Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
بعد از پرتقال های اسرائیلی اینک

«سیب‌هایی که آمریکایی از کار درآمدند»

2009 August 11

خبرآنلاین – «چند تاجر با حمایت دولت بدون پرداخت عوارض گمرکی به واردات سیب‌های آمریکایی پرداخته‌اند و آن را به گردن واردکنندگان با سابقه کشور می‌اندازند و در مواقعی که سند و مدرکی هم رو می‌شود، از اساس واردات را تکذیب می‌کنند». اینها بخشی از گفته‌های یک تاجر میوه درباره سیب‌های قرمزی است که چندی پیش از آمریکا وارد ایران شد و به تازگی به بازار میوه تهران هم رسیده‌است.

خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند که سیب‌های آمریکایی با برچسب USA و به قیمت سه هزار تومان در بازار تهران و چند شهر دیگر از جمله ساوه، اصفهان، بروجرد و چند شهر شمالی کشور به فروش می‌رسند و علت گرانی آن هم از سوی توزیع کنندگان «آمریکایی» بودن آن است.

20090811_soc_sib

روزنامه خبر نخستین رسانه‌ای بود که موضوع واردات سیب‌های آمریکایی را مطرح کرد. در گزارشی که در روز هفتم مرداد ماه در این روزنامه درج شد اشاره شد که «سیب‌های آمریکایی از بندر شهید رجایی وارد ایران شده است.»

سیب‌های واردشده از نوع قرمز و مرغوب هستند و روی برچسب آن بارکد و نشان ایالات متحده آمریکا USA حک شده‌است. سپس رسانه‌های داخلی و خارجی در سطحی وسیع به بررسی این موضوع پرداختند اما مسوولان دولتی و بخش خصوصی این موضوع را رد کردند. اما پس از گذشت 12 روز جزئیات تازه‌ای از واردات مشکوک سیب‌های آمریکایی به ایران مشخص شد.

سیب‌های واردشده از نوع قرمز و مرغوب هستند و روی برچسب آن بارکد و نشان ایالات متحده آمریکا USA حک شده‌است

خبرگزاری ایسنا گزارش داد: «با وجود اعلام گمرک و بخش خصوصی مبنی بر اینکه هیچ سیب قرمز آمریکایی وارد ایران نشده اما حضور در بازار میوه به منزله تأییدشدن حضور سیب‌های آمریکایی با برچسب USA و به قیمت همان سه هزار تومان مطرح شده‌است.

هرچند آمریکایی بودن یا نبودن این سیب‌های قرمز شاید آنچنان مهم نباشد، چرا که به گفته مسئولان مبادله تجاری با آمریکا هیچ منعی ندارد اما انتقاد تولیدکنندگان این محصول کشورمان را نباید فراموش کنیم که قطعن با واردات این سیب‌ها اولین قشر متضرر خواهندبود.

در ماجرای پرتقال‌هایی با برچسب اسرائیلی هم که چند ماه قبل، خبر اول رسانه‌ها شد تقریبن چنین اظهاراتی از سوی مسوولان مطرح شد و در نهایت عنوان کردند که عده‌ای با برچسب زدن روی پرتقال‌های چینی قصد بهره‌برداری سیاسی از موضوع داشته‌اند. در حالی که قرار بود که مسببان این اتفاق معرفی شوند، چند ماه بعد یک میوه دیگر با یک نشان مشکوک دیگر در بازار مشاهده می‌شود و منابع رسمی و غیر رسمی همه فقط تکذیب می‌کنند.

اما تناقض‌گویی‌ها مسئولان و دست‌پاچگی در تکذیب واردات سیب‌های آمریکایی و اصرار غیرعادی مبنی بر عدم ورود این محموله سؤالاتی را در اذهان ایجاد کرده‌است. روزی رئیس کل گمرک واردات سیب‌ها را تکذیب می‌کند اما معاون وی ضمن تأیید واردات آن اعلام می‌کند آخرین محموله از طریق کشتی MSC سوئیسی وارد کشور شده است و محصول کشور آفریقای جنوبی بوده‌است.

