Saturday, 18 July 2015
19 January 2021
تحلیل سیاسی

«هراس از روح روزها»

2010 January 21

فرزانه روشن/ رادیوکوچه

آیت‌اله‌ خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، درتحلیلی از وضعیت سیاسی ایران درآستانه جشن‌های انقلاب 57 نشان داد، از این که روزهای مناسبتی جمهوری اسلامی به راه‌های موثر اعتراض مخالفان تبدیل شده است، به شدت نگران است. این نگرانی آن‌چنان بود که آیت‌اله خامنه‌ای مجبور شد تا تک به تک روزهایی که مخالفان محتوای آن را به زعم او دگرگون کرده بودند، برشمارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

او از سیزده آبان نام برد که مخالفان شعار رسمی مرگ بر آمریکا را سر ندادند و از روز قدس که شعار مرگ بر اسرائیل را تبدیل به شعار نه غزه، نه لبنان جانم فدای ایران کردند. رهبر حکومت اسلامی با پیش‌بینی حضور مخالفان در 22 بهمن از هم‌اکنون این مخالفان را عوامل دشمن معرفی کرد و راهپیمایی روز 22 بهمن را که احتمال دارد با حضور وسیع مخالفان به یک معضل تبدیل شود، تعیین‌کننده ندانست. آیت‌اله خامنه‌ای تصریح کرد که راهپیمایی 22بهمن هرساله انجام می‌شود، اما این راهپیمایی 9دی‌ماه بود که خواست مردم ایران را که به زعم او حفظ ولایت فقیه است، نشان داد.

20100121-pol-tahlil-haras

رهبر نظام اسلامی روز دیگری را هم مانند 9 دی ماه دانست و آن 23تیرماه سال 78، روزی که هوادارن آیت‌اله خامنه‌ای پس از سرکوب گسترده دانشجویان معترض، پس از شورش 18تیر به خیابان‌ها ریختند و به گفته رهبر جمهوری اسلامی آتش فتنه را خاموش کردند. به نظر می‌رسد آیت‌اله خامنه‌ای از آنچه درهفت ماه گذشته در خیابان‌های تهران و شهرستان‌ها اتفاق افتاده است، همان تصور شورش محدود 18تیرماه سال 78را دارد و شاید گمان می‌کند با یک قدرت‌نمایی خیابانی هوادران رهبری، همه چیز مانند سال 78 تمام خواهد شد.اگرچه رهبر حکومت اسلامی با این گفته که باید 9دی‌ماه فصل الخطاب باشد به تلویح پذیرفت که هم‌چنان اعتراض‌ها ادامه دارد.

آیت‌اله، در بخش دیگری از گفته‌هایش در جمع کارمندان ستاد تبلیغات اسلامی و به بهانه آغاز جشن‌های انقلاب، از خواص خواست تا دو پهلو حرف نزنند و خط بندی خود را با دشمن اعلام کنند. شاید نظر آیت‌اله خامنه‌ای بیش از این‌که با هاشمی رفسنجانی باشد که نمونه همیشگی گفته‌های دوپهلوست. این‌بار اشاره‌ای به بیانیه میرحسین موسوی دارد و به تلویح از او می‌خواهد تا مخالفان را از آمدن به خیابان در روز 22بهمن باز دارد.

به نظرمی‌رسد آیت‌اله‌خامنه‌ای از روح روزها هراس دارد، 16آذر ماه و روز قدس هیچ‌کدام این قابلیت ویژه برای اعتراض مخالفان به استبداد را نداشته است و مخالفان مجبور بودند تا با شعارهایی این مناسبت‌ها را به خواسته‌های خود نزدیک کنند. اما در روز عاشورا و خاطره مبارزه با ظلمی که شیعیان از امام سوم دارند، رفتار مخالفان هم تغییر کرده‌بود و مقاومت هوادارن جنبش اعتراضی با روحیه حماسی که از عاشورا پیدا کرده بودند، آن‌چنان بود که در عمل گارد ضد شورش را فلج کرد و برخی از نقاط تهران برای ساعاتی به تصرف کامل مخالفان درآمد.

روز 22 بهمن یادآور قیام ایرانیان علیه استبداد پهلوی  است و حالا در بهمن ماه سال88 شعار اصلی معترضان مرگ بر دیکتاتور است، شعاری که اگر مانند روز عاشورا در 22 بهمن ماه هم شنیده شود، معنای بسیار تلخی برای حکومت اسلامی خواهد داشت

روز 22 بهمن یادآور قیام ایرانیان علیه استبداد پهلوی  است و حالا در بهمن ماه سال88 شعار اصلی معترضان مرگ بر دیکتاتور است، شعاری که اگر مانند روز عاشورا در 22 بهمن ماه هم شنیده شود، معنای بسیار تلخی برای حکومت اسلامی خواهد داشت.

حتی اگر معترضان شعار مرگ بر شاه را که یادآور روزهای انقلاب است، سر بدهند، به نظر می‌رسد این شعار قدیمی هم در شرایط ایران امروز مرجع ضمیر خود را پیدا خواهد کرد. پس از اعتراضات خونین روز عاشوار تمام تمرکز نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بر راهپیمایی معترضان در 22 بهمن ماه است.

دستگیری‌های گسترده فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران و تهدید مردم عادی به شناسایی شدن و محارب اعلام کردن معترضان به خیابان آمده در روز عاشورا، نشان می‌دهد که نهادهای امنیتی به شدت از آن‌چه در روز 22بهمن اتفاق خواهد افتاد، در هراس هستند تا جایی که این هراس به گفته‌های رهبر جمهوری اسلامی هم راه یافته‌است.

هرچه هست تبلیغات گسترده در محیط‌های مجازی و روحیه اعتراضی که هم‌چنان در میان بسیاری از هوادارن موسوی می‌توان دید، 22بهمن امسال را همانند 22بهمن سال 57، حساس و سرنوشت‌ساز کرده‌است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,