Saturday, 18 July 2015
30 September 2020
بر اساس یک نظرسنجی صورت گرفته

« فساد، بزرگترین مشکل مردم در افغانستان»

2010 January 20

براساس گزارش تازه سازمان ملل متحد، مردم افغانستان بزرگترین مشکل خود را فساد می‌دانند.

به گزارش بی‌بی‌سی، برپایه یک نظر سنجی انجام شده از سوی اداره مبارزه با فساد و جرایم سازمان ملل متحد، نزدیک به 60 درصد مردم افغانستان می‌گویند که در زندگی روزمره خود با فساد دولتی دست به گریبانند، و این در حالی است که 54 درصد آنان به مشکلات امنیتی و 52 درصد بر معضل بیکاری تأکید می‌کنند.

آنتونیا ماریا کوستا، رییس اداره مبارزه با فساد و جرایم سازمان ملل، می‌گوید که به گفته شرکت‌کنندگان در این نظر سنجی، غیرممکن است که مردم بدون پرداخت رشوه از خدمات دولتی برخوردار شوند، و این امر نه صرفن یک تصور عمومی، بلکه امری بوده است که افراد آن را تجربه کرده‌اند.

این گزارش بر اساس مصاحبه با 7600 نفر در دوازده شهر و 1600 روستا در سراسر افغانستان، از سوی اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد تهیه شده است.

بر اساس این گزارش، بیشتر افغان‌ها فساد اداری را مشکل بزرگتری نسبت به نا امنی و بیکاری قلمداد می‌کنند.

در این گزارش آمده است که از هر دو شهروند افغان، یک نفر آن رشوه داده است که در بیشتر موارد از آنان به صراحت درخواست پول شده است.

تهیه‌کنندگان این گزارش می‌گویند که متوسط پرداخت رشوه در افغانستان، سالانه به 160 دلار می‌رسد. بر اساس گزارشها عاید سرانه ناخالص ملی در افغانستان، 425 دلار است.

در مجموع در 12 ماه گذشته، افغانها دو و نیم میلیارد دلار رشوه داده‌اند که این مقدار پول تقریبا معادل 23 درصد عاید ناخالص ملی است.

بر پایه‌ی این نظر سنجی، بیشتر مجریان قانون، (خود از) بزرگترین ناقضان قانونند.

حدود 25 درصد مصاحبه شوندگان در این نظر سنجی گفته‌اند که حداقل یکبار به پلیس و مقامات محلی و ده درصد دیگر به بخش های قضایی در دولت رشوه پرداخته‌اند.

نتایج این گزارش نشان می‌دهد که پول، ساختار قدرت‌های سنتی در افغانستان را به فساد آلوده می‌سازد.

آنتونیا ماریا کوستا رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد می‌گوید که عدم اعتماد بر نهاد های دولتی در ارائه‌ی خدمات باعث شده تا مردم به جهات دیگر از جمله عناصر ضد دولتی رو بیاورند.

آقای کوستا تهدید وجود فساد در افغانستان را به سرطان تشبیه کرده و گفته است که برای جلوگیری از چنین وضعیتی و پیش از آن که به بیماری علاج ناپذیری بدل شود، باید حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، دست به اتخاذ تدابیر قاطع بر اساس کنوانسیون مبارزه با فساد اداری سازمان ملل متحد بزند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,