Saturday, 18 July 2015
25 January 2021
نخستین نمایشگاه عکس دانش سارویی در سال ۲۰۱۰

«کارناوال‌های اپسالا با عکس‌های دانش سارویی»

2010 January 18

رادیو کوچه

نخستین نمایشگاه عکس «دانش سارویی» عکاس ایرانی مقیم سوئد با عکس‌هایی از کارناوال‌های اپسالا از امروز (18 ژانویه) در کتابخانه مرکزی شهر اپسالا تا تاریخ 31 ژانویه برپا می‌شود.

20100118-cul-saroee-opsalacarnavals

دانش سارویی در گفت‌و گویی با رادیو سوئد، پیرامون این نمایشگاه می‌گوید:

عکس‌ها در حقیقت از کاناوال‌هایی که در اوپسالا اتفاق افتاده رفلکسی را نشان می‌دهد. پارسال بعد از ده سال این کارناوال دوباره شروع شد و همان‌طور که می‌دانیم در این کارناوال‌ها مردم از کشورها و فرهنگ‌های مختلف می‌آیند. این افراد دارای زبان‌های متفاوت و شکل متفاوتی از نشان‌دادن احساسات و فرهنگ‌شان هستند که در این کارناوال‌ها نشان داده می‌شوند. با توجه به این‌که در این زمان در سوئد تاریک است من سعی کردم رنگ‌های قوی که در کارناوال‌ها می‌بینیم را در این عکس‌ها نشان‌دهم و کانتراستی بوجود بیاوریم تا مردم دلشان برای برگشت این گروه و دیدن کارناوال در اوکسالا گرم شود. حقیقت امر این است که مردمی که می‌آیند لباس‌های زیبایی دارند و از فرهنگ‌های متفاوتی مثل فلسطین، برزیل، بولیوی و از ایران و کردستان می‌آیند. به افرادی که علاقه‌مندند در این زمستان تاریک روحیه بیشتری بگیرند، پیشنهاد می‌کنم سری به کتابخانه مرکزی اوکسالا بزنند.

فقط عکس‌های شماست یا عکس‌های عکاسان دیگری هم هست؟

نه فقط عکس‌های من هست. عکس‌ها تلاشی بوده که من خواستم در ارتباط با مساله فرهنگی این کولتور فستیوال بکنم. اسم سازمان یا انجمن که این کارناوال را هدایت می‌کند، «کولتوریناس کارناوال» است که آن‌ها اجراکننده هستند و من هم تنها عکاس این نمایشگاه هستم.

چند قطعه عکس است؟

نوزده قطعه عکس در سایزهای متفاوت است. چون کل کتابخانه مرکزی برای عکس‌های خیلی بزرگ فضای زیادی ندارد ولی سایز عکس‌ها از 40.60 هستند تا 70.100 سانتی‌متر.

نمایشگاه عکس‌هایتان تا کی ادامه دارد؟

این نمایشگاه از هجدهم ژانویه شروع می‌شود وتا آخر ژانویه ادامه دارد.

شما اخیرن در بینال فلورانس در ایتالیا هم شرکت داشتید. درسته؟

بله

در آنجا عکسی داشتید؟

بله. بین 5 تا 14 دسامبر در فلورانس یک نمایشگاه هنرهای معاصر اتفاق افتاد که من هم به عنوان عکاس آنجا هستم و با عکس‌هایی که در اقیانوس داشتم به عنوان شرکت کننده بودم. این تم عکس‌هایی بود که در این نمایشگاه انتخاب کرده بودم.

نتیجه چطور بود؟

نتیجه عالی بود و از عکس‌ها استقبال خیلی خوبی بود. با توجه به این‌که حدود 600 هنرمند از جاهای مختلف دنیا می‌آیند و هنرهایشان را در قالب‌های مختلفی مثل مجسمه‌سازی، نقاشی و عکاسی به نمایش می‌گذارند،کل این نمایشگاه مثل خیلی خوبی بود برای تماس با افراد و هنرمندهایی که از کشورهای مختلف دنیا می‌آیند. من به افراد هندمندی که به این نمونه از نمایشگاه‌ها دسترسی دارند پیشنهاد می‌کنم بروند و ببینند و دیالوگ بین تمدن‌ها رادر آن‌جا برگزار کنند. چون تمام هنرمندان نیاز دارند که به یک طریقی سطح آگاهی خودشان را نسبت به هنرهای کشورهای مختلف بالا ببرند و هم‌زمان یک سری مطلوباتی که در این هنرها هست را به خودشان جذب کنند و بتوانند در کارهایشان تاثیر خوبی بگذارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,