شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
30 August 2016
قصه‌های ما از رویا تا واقعیت

«چکوی دلقک»

۱۳۹۱ آبان ۱۳

شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ماریو توبینو (Mario Tobino)، شاعر، نویسنده و روان‌پزشک ایتالیایی در 16 ژانویه 1910در ویارجیو در توسکانی به دنیا آمد. توبینو نویسنده‌ای پرکار بود که ابتدا حرفه خود را با شعر آغاز کرد اما به مرور مجذوب نثر شد. توبینو را عمومن به خاطر رمان‌هایش می‌شناسند. آثار او بیشتر متاثر از زندگی شخصی خودش است و غالبن زمینه‌های اجتماعی و روانی دارد.

در سال 1936 از دانشگاه بولونیا مدرک پزشکی گرفت. سپس تخصص خود را در رشته نورولوژی و روان‌پزشکی به پایان رساند. توبینو همه عمرش را در زادگاهش زیست و در مراکز روان درمانی مختلفی کار کرد که مهم‌ترین‌شان مرکز روانی ماجیانو (Maggiano) بود، جایی که توبینو از 1942 تا 1980 به درمان بیمارها مشغول بود.

ماریو توبینو در آغاز راه داستان‌نویسی خود هنر ادبیات را با علم روان‌پزشکی در آمیخت و با این ترکیب داستان‌هایی منحصر به فرد با شخصیت‌های به شدت ملهم از آدم‌های واقعی خلق کرد. توبینو به ویژه در دو رمان «در راه‌پله‌های باستانی» (Per le antiche scale)منتشر شده در میلان به سال 1972، و «زنان آزاد ماجیانو» (Le libere donne di Magliano) چاپ 1953 در فلورانس، بیش از آن که به جنبه‌های خشک و علمی مباحث روان پریشی بپردازد، جنون را در قالبی ملموس و ادبی توصیف می‌کند و با این شیوه بدیع موفق به ایجاد تحولی چشم‌گیر در نگاه و آگاهی عمومی خواننده از بیماری‌های روانی و مشکلات ناشی از آن می‌شود.

توبینو در 11 دسامبر 1991 در سن هشتادو یک سالگی در آگریجنتو (Agrigento) جایی که به عنوان مهمان در مراسم جایزه پیراندلو حضور پیدا کرده بود، چشم از جهان فرو بست.

داستان «چکوی دلقک» توسط فیروزه مهاجر به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی متن:

Francis Poulenc: Flute Sonata

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,