Saturday, 18 July 2015
08 August 2020
اندیشه‌گار

«خدا و عبادتی که فقط باید با عاج انجام شود»

2012 October 24

سینا رهنما / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نشنال جئوگرافیک در گزارشی کامل از وضعیت قاچاق عاج فیل در آفریقا، از این مسئله پرده‌داری کرده که کلیسای کاتولیک در فیلیپین، دست در این بازار دارند و مشتری اصلی این بازار محسوب می‌شوند.

در عکسی که در همین صفحه آمده، می‌بینید که چطور برخی از محصولات کلیسا از جمله مجسمه عیسی بر صلیب، از عاج ساخته می‌شود تا پایه زیبایی در یک کلیسا باشد. گزارش تصویری این گزارش را این‌جا می‌شود دید.

تصویری که از دو تن عاج به دست می‌بینید، مربوط به مراقبان لباس شخصی پارک ملی آمبوسلی در کنیا است. که دارند عاج فیلی که قاچاق شکار شده را جدا می‌کنند تا از دست سارقان دور شود.

این گزارش می‌گوید در یک سال گذشته، شش مراقب پارک جنگلی در درگیری با قاچاق‌چیان عاج کشته شده‌اند. در این درگیری‌های مسلحانه، 23 تن از قاچاق‌چیان هم توسط مراقبان محیط زیست هدف قرار گرفته و کشته شدند.

گزارش کامل خبرنگار نشنال جئوگرافیک اما مسایل جالب‌تری را برملا می‌کند. این که تشکیلات بودیسم فیلیپین هم در این کار دست دارند. آن هم آیین بودایی که نه خدایی در آن هست و نه تشکیلات پر رزق و برقی. یا دستکم نباید باشد یا گفته می‌شود نیست.

در سال گذشته نزدیک به 25 هزار فیل، قربانی قاچاق‌چیانی شدند که فقط آن‌ها را برای قطع عاج‌شان، شکار می‌کنند و یا این که همان‌طور که در تصویر در همین صفحه هست، قبرستانی از فیل‌های بدون عاج درست می‌کنند. جسد بزرگی از فیل که پوست و خرطوم بلندی از آن به جا مانده است.

مسئله اساسی تشکیلات خیالی دینی و آیینی همین است. هیچ کدام‌شان در هیچ جای تاریخ، پیش‌رو در احقاق حقوق نبوده‌اند و فقط میانه و دلال و واسطه‌ای هستند با قدرت حاکم.

در همین زمانه فعلی و در قرن بیست و یکم اگر نگاه کنید، خیلی از مسایل به لحاظ علمی جایی از تردید باقی نگذاشته است: منابع طبیعی مانند آب را باید حفظ کرد، از ضایع شدن محیط زیست باید جلوگیری کرد و باید به اندازه کافی غذا داشت تا مردم به آن دسترسی داشته باشند.

این‌ها تازه حقوق پایه است. کمی مدنی‌تر اگر نگاه کنیم، هنوز برای رسیدن به حقوق مساوی زنان و یا حفظ و حمایت از کودکان باید کمپین راه انداخت و تلاش کرد ولی در هیچ یک از مواردی که در بالا به آن اشاره شد، شما دین یا تشکیلات دینی یا مذهبی را نمی‌بینید که بگوید: از امروز تلف کردن آب، باید متوقف شود. از امروز، کتک زدن کودکان باید به پایان برسد. از امروز، کشتار دیگر موجودات کارناپسند و نادرستی است.

البته این‌گونه نیست. در همه‌ی ادیان، این امکان برای شما هست که هر کاری می‌خواهید بکنید و البته راه آن با پرداخت پول حل می‌شود و حتمن شما آمرزیده خواهید شد و گناهان شما پاک می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,