Saturday, 18 July 2015
23 January 2021
اول‌ بهمن‌ماه – بیست و یکم ژانویه

«تقویم تاریخ»

2010 January 21

گزیده مناسبت‌های امروز در تاریخ:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1343 –  «حسنعلی منصور» نخست‌‌وزیر، به دست محمد‌بخارایی از اعضای فداییان اسلام هدف گلوله قرار گرفت.
  • 1343 –  «نظام وفا»متخلص به وفا از شاعران و آزادی خواهان ایرانی در گذشت. او در بیدگل کاشان به دنیا آمد و تحصیلاتش را در اصفهان آغاز کرد و پس از اتمام دوره صرف و نحو و مقدمات، هم‌چنین معانی و بیان و بدیع ادبیات فارسی و عربی، فقه اصول و کلام را آموخت. نظام وفا مدتی در حوزه علمیه قم و مدتی در تهران تحصیل کرد و در این مدت زبان فرانسوی را کامل آموخت. وی از استادان نیما یوشیج بود و نیما بخشی از منظومه زیبای خود به نام «افسانه» ‏را به وی تقدیم کرده‌است. « معراج دل و حدیث دل» از آثار نظام وفا به شمار می‏روند.
  • 1353 – «دکتر محمد قریب» از بنیان‌گذاران طب جدید اطفال در ایران به رحمت ایزدی پیوست. او از جمله نخستین گروه دانشجویان ایرانی بود که برای تحصیل طب به فرانسه رفت وبا موفقیت چشم‌گیر به ایران بازگشت. دکتر قریب به سبب فعالیت‌های ثمربخش در زمینه بیماری‌های کودکان ریاست انجمن پزشکان کودکان ایران را از بدو تاسیس به عهده داشت و بدین ترتیب بنیان‌گذار طب جدید اطفال در ایران شناخته شد.
  • 1887 میلادی – ساخت بنای برج ایفل در شهر پاریس به همت ایفل از جمله مهندسان برجسته فرانسوی آغاز شد. این برج که از پدیده‌های بزرگ و دیدنی جهان امروز به شمار می‌رود، از سه طبقه تشکیل شده و ارتفاع آن سیصدمتر است. گفتنی است برج ایفل به طور کامل از جنس آهن است و بنای آن در سال 1889 میلادی به پایان رسید.
  • 1950 – «جورج اورول»(George Orwell) مولف انگلیسی کتاب «1984»، هفت ماه و 12 روز پس از انتشار این کتاب که در آن اوضاع کنونی جهان از لحاظ محدودیت های انسان و گسترش ابزارهای کنترل را در قالب داستان پیش بینی کرده‌بود بر اثر بیماری سل درگذشت. وی که یک روزنامه‌‌نگار و داستان‌نویس بود کار تالیف این کتاب معروف خود را در سال 1948 آغاز کرده بود و عنوانش را با جا به‌جاکردن دو رقم آخر عدد 1948 تعیین کرده و «1984» قرار داده‌بود.
  • 1899 – کارخانه «آدام اپل» (Adam Opel) آلمان نخستین دستگاه اتومبیل ساخت خود به نام «اپل» را به معرض تماشای عمومی گذارد.
  • 1793 – ساعت ده و سی دقیقه بامداد 21 ژانویه  لویی شانزدهم که سه روز پیش از آن در  دادگاه انقلاب پاریس به اتهام خیانت به وطن به اعدام محکوم شده‌بود در برابر چشمان هزاران پاریسی با گیوتین گردن زده شد و سر او را دقایقی چند در برابر جمعیت گرفتند و جمعیت، فریاد زنده‌باد جمهوری برآورد.
  • ۱۸۹۸ – زادروز «ارنست میلر همینگوی» ( Ernest Hemingway)‏ از نویسندگان آمریکایی
  • ۱۳۱۲ – درگذشت ابوالقاسم عارف قزوینی، شاعر و تصنیف‌ساز ایرانی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,