Saturday, 18 July 2015
25 January 2021
سوت

«افت تیم‌های پرسپولیس و استقلال»

2010 January 20

محمدرضا/ رادیوکوچه

نظرسنجی برنامه 90 محملی بود برای عرض اندام هوادارانی که ماه‌هاست از نتایج تیمشان به ستوه آمده و غرورشان جریحه‌دار شده بود اما با فشاردادن یک عدد نشان دادند که هم‌چنان تیمشان تیم اول ایران است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

افت تیم‌هایی مانند استقلال و پرسپولیس چندسالی است که فرصتی برای تیم‌های دیگر فراهم آورده تا بتوانند از ضعف رقیبان استفاده کرده و جایگاهی در فوتبال ایران برای خود دست و پا کنند. آن روزگاری که پول نقش زیادی در فوتبال نداشت و همه چیز در زمین مسابقه و با تلاش و غیرت بدست می‌آمد کسی نتوانسته‌بود روی دست استقلال و پرسپولیس بلند شود و بتواند برای این دو تیم گردن‌درازی کند. اما آن دوران هم مثل تمامی دوران‌های فوتبال گذشت و تیم‌هایی وارد عرصه شدند که قدرتشان را از منابعی دیگر وام گرفته بودند و کم‌کم توانستند بالای سر سرخابی‌های پایتخت جای بگیرند و قد علم کنند.

20100120-sport-soot-perspolis-esteghlal

اگرچه حتی در این سال‌ها هم استقلال و پرسپولیس اقتدار خود را از دست ندادند و هرازگاهی توانستند جایگاه از دست رفته‌شان را پس بگیرند. اما تیم‌های دیگر بزرگ و بزرگ تر می‌شوند و استقلال و پرسپولیس که نمادهای فوتبال دولتی هستند روزهای پرفراز و نشیبی را می‌گذرانند. آن‌ها گذرگاهی هستند برای معروفیت و ابهت افرادی که تا دیروز کسی آن‌ها را نمی‌شناخت، همین می‌شود که رقیبان می‌آیند و می‌آیند و با خرج‌کردن پول‌هایی که از منابع تمام ناشدنی بدست می آید و هزار و یک راه دیگر، از سرخابی‌ها پیشی می‌گیرند و هنگام ردشدن از آن‌ها بهشان دهن‌کجی کرده و برایشان دست تکان می‌دهند. آن‌ها به سوی جام‌هایی گام برمی‌دارند که در خواب آن را می‌دیدند و آرزو می‌کردند. آرزوهایی که برای دو تیم بزرگ پایتخت تبدیل به خاطره شده و به جای این‌که این جام‌ها را در خواب ببیند در عالم واقعیت آن‌ها را لمس می‌کند و گاهی هم حسرت می‌خوردند.

هنگامی که شیر می‌خوابد بهترین فرصت برای دیگران است تا نعره بکشند و قدرت‌نمایی کنند اما هیچ‌کدام از این‌ها از اقتدار شیر نمی‌کاهد و حتی آن‌ها که نعره می‌کشند می‌دانند تا زمانی می‌توانند سلطنت کنند که سلطان جنگل در خواب است

هنگامی که شیر می‌خوابد بهترین فرصت برای دیگران است تا نعره بکشند و قدرت‌نمایی کنند اما هیچ‌کدام از این‌ها از اقتدار شیر نمی‌کاهد و حتی آن‌ها که نعره می‌کشند می‌دانند تا زمانی می‌توانند سلطنت کنند که سلطان جنگل در خواب است.

شاید پرسپولیس نتایج خوبی نگرفته‌باشد شاید استقلال به هیچ تیمی «نه» نگفته‌باشد اما هنوز هم که هنوزاست این شاهینی‌ها هستند که بابت زدن چهار گل به پرسپولیس جشن و پایکوبی راه می‌اندازند و این سرمربی تراکتورسازان است که از تساوی در خانه استقلال سینه‌اش را جلو می‌دهد و سربالا راه می‌رود. استقلال و پرسپولیس هرچه که باشند اگر در یک بازی 10 گل هم بزنند بیانیه صادر نمی‌کنند و کسی اقتدارشان را سنت‌شکنی نمی‌داند. اگر در بازی استقلال و تراکتورسازی برای اولین بار استقلال در آزادی احساس غربت می‌کند آن هم به خاطر این‌که هوادارانش با او قهر کرده‌اند سال‌هاست که تیم‌های دیگر روز بازی استقلال و پرسپولیس برای دیدن هوادارانشان در خانه خودی عینک به چشم می‌زنند. هوادارانی که برای آمدن به ورزشگاه احتیاجی به قطار و هواپیما ندارند و در جای جای خاک این کشور خانه دارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment