Saturday, 18 July 2015
20 October 2021
گروه‌های مدافع حقوق بشر:

«مخالفان در سوریه مرتکب جنایت جنگی شده‌اند»

2012 November 03

خبر / رادیو کوچه

در حالی که مخالفان حکومت سوریه از تسلط بر شهر استراتژیک سراقب خبر داده‌اند برخی از گروه‌های مدافع حقوق بشر، این افراد را به ارتکاب «جنایت جنگی» متهم کرده‌اند. هم‌چنین وزیر خارجه آمریکا ناخرسندی خود را از عمل‌کرد «شورای ملی سوریه» ابراز داشت.

فعالان می‌گویند دست‌کم 28 سرباز در حملات روز پنج‌شنبه به پست‌های بازرسی دولتی در استان ادلب کشته شدند، که در نهایت به برقراری کنترل بر شهرک سراقب منجر شد. به فاصله‌ای کوتاه پس از این حملات، تصاویری در سایت «یوتیوب» منتشر شد که خشونت و بی‌رحمی مخالفان مسلح ضددولتی را نشان می‌دهد.

آن هریسون، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل، می‌گوید: «این فیلم تکان‌دهنده می‌تواند شاهدی از احتمال جنایت جنگی باشد و دلیلی بر بی‌اعتنایی کامل این گروه مسلح به قوانین بشردوستانه بین‌المللی.»

خانم هریسون افزوده است که عفو بین‌الملل به تلاش برای کسب جزییات بیش‌تر در این مورد ادامه می‌دهد و از همه طرف‌های درگیر می‌خواهد که با رعایت مقررات، از اقداماتی مانند شکنجه، بدرفتاری و قتل اسیران جنگی خودداری کنند.

دولت بریتانیا هم «نگرانی عمیق» خود را در این باره ابراز کرد. یک سخن‌گوی وزارت خارجه گفت: «ما این رفتارهای غیرانسانی مخالفان مسلح رژیم را، درست به همان اندازه‌ی جنایت‌های رژیم سوریه، محکوم می‌کنیم.»

پیشتر هیلاری ‌ کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، ناخرسندی خود را از فعالیت «شورای ملی سوریه» ابراز کرده بود. او عمل‌کرد این جمعیت را مورد انتقاد قرار داد و گفت که «شورای ملی سوریه‌ نتوانسته است گروه‌های گوناگون مخالف رژیم اسد را متحد کند، لایه‌های مختلف ملت را در بر گیرد و به عنوان نماینده حقیقی مردم سوریه اعتبار کسب کند.»

در همین حال جورج صبرا، سخن‌گوی ‌شورای ملی‌، سیاست خارجی آمریکا را متهم کرد که تلاش می‌کند در فعالیت ‌شورای ملی‌ نفوذ کند و برخی از عناصر وابسته به خود را در کادر رهبری اپوزیسیون بگنجاند و آن‌ها را به دولتی که پس از سرنگونی بشار اسد تشکیل می‌شود، تحمیل کند.

بیشتر بخوانید:

  «آغاز عملیات آزاد‌سازی فرودگاه تفتناز در ادلب»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,