Saturday, 18 July 2015
06 August 2020
سخن گوی وزارت دفاع آمریکا

«جنگنده های ایرانی پهپاد را هدف قرار دادند»

2012 November 10

خبر / رادیو کوچه

جورج لیتل سخن گوی وزارت دفاع ایالات متحده روز هشتم اکتبر پنج شنبه شب اعلام کرد دو هواپیمای جنگنده ای ایرانی در روز یکم ماه نوامبر به یک هواپیمای بدون سرنشین موسوم به «پهپاد» این کشور حمله کرده اند.

او اظهار کرد این پهپاد در زمانی که بر روی «خلیج فارس» در بخش بین المللی آن مشغول گشت زنی و عملیات شناسایی «عادی» بوده مورد هجوم قرار گرفته است. در حمله دو «سوخوی ۲۵»‌ ایرانی در ۱۰۰ کیلومتری سواحل ایران به بهپاد آمریکایی آسیبی نرسیده است.

به گزارش العربیه که در این گزارش از نام مجعول «خلیج عربی» نام برده است، وی در این کنفرانس خبری اعلام کرده مقامات آمریکایی با هم تای ایرانی خود تماس گرفته و اظهار کرده اند «قصد ندارند تعلیقی در پرواز های خود داشته باشند.» این مقام وزارت خارجه آمریکا هم چنین اشاره داشته است بر اساس شرایط هر نوع گزینه ای برای حفظ نیروهای این کشور در منطقه قابل استفاده است.

از سویی دیگر وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران در پاسخ به ادعای آقای لیتل در خصوص حمله جنگنده های ایرانی به پهپاد آمریکایی گفت: «هفته گذشته یک فروند هواپیمای ناشناس به فضای فوقانی دریای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه خلیج فارس وارد شد که با اقدام به هنگام، هوش مندانه و قاطع نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مجبور به فرار شد.»

احمد وحیدی در این رابطه ادامه دادک «جمهوری اسلامی ایران با استفاده از همه ظرفیت‌های ذی‌ربط از جمله مراجع ذی‌صلاح بین‌المللی موضوع را در دست پیگیری دارد.»

بنابر گزارش رویترز در ساعت ۴:۵۰ صبح روز یکم نوامبر دو فروند هواپیمای جنگنده ایرانی به یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی از رده «پردیتور» در ۱۶ مایلی سواحل ایران شلیک کرده اند که این بهپاد منطقه را ترک کرده است.

این برای اولین بار است که هواپیما های نظامی ایران به یک بهپاد آمریکایی شلیک می کنند. این گزارش رویترز ادامه می دهد در صورت اصابت شلیک ایرانی ها به پهپاد آمریکایی عواقب جدی می توانست به دنبال داشته باشد.

رویترز در ادامه گزارش داد که اگر شلیک ایران واقعا به این پهپاد اصابت کرده بود، آمریکا مجبور به انتقام‌گیری می‌شد که عواقبی جدی را به دنبال داشت.

بیشتر بخوانید:

«تعلق بهپاد ایرانی ساقط شده در اسراییل به حزب اله»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,