Saturday, 18 July 2015
05 December 2019
افسانه خانه

«سیب‌های پاییزی»

2012 October 26

افسانه / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در مونترال، تابستون کوتاه و گرم که به آخر می‌رسه، هوا به‌شکل نشاط‌آوری خنک و تازه می‌شه، آسمون از همیشه آبی‌‌تر و زلال‌تر به‌نظر می‌رسه، درخت‌ها هم طبعن شروع به رنگارنگ شدن می‌کنند. این همون وقتیه که هلو از بازار رخت می‌بنده و جاش رو سیب می‌گیره! در این روزها می‌شه شروع کرد به غصه خوردن که «‌ای وای زمستون داره میرسه»! می‌شه هم پاییز در یافت و به  چیدن و خوردن سیب پرداخت. بله، سیب چینی‌ از سنت‌های دلپذیر پاییزه. و البته که هر کجا که پاییز هست، سیب هم هست و لذت سیب چینی‌ هم باید پیدا بشه.

سرتاسر استان کبک پر از باغ‌های سیب عظیمه که از اوایل شهریور تا آخرین روزهای پاییز برای بازدید و سیب چینی‌ به‌روی مردم بازه. انواع و اقسام سیب، با قیمت‌های مناسب و همه سرگرمی‌های حاشیه‌ای مثل باغ گردی در وانت رو باز و محوطه بازی برای بچه‌ها همگی‌ یک طرف، اون مغازه یا چادر‌هایی‌ کوچولو که داخلش انواع و اقسام محصولات سیب ارایه میشه یک طرف. من همیشه به سمت این مغازه‌ها می‌رم البته و همون‌جا پرسه میزنم و خرید می‌کنم و ناخنک میزنم تا بقیه برگردند! بعد از پای سیب و نان سیب و اون عطر مست کننده دارچین و سیب پخته که در هوا پخش می‌کنه، محصول محبوب من آب سیب فیلتر نشده است که بهش میگن سایدر و میشه اون رو سرد یا گرم نوشید. سایدر رو معمولن بهش مواد نگه دارنده نباید زد اینه که همیشه پیدا نمیشه. معمولن در پاییز و به‌خصوص در روز شکرگذاری رایجه. خلاصه این‌که با سیب خیلی‌ کارها می‌شه کرد: میشه آب گرفت و سرکه درست کرد، یا نان و پای پخت. راستی‌، شما چه استفاده خوراکی دیگری از سیب دارید؟ اگه چیزی بلدید، لطف کرده اینجا به‌صورت نظر به اشتراک بگذارید تا بقیه هم استفاده کنند.

صفحه «افسانه خانه» را از این جا دنبال کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۲ Comments


 1. Nazgol
  1

  افسانه جان من وقتی‌ سیب مدتی‌ می‌مونه و خورده نمی‌شه، ۳-۴ تا سیب رو پوست میکنم و وسطش رو هم میگیرم. به تیکه‌های نسبتا بزرگ خرد می‌کنم و با نصف لیوان آب و ۲ قاشق عسل می‌گذارم روی حرارت کم آروم آروم میپزه. گاهی هم به هم میزنم. وقتی‌ که سیب‌ها نرم و کاراملی شدن، یکی‌ از این ۳ تا رو بهش اضافه می‌کنم: رندهٔ پوست لیمو، وانیل و یا پودر هل. این نیمچه مربا رو گاهی گرم روی نون و کره، گاهی سرد با شیر و سریال و گاهی داغ با بستنی وانیلی و گاهی هم خالی‌ خالی‌ می‌خوریم. بسیار سالم و خوشمزه هست. امیدوارم خوشتون بیاد.


  1. afsaneh
   2

   به به اینکه میگی‌ خیلی‌ هوس انگیز و خوشمزه بنظر میاد. حتما امتحان می‌کنم، با پست لیمو و احتمالا نیمه گرم خالی‌ خالی‌ باید عالی‌ بشه همین الان آب از دهانم سرازیر شد باور کن 🙂 مرسی‌