Saturday, 18 July 2015
21 January 2021
نگاهی به 100 واقعه برتر علمی سال 2009 از نگاه دیسکاوری - 87

«پرندگان تهدیدکنندگان را تشخیص می‌دهند»

2010 January 21

ترجمه/ رادیو کوچه

در ماه‌های دسامبر و ژانویه ، مجله دیسکاوری لیست 100 واقعه علمی سالی که گذشت را منتشر می‌کند. هر روزه تعدادی واقعه از این لیست معرفی می‌شوند و این لیست از آخر به اول شروع می‌شود:

مرغان مقلد آمریکای شمالی شما را می شناسند و کینه هم به دل می‌گیرند

پرندگان یاد گرفته‌اند که محققان متجاوز را بشناسند ، دیگران را نادیده بگیرند و بدکاران را نیز تنبیه کنند.

«داگ لووی»، یک زیست‌شناس از دانشگاه فلوریدا، در یک تحقیق، دریافت که پرندگان به راحتی می‌توانند یک شخص تهدیدکننده را از میان جمعیت تشخیص دهند.

20100120-dan-discovery87

لووی دانشجویانش را به میان پرندگان فرستاد و آن‌ها را در مقاله‌اش که در ماه می گذشته در مجله PNAS  منتشر  کرده  «مزاحم»  لانه‌های  مرغان مقلد،  نام نهاد. توضیح وی بدین صورت بود که آن‌ها باید حدود 15 ثانیه نزدیک لانه می ایستادند و سپس برای 15 ثانیه دیگر تخم‌های پرنده را لمس می کردند. این عمل متجاوزگرانه برای 4 روز تکرار شد که موجب عکس‌العمل شدیدی (ازسوی پرندگان) شد. این مرغ مقلد امریکایی، رفتار غیر تهدیدآمیز سایر دانشجویان را نادیده گرفت ولی زمانی که دانشجوی تهدیدکننده می‌آمد، آن پرنده به سرعت لانه را ترک می‌کرد و با پرتاب‌کردن سنگ بر سر فرد مهاجم سعی در فراری‌دادن وی داشت.

مونیک هرویکس، فردی که این آزمایش را انجام داده‌بود می‌گوید: «دفعه اول پرنده نر پشت گردن من را خون انداخت و من بسیار شوکه شدم.»

هوشیاری بسیار بالای مرغ مقلد امریکایی باعث شده که بتواند در نزدیکی انسان زندگی کند. لووی نتیجه می‌گیرد که: «ممکن است ما در جایی در حال قدم زدن باشیم و ببینیم که این پرنده روی شاخه‌ای نشسته و ما ممکن است با خودمان فکر کنیم که، آن پرنده دارد کار خودش را انجام می‌دهد. این درحالی است که نمی دانیم که درواقع  مقصود او ما هستیم.»

اصل مقاله را از اینجا ببینید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,