شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
04 September 2016
دایره‌ی شکسته

«باید برود»

۱۳۹۱ مهر ۰۹

مهشب تاجیک/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

حالا دیگر در همه‌جای دنیا چه بخواهیم و چه نخواهیم، ما ایرانیان را به مهمان‌نوازی و خوش‌رویی می‌شناسند و این موضوع می‌تواند حتا به واقعیت زندگی ما شباهتی نداشته باشد و یا خود ما مایل نباشیم که چنین رویه‌ای را در پیش بگیریم ولی در هر حال این برچسبی است که وجود دارد. این برچسب از زندگی هر روزه‌ی ما دور نیست و اگر خود را از این فرهنگ دور هم بدانیم، این‌قدر در وجود ما ریشه دوانیده است که نمی‌توان آن را حاضر ندانست. خانه‌ی هر ایرانی همیشه پذیرای مهمان است. بهترین محل خانه را برای ایشان مهیا می‌سازند، بهترین میوه و خوراک را برای روزی ذخیره می‌کنند که مهمان بیاید و هر آن‌چه که هست برای مهمان است حتا اگر هیچ زمان مهمانی در خانه را نزند. جدای از این‌که این سنت تا چه به اندازه درست و چقدر موافق منطق انسان است و از طرفی به چه میزان در مسیر درست اخلاق حرکت می‌کند، گاهی فراموش می‌کنیم که مهمان‌هایی می‌آیند که حضورشان را باید غنیمت دانست و آن‌ها را گرامی داشت.

شاید هیچ‌گاه تصور هم نکرده‌ایم که کودکی که فرزند خود می‌خوانیم مهمانی است که چندی نزد ما می‌ماند. به‌طور معمول یا حضور او را این‌قدر طبیعی می‌دانیم که حتا وجودش برایمان مانند خریدن یک اتومبیل نو می‌ماند که چندی برایمان تازگی دارد و غریبه می‌نماید و بعد از مدتی هم دیگر به چشم نمی‌آید و جزیی از زندگی‌مان می‌شود و یا خود را مالک او می‌دانیم و تصور می‌کنیم که بر حضور و زندگی و همه‌ی وجود او ممحق هستیم. در هر حال برای ورود و گرامی‌داشت مهمان چند ضرورت وجود دارد که بهتر است به آن‌ها توجه شود. نخست باید مهمان را دعوت کرد تا بتوان او را پاس داشت. باید برای تولد نوزاد برنامه‌ریزی کرد، شرایط را سنجید، آماده‌ی پرورش او بود و در مجموع تمام جوانب را بررسی کرد تا خللی در این میانه موجود نباشد. اکنون که مهمان را دعوت کرده‌اید باید مقدمات حضور او را با طیب خاطر مهیا کنید چراکه مهمان عزیر است و حضورش باید گرامی داشته شود پس باید به احترام حضورش تمام امکان‌های پذیرایی و استقبال از او را به کار بست. ضرورت دارد که والدین پیش از تولد فرزند از سلامتی خود آگاه شوند، در دوران بارداری مراقب تمام مسایل بهداشتی و تغذیه و سلامت باشند و در عین حال، به نکته‌ها و آموزش‌های بچه‌داری مجهز شوند و از طرفی، خانه و قلب خود را برای ورود فرزند بگشایند. به هنگام ورود باید مهمان را ارج نهاد و احترام حضور او را نگاه داشت. مهمان‌نوازی آدابی دارد که با تکلف و تعارف بیش از حد متفاوت است و از آن‌جهت که ما ایرانیان این دو مقوله را با هم خلط می‌کنیم، لزوم توجه به آن دوچندان می‌شود.

شاید برگزاری مهمانی، گرفتن عکس و فیلم از لحظه‌ی تولد و اولین واکنش‌های بیرونی و هزینه‌های هنگفت برای مهیا کردن وسایل زیست کم‌ترین و کم‌اهمیت‌ترین کاری باشد که می‌توان برای مهمان تازه‌وارد نوباوه انجام داد. درست است که کودک با حضور خود نیازهایی را همراه می‌آورد که نمی‌توان و نباید از آن‌ها چشم پوشید ولی باید به این نکته توجه نشان داد که کودک به هنگام ورود برای دریافت عشق می‌آید و برای در آغوش کشیدن هستی گشوده است پس بهترین‌ها را در اختیار او قرار دهید، ولی ضرورت قابل اهمیت و نکته‌ی حیاتی قابل اشاره این است که باید این نکته را از یاد نبریم که کودک حاضر در خانه‌ی ما به مهمانی آمده است و اگرچه او را دوست می‌داریم ولی او متعلق به خود است، اگرچه به او زندگی بخشیده‌ایم ولی او تمام زندگی ما نیست و از سویی، او باید زندگی خودش را داشته باشد. گاهی ما از یاد می‌بریم که کودکان آمده به آغوش ما بزرگ می‌شوند و کودک نمی‌مانند و اگرچه ناف کودک از مادر در هنگام تولد بریده می‌شود ولی رشته‌ی نامرئی پیوند را همیشه بر گردن او می‌آویزیم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,