شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
گروهی از زندانیان سیاسی با انتشار یک گواهی:

«ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس، را شکنجه کرده بودند»

۱۳۹۱ آبان ۲۱

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، گروهی از زندانیان سیاسی با انتشار یک گواهی اعلام کردند ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس ‌بازداشت شده‌ای که هفته پیش جان‌باخت، «تحت شکنجه» قرار گرفته بوده است.

به گزارش کلمه، امضاکنندگان این گواهی‌نامه می‌گویند که ستار بهشتی از دهم تا یازدهم آبان ماه را در بند 350 اوین، که محل حبس بسیاری از زندانیان سیاسی است، به سر برده و در آن‌جا به هم‌بندان خود گفته که مورد شکنجه قرار گرفته است.

بنا بر این نامه «آقای بهشتی در بازداشت‌گاه پلیس ایران مورد ضرب و شتم قرار گرفته، از سقف آویزان شده، دست‌هایش را به صورت قپانی بسته‌اند و با لگد به سر و گردنش ضربه زده‌اند.»

هفته گذشته خبرهایی منتشر شد که ستار بهشتی، کارگر و وبلاگ‌نویس منتقد حکومت جمهوری اسلامی، در زندان درگذشته است و پلیس امنیت به خانواده او اعلام کرده‌اند که برای تحویل جنازه او به پزشکی قانونی کهریزک بروند.

او روز پنج‌شنبه در رباط کریم دفن شد.

زندانیان سیاسی امضاکننده این گواهی‌نامه می‌گویند آقای بهشتی از اوین به بازداشت‌گاه پلیس امنیت منتقل شده و هنگام انتقال نگران بوده و گفته : «این‌ها (نیروهای امنیتی) قصد کشتن مرا دارند.»

41 زندانی، از جمله چهره‌هایی چون محمدعلی دادخواه، علیرضا رجایی و علیرضا بهشتی شیرازی این گواهی‌نامه را امضا کرده و گفته‌اند: «زمانی که ستار به بند 350 آورده شد آثار شکنجه در تمام قسمت‌های مختلف بدنش مشهود بود و وی در شرایط کاملن دردناک و مجروحی قرار داشت.»

هم‌چنین افزوده‌اند: «صورت وی زخمی، سر او متورم، مچ دست‌های او کبود شده بود و آثار آویزان شدنش از سقف روی مچ‌های او به چشم می‌خورد. در بخش‌هایی از بدن وی از جمله دور گردن، شکم و کمر وی آثار ضربه و کبودی دیده می‌شد.»

در عین حال وزارت خارجه ایالات متحده نیز در بیانیه‌ای مطبوعاتی از حکومت ایران خواسته که با بررسی «قتل ستار بهشتی» کسانی را که مسوول این واقعه بوده‌‎اند به پاسخ‌گویی وادارد.

هم‌چنین کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران، از گروه‌های برجسته دفاع از حقوق روزنامه‌نگاران، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته که به تحقیق درباره «مرگ مشکوک» این منتقد حکومت بپردازند.

هم این کمیته و هم وزارت خارجه آمریکا تاکیده کرده‌اند که درگذشت ستار بهشتی اولین نمونه از جان باختن منتقدان حکومت جمهوری اسلامی در زندان نیست.

لازم به یادآوری است در ناآرامی‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 در بازداشت‌گاه کهریزک دست‌کم سه نفر جان باختند. این مسئله انتقادهای شدیدی را از سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران و مقام های قوه قضاییه برانگیخت.

بیشتر بخوانید:

 «پدر ستار، خدا تقاص اش را خواهد گرفت»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,