Saturday, 18 July 2015
19 January 2021
نگاهی به 100 واقعه برتر علمی سال 2009 از نگاه دیسکاوری – 89

«آن‌چه موی سر را سفید می‌کند»

2010 January 18

ترجمه/ رادیو کوچه

در ماه‌های دسامبر و ژانویه، مجله دیسکاوری لیست 100 واقعه علمی سالی که گذشت را منتشر می‌کند. هر روزه تعدادی واقعه از این لیست معرفی می‌شوند و این لیست از آخر به اول شروع می‌شود:

فشارهای روانی عواملی هستند که موهای شما را سفید می‌کند

در آینده دور یا نزدیک موهای تمامی افراد رو به سفیدشدن می‌رود. آخرین یافته‌های یک تیم تحقیقاتی ژاپنی حاکی از آن است که آن‌ها عامل را یافته‌اند: فشار استرس.

در پیاز تار موی هر نفر تعدادی سلول‌های ملانین‌ساز وجوددارد. در طول زمان این سلول‌ها به دو قسم تقسیم می‌شوند. یکی قبل از خشک‌شدن برای مو، رنگ می‌سازد درحالی‌که دیگری خود تبدیل به یک سلول ملانین ساز جدید می‌شود.

در دنیای بدون استرس، این سلول‌ها می‌تواند خود را به‌طور نامحدود تقویت کنند و ما می‌توانیم(بدون در‌نظرگرفتن طاسی)  رنگ موهای جوانی‌مان  را تا روز مرگ داشته باشیم. ولی دنیا بدون استرس نیست، حتی آزمایشگاه امراض پوستی دانشگاه کانزاوای ژاپن نیز از استرس دور نبود. بنابراین این تیم تحقیقاتی موش‌های قهوه‌ای رنگ و مشکی‌رنگ را با اشعه‌ای که از بین برنده DNA بود مورد هدف قرار دادند. نتیجه مثل همان چیزی که در نشریه Cell  ماه ژوئن انتشار یافته بود شد، بدین صورت که: سلول‌های ملانین‌سازی که درحال جوان شدن بودند بلافاصله بالغ شدند و مردند. موش‌های قهوه‌‌ای و مشکی خیلی سریع تبدیل به خاکستری رنگ شدند.

تحقیقات نشان داده که مرگ سلول‌های ملانین‌ساز می‌تواند نشانه‌ای از بالا رفتن احتمال سرطان و تحت تاثیر قرارگرفتن از استرس باشند. البته هنوز ثابت نشده که استرس هیجانی باعث از بین رفتن سلول‌های بنیادی می‌شود.

اصل مقاله را از این جا ببینید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,