شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
سکانس آخر

«انتهای خیابان هشتم»

۱۳۹۱ مهر ۰۷

مهدی / رادیو کوچه

در این برنامه نگاهی خواهیم داشت به فیلم «انتهای خیابان هشتم» آخرین ساخته «علیرضا امینی» خلاصه داستان: نیلوفر با خانوادهاش زندگی می‌کند. پس از این که خانواده در معرض اتفاقی قرار می‌گیرند، نیلوفر هم‌راه با خانواده‌اش باید برای گذر از آن اتفاق پول زیادی را فراهم کنند و این در حالی است که آن‌ها سه روز بیش‌تر وقت ندارند. زمان که جلو می‌رود، نیلوفر متوجه می‌شود گویا قرار است سرنوشت دیگری برایش رقم بخورد.

فیلمی اجتماعی که مدت‌ها به دلیل رفتن به سراغ موضوعات اجتماعی ممنوع از قبیل خودفروشی، قمار و شرط‌بندی بر روی دعوا در ابتدا از جشن‌واره فجر کنار گذاشته شد و بعد مجوز اکران نگرفت و در انتها با سانسور زیاد روانه اکران شد و با تازگی در نمایش خانگی جای گرفت. در کل فیلمی خوب و قابل تعمقی است ولی دارای ضعف‌هایی است که در بیش‌تر آثار امینی به چشم می‌خورد. در این اثر خبری از شخصیت پردازی به چشم نمی‌خورد و شخصیت‌ها بیش‌تر به طور کلی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و سطحی‌نگری در این مورد موجب لطمه زدن به موضوع و داستان می شود.

داستان دارای ریتمی تند است که اگر مخاطب لحظه‌ای از داستان فیلم غافل شود رشته‌ی فیلم از دست‌اش می‌رود و این در حالی است که موضوع فیلم حتا تا مدت‌ها برای بیننده گنگ و مبهم است و مخاطب خیلی دیر به موضوع اصلی فیلم پی می‌برد. جدا از این مشکلات فیلم دارای نکات مثبت فراوانی است که موجب می‌شود مخاطب بیش‌تر از یک بار به تماشای فیلم بنشیند از جمله فیلم برداری خیلی خوب به خصوص فیلم برداری روی دست که باعث ایجاد ترس و دلهره‌ی به موقع در مخاطب می‌شود.

هم‌چنین باید اشارای به بازی‌های خوب این فیلم داشت از جمله بازی «ترانه علیدوستی» که به خوبی توانست حس هم‌زاد پنداری را در مخاطب ایجاد کند و به جرات می‌توان گفت به‌ترین بازی سینمایی‌اش را در این فیلم به نمایش گذاشت در ادامه می‌توان به بازی ملموس و تاثیر گذار «صابر ابر» اشاره کرد به خصوص در سکانس پایانی که به راحتی و زیبایی موجب متاثر شدن بیننده می‌شود و «حامد بهداد» هم در نقش همیشگی خود ظاهر شد و نتوانست نکته جدیدی به کارنامه بازیگری خودش اضافه کند.

در انتها باید اشاره کنم که معضلاتی از قبیل خودفروشی به دلیل فراهم کردن پول برای زندگی مطمئنا وجود دارد و مسئولین سینمایی نمی‌توانند با ندادن مجوز به یک فیلم آن را کتمان کنند و علیرضا امینی به خوبی توانست مشکلاتی که در یک جامعه وجود دارد و همه آن‌ها در کنار هم موجب به وجود آمدن جرم می‌شود را به تصویر بکشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,