Saturday, 18 July 2015
17 September 2021
به بهانه‌ی 22 مردادماه، روز جهانی جوان

«پایداری: چالش ما، آینده ما»

2009 August 12

سروش/رادیو کوچه

این شعار امسال سازمان ملل برای روزجهانی جوان است. در دلایل انتخاب این شعار آمده مفهوم پایداری تنها در حفظ تعادل محیط زیست خلاصه نمی شود. «پایداری و ثبات سه عامل مهم را در زندگی در بر می گیرد: محیطزیست، جامعه و اقتصاد . ما در میان افت و خیزهای این سه عامل زندگی می کنیم و این اعمال و رفتار و تفکر ماست که به آن‌ها شکل می‌دهد. آن گونه که این عوامل به نوبه خود در توانایی ما در ادامه راه زندگی تاثیر گذارند…

voice-logo

و اکنون وقت آن است که جوانان با این اندیشه‌ها به عنوان انرژی دهندگان امروز و مالکان فردا، چالش پایداری را درآغوش گیرند و راه خویش را از میان قرن 21 به سوی زمانی فراتر بیابند. تلاش‌ها، اقدام ها و مشارکت‌های جوانان کلیدهایی درجهت توسعه دنیای امروز برای نسل‌های امروز و فردا و تمرکز به سوی زیستنی پایدار است.»

20090812_news1_youth2روز 12 آگوست مطابق با 22 مرداد، از سوی سازمان ملل متحد به عنوان «روزجهانی جوان» نام‌گذاری شده است. بر طبق آمار رسمی سازمان ملل متحد، بیش از 3 میلیارد نفر از جمعیت جهان را افراد زیر 28 سال تشکیل می‌دهند. بر اساس عرف جامعه، کسانی که پس از سپری کردن دوران کودکی و نوجوانی ، به رده‌ی سنی 23 تا 28 سال می رسند به عنوان جوان شناخته می شوند. اما تعاریف علمی تری هم از «جوان» وجود دارد. در مطالعه‌ای که سازمان ملل متحد تحت عنوان «وضعیت جهانی جوانان» انجام داد، این تعریف از جوانان ارائه شده است: «جوانی مرحله‌ای انتقالی از علایق و آسیب پذیری‌های کودکی به حقوق و وظایف بزرگسالی است.

جوانی مرحله‌ای انتقالی از علایق و آسیب پذیری‌های کودکی به حقوق و وظایف بزرگسالی است

جوانی مرحله‌ وظایف، مسئولیت‌ها و مشکلات جدید است و نوجوانی معمولا به عنوان دوره‌ای موقت شناخته می‌شود که طی آن جامعه فرد را به عنوان یک کودک محسوب نمی‌کند، اما در عین حال به او موقعیت‌ قانونی یک بزرگسال را نیز اعطا نمی‌کند. جوانان به هنگام بلوغ معمولن از موقعیت کامل بزرگسالان و حقوقی چون تشکیل خانواده اشتغال به کار و حقوق سیاسی برخوردار نیستند. قبل از این که جوان فرصت داشته باشد از این مرحله انتقالی که جوانی نامیده می‌‌شود عبور کند اغلب با مشکلات گوناگونی در زمینه‌های بهداشت، مسائل خانوادگی مانند خانواده و نزدیکان مسائل آموزشی، رشد و پیشرفت مواجه می‌شود. در بعضی از کشورهای توسعه یافته کلمه‌‌ی جوانان می‌تواند معنای اجتماعی و اقتصادی داشته باشد. مانند کار تمام وقت، ازدواج و بچه‌دار شدن  و نیز تا حدودی نحوه زندگی بزرگسالان) دختران و زنان جوان در مرحله‌ی جوانی سریعن نحوه‌ی زندگی بزگسالان را می‌پذیرند.»
بر این اساس  جوان به عنوان فردی بین سنین 15 تا 28  سال تعریف می شود. بنابراین این تعریف برای تحلیل آماری گروه‌های مختلف سنی، مناسب به نظر می‌رسد.
یک روان‌شناس، در تعریف جوان و جوانی عمدتن به مشخصه بلوغ روانی و ظهور رفتارها و حالات پس از دوران کودکی و نوجوانی توجه می‌کند و به همین نحو یک فیز‌یولوژیست، آثار رشد و بلوغ فیزیولوژیکی را در اشخاص جوان مد نظر قرار می‌دهد.
اگر به مطالعات علمی در خصوص جوانان نظری بیفکنیم متوجه می‌شویم که در مطالعات مربوط به مسائل جوانان بیشترین مطالب پیرامون هیجانات و روابط عاطفی با جنس مخالف بیشتر مد نظر قرار گرفته است. جوان معمولا سرشار از انرژی و هیاهو است.
در همین ارتباط و برای بیشتر آشنا شدن با فرهنگ اجتماعی برخی کشورها، مصاحبه‌ای با چند نفر  اتباع خارجی ساکن مالزی انجام داده ام .