محمد رضا نادری، معاون امور گمرکی گمرک در گفت‌وگو با فارس می‌گوید: «آخرین محموله در تاریخ 30 تیرماه و به میزان 66 تن بوده که با شماره سند ترخیص 5036714 توسط گروه ارجمندی و شرکا وارد کشور شده است».

ارجمندی: معلوم نیست چه کسانی پشت هستند

اما توجه به جزئیات جدید‌تر از واردات سیب‌های آمریکایی و گفته‌های هاشم ارجمندی، نکات قابل توجهی را به ذهن متبادر می‌کند. هاشم ارجمندی، یکی از مهم‌ترین وارد کنندگان میوه به کشور که به همراه دو برادر دیگر خود به کار تجارت میوه مشغول هستند در خصوص وضعیت کاری خود در گفت و گو با «خبر» می‌گوید: «شرکت «فارس برودت» که مدیریت آن با ما است با توجه به نیاز بازار به شرکتی که در خلیج فارس فعالیت می‌کند سفارش میوه می‌دهد و در ماجرای پرتقال‌های اسرائیلی هم ثبت سفارش آنها از سوی شرکت ما بود و آن شرکت هم شروع به خرید این محصول از کشور چین کرد. سپس محموله در چین بسته‌بندی و با کشتی از این کشور به بندرعباس منتقل شد.»

ارجمندی راجع به تجارتشان می‌گوید: «هم من و هم برادرانم و هم پدرم تاجر میوه بوده‌ایم. سه سال صادرکننده نمونه کشور بوده‌ام. یک‌بار در دولت آقای احمدی‌نژاد و دوبار در دولت آقای خاتمی موفق شدم صادرکننده نمونه کشور شوم. وزیر بازرگانی هم در سالی که گذشت من را به عنوان صادرکننده دوم کشور معرفی کرده است».

ارجمندی راجع به واردات سیب‌های آمریکایی به کشور ضمن تأیید واردات آن گفت: «از حجم واردات آن خبر ندارم و در رسانه‌ها شنیدم که این سیب‌ها وارد شده‌است». وی در پاسخ به این سؤال که معاون امور گمرکی گمرک ایران مدعی شده‌است که این سیب‌ها از سوی برادران ارجمندی وارد کشور شده است، گفت: «دروغ است، آقای نادری بر چه اساسی چنین چیزی را مطرح کرده‌اند؟! این سیب‌ها را ما وارد نکردیم، سیب‌ها به صورت قاچاق وارد کشور شده است که معلوم نیست چه کسانی پشت واردات آن بوده‌ و از آن حمایت کرده‌اند».

وی به ماجرای واردات پرتقال‌های اسرائیلی اشاره کرد و گفت: «آن زمان هم برخی‌ها شیطنت کرده‌اند که هدفشان زمین زدن شرکت ما بود. سر ماجرای پرتقال‌های اسرائیلی، پرتقال‌ها و کارتن‌های آن 100درصد چینی بود و کارشناسان نظر دادند که برچسب روی پرتقال‌ها ساخت چین نیست. برچسب‌ها را ساخته بودند که ما را خراب کنند. واردات سیب‌های آمریکایی هم مشکوک است و معلوم نیست چه هدفی دارند.»

وی افزود: «برای ما واردات سیب آمریکایی صرفه اقتصادی ندارد، چرا که هر محصولی که از گمرک وارد کشور می‌شود، ارزش ریالی دارد و براساس ارزش آن گمرک، «گمرکی» دریافت می‌کند. ارزش واردات هر تن سیب 1300 دلار است که به عبارتی در هر کیلو می‌شود 650 تومان. این سیب‌ها تا زمانی که به بازار برسد برای مصرف‌کننده در می‌آید کیلویی سه هزار تومان که برای ما به صرفه نیست، شاید کسانی این سیب‌ها را وارد کنند و گمرکی نپردازند؛ برای آنها به صرفه است.»

وی افزود: «در کشور قوانین و مقررات گمرکی وجود دارد و هرکس نمی‌تواند به سلیقه خود هر محصولی را وارد کند، مگر آنکه قاچاق‌کند. وی تاکید کرد: «آخرین محموله واردات سیب برای برادران ارجمندی نبوده است و گفته‌ها در این مورد دروغ محض است.»

