Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
افسانه‌خانه

«خوراک لوبیا مزه عرق»

2012 November 04

افسانه / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اولین پست مشروبات الکلی رو خواستم بزنم، با خودم گفتم با چی‌ شروع کنم و نتیجه گرفتم دستمون که به عرق سگی‌ وطنی نمی‌رسه، پس بذار با ودکا شروع می‌کنیم، و یک مزه سنتی‌ یعنی‌ خوراک لوبیا البته از نوع خونگیش که همیشه دوست داشته ام. بچه که بودیم وقتی‌ مردهای خانواده به مناسبتی دور هم جمع میشدن و بساط عراق خوری همراه با انواع و اقسام مزه براشون فراهم می‌شد، همیشه دور و ورشون پلاس بودیم که به ماست و خیار یا جگر کبابی یا خوراک لوبیاشون دست درازی کنیم. مزه همیشه به مقدار کم تهیه می‌شد چون خوب قرار بود مزه باشه. ما مرتب به این مزه‌ها ناخنک می‌زدیم. بزرگ‌تر‌ها هم دلشون نمیومد چیزی بهمون بگن ولی‌ معلوم بود خون خونشون رو می‌خورد که آیا چیزی باقی‌ میمونه برای همراهی با آخرین جرعه؟ نمی‌مونه؟ بعدها که بزرگ‌تر شدیم و خودمون عرق خور شدیم، به حکمت خاصیت و مناسبت انواع مزه‌ها پی‌ بردیم از جمله این‌که مواد پروتئین دار مثل گوشت و حبوبات بهترین هستند برای هم‌راهی با الکل چون یک لایه و پوششی به معده میدن و نمیذارن الکل معده رو سوراخ کنه. یه جا خوندم حبوبات به‌خصوص، به‌خاطر این‌که فایبر هم دارند و معده رو پر می‌کنند محافظت بیش‌تری ایجاد می‌کنند. خلاصه اگه خواستید هفته‌ی یک شب، دو شب – نه بیش‌تر! مشروبات الکل بالا بخورید و حالش رو ببرید، اول این‌که شکر و مواد شیرین باهاش نخورید. دوم آب زیاد هم‌راهش بخورید، بخصوص قبل از خواب. سوم هم با پروتئین یعنی‌ گوشت و حبوبات یا همین لوبیا خودمون نوش جان کنید. حالا بریم بر سرطرز تهیه این مزه خوشمزه.

مواد لازم: یک پیمانه لوبیا چیتی. یک پیاز بزرگ قرمز (یا سفید). دو ق. غذا خوری رب گوجه فرنگی‌. یک ق. غذا خوری آبلیمو. یک ق. چای خوری خردل. نمک و فلفل ، روغن و آب به میزان لازم.

طرز تهیه: لوبیا رو از شب قبل بخیسانید، آب روش رو بریزید و در آب جدید با کمی‌ نمک بپزید‌. اگر اینکار مقدور نبود، یک بار که آب بجوش آمد خالی‌ کنید و با آب جدید و کمی‌ نمک بپزید. هر دو روش بالا  باعث میشه تا حد زیادی باد حبوبات گرفته بشه.‌ پیاز رو به‌صورت نگینی خورد کرده و با روغن سرخ کنید. وقتی‌ لوبیا پخت (مواظب باشید له نشه)، پیاز داغ، رب گوجه فرنگی‌، خردل و نمک و فلفل رو اضافه کنید. و بعد از ۲ دقیقه از روی اجاق بردارید. آماده ست. هم سرد و هم گرمش خوش مزه ست.

همینطور که میبنید این طرز تهیه واقعأ ساده است. فقط به این دو نکته توجه کنید. اولیش که مربوط به «باد‌گیری» لوبیا بود. و دوم این‌که پیاز داغ بعد از پخته شدن در آب بیرنگ و نرم و کم مزه میشه. هر خوراکی که در اون گوشت نداره، بهتره که پیاز داغش رو آخر سر اضافه کنید  که شکل و مزه‌اش حفظ بشه.

 «افسانه‌خانه را از این صفحه دنبال کنید»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,