Saturday, 18 July 2015
23 January 2021
به بهانه سال‌روز ساخت اولین اتومبیل جهان

«تولد اسب آهنی»

2010 January 20

سروش / رادیو کوچه

soroush@koochehmail.com

امروز مصادف با سال‌روز ساخت اولین اتومبیل جهان توسط « اتین لونوار» بلژیکی در سال 1860 میلادی است. بسیاری به اشتباه، هنری فورد را به عنوان مخترع خودرو می‌دانند. این اشتباه به این خاطر رخ می‌دهد که هنری فورد، در واقع، ایده‌ی تولید اتومبیل ارزان قیمت را تحقق بخشید و استفاده از خودرو را در مقیاس گسترده و توسط مردم عادی امکان‌پذیر نمود.

20100119-automobil-koocheh

خودرو  یا اتومبیل به وسیله نقلیه چرخداری گفته می‌شود که موتور خود را حمل می‌کند و معمولن دارای اطاقکی نیز هست. اصولن برای تمام وسایلی که دارای منبع قدرت باشند و به خودی خود بتوانند حرکت کنند، می‌توان واژه‌ی خودرو را بکار برد. لیکن کاربرد این واژه در زبان فارسی دارای محدوده مشخصی است که به وسایل متحرکی گفته می‌شود که همگی دارای حرکت بوده و با زمین در تماس هستند. بنابراین به وسایلی مثل قطار، کشتی و هواپیما خودرو گفته نمی‌شود.

در سال 1860 اتین لونوار بلژیکی اولین خودرو را با موتوراحتراقی ساخت. موتور احتراقی به این معنا بود که در خودرو از باتری استفاده نمی‌شد و موتور آن با مواد آتش‌زا روشن می‌شد. مدتی بعد، روند تکامل صنعت خودروسازی تداوم یافت و در بین سال‌های ۱۸۶۰ تا ۱۹۷۰ میلادی در اروپا اختراعات مختلفی به وسیله چند تن از مهندسان انجام گرفت.

نخستین خودرو با موتور درون‌سوز، یک موتور کوچک بود که بر روی یک گاری کوچک نصب شد. این خودرو را «زیگفرد مارکوس» در سال ۱۸۷۴ میلادی در شهر وین ساخت. موتور این وسیله نقلیه، موتور بخاری یا موتور «برونسوز» نام گرفت. اما به‌تدریج موتورهای «برونسوز» تبدیل به موتورهای «درونسوز» گردیدند. در موتورهای درونسوز، مخلوط هوا و گاز در داخل سیلندر به وسیله جرقه محترق می‌گردد. اولین نمونه موتور احتراق داخلی را یک مهندس آلمانی به نام «نیکلاس اتو» ساخت. موتورهای امروزی، در حقیقت نمونه تکامل یافته این موتور محسوب می‌شوند.

برخی به اشتباه، هنری فورد را به عنوان مخترع خودرو می‌دانند. این اشتباه به این خاطر رخ می‌دهد که هنری فورد، در واقع، ایده‌ی تولید اتومبیل ارزان قیمت را تحقق بخشید و استفاده از خودرو را در مقیاس گسترده و توسط مردم عادی امکان‌پذیر نمود.

فورد در سال ۱۸۹۱ یک موتور کوچک گازوئیلی طراحی کرد و سه سال بعد، یک ماشین گازوئیلی ساخت که به نام کالسکه بدون اسب شناخته می‌شد. ۵ سال بعد، هنری فورد طراحی ماشین‌های موسوم به مدل A و مدل T را آغاز کرد. او سرانجام توانست خط تولید و مونتاژ این اتومبیل‌ها را توسعه دهد تا تولید ماشین‌ها سریع‌تر و اقتصادی‌تر شود.

مدل‌ T اتومبیلی‌ بود که‌ در همه‌ جای اروپا به‌راحتی‌ استفاده‌ می‌شد و موتورش‌ آنقدر قوی‌ بودکه‌ در زمین‌های‌ ناهموار به‌ راحتی‌ حرکت می‌کرد. این اتومبیل، به‌ سادگی‌ تعمیر می‌شد و حتی یک کشاورز با کمی‌ دقت‌ می‌توانست‌ قطعات‌ معیوب‌ آن‌ را عوض‌ کند. قیمت این اتومبیل در آن‌ زمان، ۸۵۰ دلار بود. این قیمت اگرچه نسبت به درآمد مردمان عادی، قیمت بالایی محسوب می‌شد، ولی نسبت به اتومبیل‌های زمان خودش بسیار ارزان بود.

امروزه اتومبیل در زندگی روزمره نقشی مهم را ایفا می‌کند و تقریبن زندگی بدون آن غیر ممکن است. طراحی‌های پیچیده و امکاناتی که روز به روز بر انواع مدل‌های مختلف اتومبیل‌ها اضافه می‌شود بازار رقابت را بین خودروسازان داغ کرده است. هر چند که نباید از آلودگی‌های ناشی از آن غافل ماند.

منبع

  • وب‌سایت تخصصی خودروی ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,