌طور غیرعادی عصبی هستند و اضطراب و هیجان دارند. گاهی اوقات هم این پارازیت‌ها منجر به اختلالات قلبی و عروقی روی افراد در معرض خواهد شد.»

وی ادامه داد: «تاثیر این امواج روی کودکان می‌تواند باعث بروز برخی از انواع سرطان‌ها شود.»

پارازیت‌‌ها از یک برج رادیویی فرستاده می‌شوند و روی سیگنال‌های اصلی ماهواره قرار می‌گیرند. این تداخل امواج باعث می‌شود کیفیت امواج ماهواره پایین بیاید و تصویر شطرنجی یا منقطع پخش شود. برای این‌که چنین اتفاقی بی‌افتد، فرکانس‌های ماکروویو یا همان پارازیت‌ها باید در دامنه ۳مگاهرتز تا ۳۰۰ گیگاهرتز باشند. امواج شدیدی که هر قدر شدت‌شان بالاتر برود، برای سلامتی انسان‌ها و دیگر موجودات زنده خطرناک‌تر هستند.

این امواج در قسمت‌های عضلانی بدن نسبت به بافت‌های چربی، عمق نفوذ کم‌تر و جذب بیش‌تری دارند، بنابراین امواج مایکروویو بعد از نفوذ نوعی اثر گرمایی در بدن تولید می‌کنند که می‌تواند باعث تخریب و آسیب ملکولی شود. بالا رفتن مدت زمان تماس این امواج با بدن فرد، اثرات تخریبی آن‌ها را بیش‌تر می‌کند. چه این امواج مربوط به پارازیت‌های ماهواره‌ها باشد و چه دکل‌های مخابراتی که در نزدیکی ساختمان‌های مسکونی برپا شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,