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس: «دلار‌های نفتی می‌دهیم، سیب وارد می‌کنیم آن هم از آمریکا؟»

محمدرضا امیری، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز در گفت و گو با «خبر» با انتقاد شدید از واردات مشکوک سیب‌های آمریکایی به کشور گفت: «معلوم نیست این ماجرای واردات چه زمانی می‌خواهد پایان یابد. یک سال پرتقال وارد می‌شود، یکسال سیب. سال گذشته ذرت وارد کشور شد، به وزارت بازرگانی تذکر دادیم که جلوی واردات را بگیرید اما انگار گوش کسی بدهکار نیست».

وی افزود: «جالب است، اگر از مسوولان هر کدام از وزارتخانه‌های بازرگانی و جهاد کشاورزی یا گمرک سؤال کنید که چرا سیب‌های آمریکایی وارد کشور شده‌است، به گردن دیگری می‌اندازند و خود را به بی‌خبری می‌زنند. اما مجلس از وزرای بازرگانی و جهاد کشاورزی در این خصوص سؤال خواهد کرد که چرا در کشوری که تولید‌کننده سیب است، دلار‌های نفتی را می‌دهیم، سیب وارد می‌کنیم، آن هم از آمریکا؟»

دانشمند و عسگر اولادی: سیب وارد نشده‌است


در این میان حمایت بخش خصوصی بر سر ماجرای واردات سیب‌های آمریکایی از گمرک و وزارت بازرگانی جالب توجه است. بعد از آنکه دو روز پیش اسدالله عسگر اولادی، عضو اتاق بازرگانی و برادر حبیب‌الله عسگر اولادی، دبیر کل جبهه خط امام و رهبری در گفت و گویی با ایسنا اعلام کرد که سیب آمریکایی وارد نشده بلکه فقط مقداری «بادام آمریکایی» از مرزهای جنوب آزاد کشورمان وارد شده است.

مسعود دانشمند، عضو با نفوذ اتاق بازرگانی ایران با رد واردات سیب‌های آمریکایی به «خبر» گفت: «من این موضوع را پی گیری کرده‌ام و با قطعیت اعلام می‌کنم که چنین محموله‌ای وارد کشور نشده است.»

وی می‌افزاید: «به فرض این هم که وارد شده باشد، مگر چه ایرادی دارد؟ سازمان تجارت جهانی معتقد است که همه کشورهای دنیا باید با یکدیگر تجارت آزاد داشته باشند. ضمن آنکه اصولن کسی از آمریکا سیب وارد نمی‌کند، مگر آنکه این سیب‌ها در انبارهای امارات باشد و از طریق کشور ثالث و از بندر دبی وارد بندر شهید رجایی شده باشد.»

وی در پاسخ به این سؤال که معاون گمرک واردات این سیب‌ها تأیید کرده‌است، گفت: «تا آنجایی که من اطلاع دارم، برگه ترخیص برای این سیب‌ها صادر نشده‌است، اما اگر سیب‌ها به بازار تهران رسیده‌باشد احتمال دارد روی آن برچسب USA زده باشند.»

یکی‌دیگر از واردکنندگان و صادرکنندگان میوه که به دلیل عواقب اظهار نظراتش نخواست نامش فاش شود، درباره واردات سیب‌های آمریکایی به «خبر» گفت: «چرا اینقدر برایتان واردات این سیب‌ها عجیب‌شده است، آدم‌های عادی که نمی‌توانند این سیب‌ها را واردکنند، چند تاجر با حمایت دولت بدون پرداخت عوارض گمرکی به واردات سیب‌های آمریکایی پرداخته‌اند و آن را به گردن وارد کنندگان با سابقه کشور می‌اندازند و در مواقعی که سند و مدرکی هم رو می‌شود، از اساس واردات را تکذیب می‌کنند. اینها می‌خواهند با واردکنندگان مقابله کنند. نمی‌توانند ببینند که یک وارد‌کننده به راحتی واردات همه میوه کشور را به دست بگیرد و پول خوبی به جیب بزند و باج هم ندهد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|