Saturday, 18 July 2015
15 January 2021
به بهانه زادروز الیور هاردی

«به سوی خوشبختی»

2010 January 18

سروش / رادیو کوچه

soroush@koochehmail.com

هجدهم ژانویه مصادف با زادروز الیور هاردی هنرپیشه کمدی سینمای آمریکا است. وی همراه استن لورل گروه دو نفره تشکیل دادند که به مدت سی سال فیلم های کمدی بسیاری را تولید کردند. شخصیت سینمایی هاردی به قول خودش کمی برآمده از شخصیت واقعی او و کمی نیز متاثر از داستان مصور «هلپ فول هنری» بود. هاردی از شخصیت خود، خلق و خوی جنوبی و ویژگی هیکلش را گرفت. درون شخصیت تنومند او قلبی مهربان قرار داشت. او در طول دوران بازیگری در بیش از چهارصد فیلم بازی کرد و سرانجام در 7 اوت 1957 درگذشت.

20100118-hardy-koocheh

الیور هاردی در سال 1892 در هارلم جورجیا آمریکا  در خانواده‌ای فقیر به دنیا آمد. در هشت سالگی از خانه فرار کرد و به قصد آوازخوانی راهی کاباره‌ها شد. او از صدای خوبی هم بهره می‌برد که حتا بعدها هم در برخی از فیلم‌هایش از آن استفاده می‌کرد. بعد از دوران دبیرستان وارد دانشگاه جورجیا در آمریکا شد و در رشته حقوق مشغول به تحصیل شد. در ایام تحصیل و در فواصل بین درس‌ها در کنسرواتوی موسیقی آتلانتا آواز می‌خواند. می‌گویند در خانواده‌ی او هیچ کسی اهل هنر و موسیقی نبود و فقط الیور بود که علاقه‌ای شدید به هنر داشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

الیور هاردی در سال۱۹۱۰ با افتتاح یک سالن تئاتر در «میلد گویل جورجیا»  به سینما علاقه‌مند شد و سپس با کمپانی لوسین فلوریدا شروع به کار کرد. یکی از نقش های دو نفره ی متعددی که او در آن ظاهر شد سگ خوش شانس بود که نقش کوچکی در مقابل لورل داشت. این ماجرا تقریبا یک دهه قبل از آن بود که این دو دوباره با هم همبازی شوند.

او در فیلم های اولیه اش با نام های نورول هاردی ، بیب هاردی، الیور بیب هاردی و الیور نورول هاردی بازی می کرد و پس از پیوستن به کمپانی  روچ نام الیور هاردی برای او تثبیت شد. شخصیت سینمایی هاردی به قول خودش کمی برآمده از شخصیت واقعی او و کمی نیز متاثر از داستان مصور هلپ فول هنری بود.

هاردی از شخصیت خود ، خلق و خوی جنوبی و ویژگی هیکلش را گرفت. درون شخصیت تنومند او قلبی مهربان قرار داشت. مشهور است که لورل مغر متفکر آثار بود و هاردی پس از بازی معمولا به سراغ گلف می رفت . شخصیت ها و روابط سینمایی آن دو در خلال ۲۷ فیلم کوتاه بین ۱۹۲۶ تا ۱۹۲۹ شکل گرفت. سرانجام الیور هاردی در ۷ آگوست ۱۹۵۷ و در سن 65 سالگی درگذشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,