Saturday, 18 July 2015
15 August 2020
سفری که از آن کسی برنگشت

«مردی که ۴۲ سال پیش به غار رفت و آن جا را خانه کرد»

2012 October 23

سینا رهنما / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

sina@koochehmail.com

زندگی ما و با همه روزمرگی‌هایش‌ گویی به دو قطب هدایتمان می کند: یک بخش که می‌گوید ثروت و پول آن جاست و یک بخش که می‌گوید فقر و بدبختی در انتظار شماست. در این دیدگاه دو قطبی سخت بتوان راهی پیدا کرد که به سمت دیگری هم رفت ولی یک نفر 42 سال پیش به یک سفر رفت در یک جزیره. یک غار کند، آن جا را تبدیل به خانه خود کرد و همان جا ماند.

فیلمی که در این صحفه می‌توانید آن را ببینید، حدود هفت دقیقه است و داستان زندگی ژیزبرت است. 42 سال پیش بود که او برای سفر به جزایر آئولیان در نزدیکی جزیره سیسیل رفت. یک غار با دست حفر کرد و به تدریج آن را به جایی تبدیل کرد که حالا آن را پارادیسولا یا همان پارادایس یا بهشت می نامد.

وقتی اولین بار برای سفر توریستی و تفریح به جزایر آمد، مقصدش شهر فیلیچودی بود ولی به دامنه کوه که رسید، غار را کند و تصمیم گرفت آن جا بماند. نه بیمار روانی است، نه آدم گریز و نه شکست خورده در عشق وعاشقی. کمی تاریخ می‌داند، کمی فلسفه، کمی جامعه‌شناسی، کمی فیزیک ولی همیشه هم همه را دنبال می‌کند. به هیچ وجه نه عقب مانده است و نه خود را برتر می‌داند. فقط می‌گوید شاید زندگی باید نوع دیگری باشد.

فیلم به زبان ایتالیایی است ولی زیرنویس دارد آن هم به دو زبان فرانسه و انگلیسی. (یک خط بالا فرانسوی است و خط پایین انلگیسی) در توضیح این که چرا این نوع زندگی را انتخاب کرده می‌گوید: «وقتی یک شغل را یک کار را انتخاب می‌کنید، باید به تمامی ابعاد آن احترام بگذارید. پس آن زمان به خودم گفتم، بگذار من هم یک مرخصی بروم و هرکار می‌خواهم بکنم.»

و ادامه می‌دهد: «همین‌طور ادامه دادم. به تدریج هم یاد گرفتم هرچه می‌خواهم و نیاز دارم را به دست آورم و دیگر همین جا ماندگار شدم.»

کراس د لاین، تهیه کننده این فیلم، می‌گوید که ما نمی‌خواهیم نه چیزی را قضاوت کنیم و نه چیزی را تشویق یا نکوهش. می‌خواهیم داستان زندگی ژیزبرت را بگوییم.

در این فیلم ژیزبرت را می‌بینید که چطور برای خودش کفش و دمپایی و محل زندگی درست کرده و چطور آن را به بهترین جایی که کسی می‌تواند زندگی کند، تبدیل کرده است.

[vimeo] http://vimeo.com/51024354[/vimeo]

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , ,