Saturday, 18 July 2015
13 August 2020
اندیشه‌گار- بررسی یک پدیده کمیاب

«نویسنده‌ای که می‌تواند بنویسد ولی قدرت خواندن ندارد»

2012 October 30

سینا رهنما / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

sina@koochehmail.com

فکرش را بکنید که یک نویسنده که کارش نویسندگی است، یک روز بلند شود و ببیند دیگر نمی‌تواند بخواند. البته تا حالا فکر کرده بودید که مغز ممکن است توانایی خواندن را از دست بدهد ولی نوشتن را هنوز بتواند هدایت کند؟

هاورد انگل، نویسنده کانادایی است که کتاب‌های جنایی و معمایی می‌نویسد. سال 2001 بود که یک روز صبح بلند شد و آن طور که خودش می‌گوید، دید که روزنامه را می‌بیند ولی دیگر حرف‌های را نمی‌تواند بخواند، انگار که فونت‌ها را عوض کرده باشند یا به زبانی دیگر مطلب نوشته باشند.

سریع حدس می‌زند که شاید سکته کرده است. به پزشک مراجعه کرده و خدمات درمانی انجام می‌شود و مشخص می‌شود که بله، سکته کرده و دچار یک بیماری کم‌یاب شده به نام، آلکسیا، Alexia  که در آن مغز توانایی نوشتن را دارد ولی خواندن را نه. چرا این طور است؟

به این دلیل که خواندن، مجموعه‌ای از تصاویر قراردادی است که مغز آن‌ها را پردازش می‌کند و پس از این که از چشم آن‌ها را گرفت، برای ما تفسیر می‌کند. ولی نوشتن، چیزی است که در ذهن وجود دارد و مغز توانایی آن را پیدا کرده است.

اتفاقی که برای هوارد انگل اتفاق افتاد، این بود که دچار سکته ای خفیف شده که به قولی رد شده، ولی تاثیر آن روی مغز مانده است. آلکسیا، چیزی است که به آن «نابینایی حروف» هم می‌گویند. مغز فرق حروفی مانندP  با B را نمی تواند تمیز دهد و یا حرفی مانند R  با S را یکی می‌داند.

هوارد انگل، هنوز توانایی نوشتن را داشت. در ویدئوی سه دقیقه‌ای پایین، که گزارش رادیویی و تصویری شده‌ای زیبا از شبکه رادیویی «ان پی آر» آمریکاست، گفت‌وگو و روند و ادامه کار آقای انگل را می‌بینید. اما هوارد انگل، به نوشتن ادامه داد و حتا با عارضه آلکسیا، دو کتاب دیگر چاپ کرده است.

البته این‌طور کار می‌کند که متن را می‌نویسند و بقیه برایش اصلاح و نمونه خوانی می‌کنند چون خودش نمی‌تواند بخواند که چه نوشته است.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=KERQv9FIxkw[/youtube]

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , ,