Saturday, 18 July 2015
07 December 2019
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«آری، ویرجینیا»

2012 October 13

شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

علی رادبوی نویسنده ایرانی متولد 1331 میان‌دو‌آب آذربایجان ساکن سیاتل در ایالت واشینگتن آمریکاست. رادبوی بیش از سه دهه سابقه فعالیت در عرصه‌های مختلف قلم از روزنامه‌نگاری تا شعر و مقاله و داستان کوتاه دارد. مجموعه‌ی تا دوردست‌ها دومین اثر داستانی او پس از خانه‌های مردم، 2011 است که با طرح شکیل و صفحه‌آرایی نظرگیر توسط نشر آلفاگرافیک در 130 صفحه در بهار 2011 در آمریکا به چاپ رسیده است.

بیست و دو داستان مجموعه‌ی تا دوردست‌ها خرده ‌داستان‌هایی چیره‌دستانه و تامل‌انگیزند که در ترکیب نهایی خود مبدل به اثری هم‌آهنگ و استوار می‌شوند. داستان‌ها همه حدیث نفس و حاصل تجربه‌ی یک زندگی پرفراز و نشیب در عرصه‌ی فرهنگ و سیاست هستند. نویسنده در این رهگذر تجربه‌های خود را از دوران جوانی و جستجوی عدالت اجتماعی در سرزمین مادری تا مهاجرت به آمریکا و زندگی و تلاش معاش در سرزمین نو مرور می‌کند. علی رادبوی در انتقال این تجربه به خواننده آگاهانه مسیر خود را انتخاب می‌کند و هم‌چون راننده اتوبوس داستانی که گزارش یک روز کاری‌اش را در این برنامه می‌خوانیم، مسافر قصه‌هایش را از نزدیک‌ترین راه و گاهی حتی از راه‌های میان‌بر به مقصد می‌رساند.

نثر رادبوی ساده و روان، و عاری از بازی‌های زبانی‌ست که معمولن کمکی به داستان نمی‌کنند. روایت‌های او از مشاهدات روزمره‌ و به ظاهر بی‌اهمیت در هر یک از بیست و دو داستان بسیار کوتاهش راه به جایی می‌برد و با گرمی کلام و بیان صمیمانه‌اش خواننده را به تأمل وا‌می‌دارد، چه بسیار حقایقی که در پس همین تصویرهای ساده و گریزپای روزانه نهفته‌اند و در قال و مقال روزگار از نظرها پنهان می‌مانند.

آری، ویرجینیا نخستین داستان مجموعه‌ی تا دوردست‌ها حکایت مسافران صبح یکشنبه‌ای بارانی در اتوبوس شهری‌ست. برخی عازم کلیسا و ادای فرایض دینی هستند، اما امروز انگار روز آن‌ها نیست و نوشته‌ای بر دیواره‌ی اتوبوس در جای معمول آگهی‌های تجاری قرار و آرام‌شان را به هم زده است: «آری ویرجینیا، خدایی وجود ندارد».

مومنان وارد شور می‌شوند و تصمیم می‌گیرند موضوع را پیگیری کنند، حال آن که مسافر بی‌خانمان آراسته و خنده رویی که با همه زندگی‌اش در دو چمدان سنگین هر روز سوار همان اتوبوس می‌شود و همان مسیر را می‌پیماید نظر دیگری دارد.

علی رادبوی سومین مجموعه داستان خود را به نام دو فنجان در دست انتشار دارد.

موسیقی متن:

Camille Saint-Saëns: Aquarium

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,