Saturday, 18 July 2015
12 December 2019
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«وزیر سازش‌ناپذیر»

2012 October 06

شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

جفری هاوارد آرچر (Jeffrey Howard Archer) نویسنده‌ی رمان و داستان‌های پرفروش انگلیسی و سیاستمدار سابق در پانزده آوریل 1940 درلندن به دنیا آمد. خانواده آرچر اندک زمانی پس از تولد او به وستون سوپر مَره در جنوب بریستول نقل مکان کردند و آرچر دوران کودکی وتحصیلات ابتدایی خود را در همین منطقه کوچک ساحلی گذراند، جایی که مادرش نویسنده صفحه‌ی ثابتی از نشریه‌محلی بود و آرچر کوچک را با فوت و فن‌های اولیه داستان‌نویسی آشنا کرد.

نخستین اثر آرچر «نه یک پنی بیش، نه یک پنی کم» (Not a Penny More, Not a Penny Less)در 1976 به چاپ رسید و از استقبال بی‌درنگ و بی‌نظری در انگلستان و آمریکا برخوردار شد.

دنیای داستا‌های آرچر، دنیای پرزرق و برق شیفتگان قدرت، چرب‌زبانی‌‌ها و تقلب‌پیشگی‌های عرصه‌ی سیاست، و سوداگری‌ها در میدان عشق و ثروت است. اغلب داستان‌های او پس از موفقیت نخستین اثرش در شمار آثار پرفروش قرار گرفته‌اند. یکی دیگر از ویژگی‌های داستان‌های آرچر پیوند تنگاتنگ‌شان با زندگی واقعی اوست. زندگی حرفه‌ای سیاسی‌ او با محکومیت و زندان به جرم شهادت دروغ و انحراف در روند قضایی در سال 2001 به پایان رسید. پیش از آن، آرچر که مدت دوسال را به اجبار در زندان گذراند در کنار حرفه‌ی نویسنده‌گی‌اش‌ که تا امروز با موفقیت به آن ادامه می‌دهد، از 1969 تا 1974عضو مجلس انگلستان و از 1985 تا 1986 نایب رئیس حزب محافظه کار و از آن زمان تا به زندان افتادنش چهره‌ای متنفذ در عرصه سیاست در انگلستان بود.

آرچر پیش از ورود به دنیای سیاست مدتی تدریس می‌کرد و در میان دانش‌آموزان از محبوبیت بسیاری برخوردار بود. اما در مورد صلاحیت‌های علمی و مدارک تحصیلی‌اش همواره شک و شبهه‌ وجود داشت.

از جمله فعالیت‌های متنوع آرچر جمع‌آوری پول برای تشکیلات خیریه اکسفام (Oxfam) بود که حمایت گروه موسیقی بیتل‌ها را نیز جلب کرد.

«کن و آبل» (Kane and Abel) پرفروش‌ترین اثر آرچر صاحب مقام نخست فهرست کتاب‌های پرفروش روزنامه نیویورک تایمز در 1985 توسط کانال سی بی اس (CBS) به سریال تلویزیونی بدل شد. در 1990 بی بی سی (BBC) نیز از رمان «نه یک پنی بیش، نه یک پنی کم» آرچر فیلمی تلویزیونی تهیه و پخش کرد.

نخستین کتاب از مجموعه‌ی پنج کتاب با عنوان«شرح‌حال کلیفتون» (The Clifton Chronicles)آرچر که شرح زندگی هری کلیفتون از 1920 تا 2020 است، در 12 می 2011 در انگلستان به چاپ رسید. نام این کتاب نخستین «تنها زمان شهادت خواهد داد» (Only Time Will Tell) است که زندگی هری از 1920 تا 1940 را دنبال می‌کند.

داستان «وزیر سازش‌ناپذیر» توسط اسدالله امرایی به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی متن:

C. Saint-Saens: Carnival of the Animals & Bassoon Sonata in G major, Op. 168

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,