شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«دشمن شماره یک اجتماع»

۱۳۹۱ آبان ۲۰

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هنری چارلز بوکوفسکی (Henry Charles Bukowski)، متولد16 آگوست 1920 شاعر و نویسنده آلمانی- آمریکایی‌ست که نوشته‌هایش اغلب زیر تاثیر فضای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی محل زندگی‌اش لوس‌آنجلس بود.

مضمون غالب داستان‌های بوکوفسکی زندگی روزمره طبقات فقیر آمریکایی، کار و زحمت، تجربه نوشتن، الکل و رابطه با زن‌هاست. بوکوفسکی هزاران شعر، صدها داستان کوتاه و شش رمان نوشته است که نتیجه آن شصت کتاب چاپ شده است. در سال 1986 مجله تایم به او لقب «ملک‌الشعرای زندگی‌های فرودست آمریکایی» را داد. مادرش آلمانی بود و پدرش آمریکایی که او نیز از اجدادی آلمانی برخاسته بود. از نوجوانی به الکل رو آورد و بعدها نوشت: «این (الکل) برای مدتی طولانی به من کمک خواهد کرد.» پس از اتمام دبیرستان به کالج لس‌آنجلس رفت و تحصیلاتش را در زمینه روزنامه‌نگاری، هنر و ادبیات پی گرفت، اما فقط برای دوسال، با شروع جنگ جهانی دوم تحصیل را رها کرد، راهی نیویورک شد حرفه نویسندگی را در پیش گرفت.

بوکوفسکی از 24 سالگی موفق به چاپ داستان‌های کوتاهش شد، هر چند در سال 1946 روند نشر آثارش را دلسرد کننده یافت و برای یک دهه نویسندگی را کنار گذاشت. او خود از این دوران به نام «ده سال مستی» یاد می‌کرد.

در سال 1955 پس از مرخصی از بیمارستان برای معالجه بیماری زخم معده که نزدیک بود جانش را بگیرد، به شعر رو آورد.

بوکوفسکی در 9 مارچ 1994 در سن‌پدرو کالیفرنیا اندکی پس از اتمام آخرین رمانش به نام «تفاله» (Pulp) بر اثر بیماری سرطان خون درگذشت.

«دشمن شماره یک اجتماع» توسط محمد علی سپانلو به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی متن:

Brahms: Violin Sonata in A minor

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,