اهمیت به جوانان باید در دستور کار مسوولان قرار گیرد

حسین 26 ساله دانشجو می‌گوید: «به نظر من اهمیت به جوانان باید در دستور کار مسوولان قرار گیرد چرا که هر مملکتی با پرورش جوانان به آینده‌ی بهتر دست خواهد یافت. او می‌گوید اگر من به جای مسوول جوانان ایران بودم بستری مناسب برای تمامی جوانان کشورم فراهم می‌کردم که بتوانند فعالیت‌های خود را بدون هیچ‌گونه محدودیتی انجام دهند و دیگر کسی به خاطر کمبودهای مالی از فعالیت بازنماند.

توماس 27 ساله از آلمان که  مدیر یکی از فروشگاه‌ها در مالزی است، می‌گوید: «من تا پیش از این چیزی در مورد روزجوان نشنیده بودم. ما در آلمان روزی شبیه به این داریم اما اون جهانی نیست. او در پاسخ به این سوال که چه پیشنهادی برای این روز دارید می‌گوید: «من فکر می‌کنم این روز را باید جشن گرفت. جوانان در آینده مدیران کشور ما می‌شوند و باید برای آینده تصمیم بگیرند. همچنین سازمان جوانان باید آن‌ها را  برای ارتباط با خود جذب کند و برای  جامعه‌ای مدرن، آموزش دهد. آن‌ها استعداد زیادی برای یادگیری دارند و این برای ما خوب است.»

20090812_news1_youth3

وی در پاسخ به این سوال که اگر به جای مدیر سازمان جوانان یا سازمانی مشابه در کشور خود بودید چه کارهایی انجام می‌دادید، می‌گوید: «من اول جوانان باهوش داوطلبی را برای هیات جوانان انتخاب می‌کردم و با آن‌ها در مورد مسائل مهم برای جوانان بحث می‌کردم و نظراتشان را میگرفتم . در کشور ما این خیلی مهم است که محیطی دوستانه تولید شود. البته این برای هر نیرو و هر کشوری متفاوت است.»

«آچ‌وین» 27 ساله از اندونزی  یکی دیگر از کسانی هست که نقطه نظرات خود را چنین بیان می‌کند: «در حال حاضر اکثریت جوانان بدلیل مشکلات فراوانی که دارند قادر  نیستند که به چنین روزی فکر کنند. من هر روز از صبح تا شب کار می‌کنم  و  خواهان زندگی بهتر هستم. وی در ارتباط با این روز گفت: «تاکنون در مورد این روز چیزی نشنیده بودم. اما به نظرم یکی از مهم‌ترین وظایف هر دولتی رسیدگی به امر جوانان است. به این خاطر که جوان نقش مهمی برای پیش بردن کشور به سوی جامعه‌ی مدرن ایفا می‌کند.»

پریسا 27 ساله – معمار ایرانی می‌گوید: «جوان موجودی عجیب و غریب است، پر از تفاوت . جوانی قسمتی از پروسه ی شکل گیری یک انسان است که همان گونه که خود را در آغاز حرکت مختصر تکانی می خورد و سپس آرام و نرم به حرکت در می آید . باید بتوانیم در مرحله ای پای خود را به آن سوی خطوط فرمز و آن سوی عرف بگذاریم .جوان آزادی می خواهد . این که الان در زمان حال هستم و این حال و تصورات منه که آینده رو می سازه و من اونو مثبت می بینم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|