Saturday, 18 July 2015
27 January 2021
همانند صدها بازداشتی دیگر

«بی‌خبری از سمیه رشیدی؛ فعال حقوق زن»

2010 January 22

رادیو کوچه

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، گزارش کرد که مقامات قضایی و مسوولین زندان از ارایه هرگونه اطلاعاتی در باره اتهامات سمیه رشیدی؛ 24 ساله و فعال حقوق زن که در 28 آذر ماه  1388 بازداشت شده‌است، خودداری کردند.

20091208-news-campainehumanright

بنا به این گزارش، درطول دو ماه گذشته بیش از هزاران نفر از مردم با استفاده از حکم جلب سفید بی نام و نشانی بازداشت شدند که درواقع مجوزی است به ماموران اطلاعاتی و امنیتی برای بازداشت هر کسی که می‌خواهند. صدها نفر از این بازداشت‌شدگان همانند سمیه رشیدی پس از بازداشت در زندان اوین ناپدید شده‌اند و هیچ اطلاعی در باره آن‌ها به اعضای خانواده یا وکلای آن‌ها داده نشده است.

از طریق دو تماس تلفنی کوتاه سمیه‌رشیدی، معلوم شد که وی در سلول انفرادی زندان اوین در بازداشت است. کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از مقامات قضایی می‌خواهد که اتهاماتی که علیه سمیه رشیدی وارد شده و شواهد مبنای این اتهامات را اعلام رسمی کرده و وی را فورا آزاد کنند. در ضمن کمپین خواستار انجام یک تحقیق مستقل در مورد پرونده سمیه رشیدی است.

قبل از این‌که سمیه بازداشت شود، ماموران در ساعت 6 صبح روز 23 آذرماه به خانه او یورش برده و همه ساختمان را تفتیش کرده و همه وسایل شخصی او و هم‌خانه‌ای هایش راضبط کردند، از جمله کامپیوترها و  دستنوشته ها، و یک احضاریه برای حضور در شعبه 12 دادگاه انقلاب در روز 28 آذرماه به دست سمیه دادند. سمیه به محض ورود به دادگاه مورد بازجویی قرارگرفت و تفهیم اتهام شده، و بازداشت و زندانی شد.  قرار بازداشت سمیه در چند روز گذشته تمدید شد و بدین ترتیب سمیه هم‌چنان در سلول انفرادی باقی ماند.

سمیه رشیدی که در یک خانواده مذهبی و سنتی بزرگ شده است، در دانشگاه و محل کارش در یک تشکل غیردولتی به فعالیت مسالمت‌آمیز حقوق زنان روی آورد و به همین دلیل مورد آزار و اذیت مقامات قرار گرفته است.

سمیه رشیدی عضو کمپین یک میلیون امضا برای برابری است و در کمیته آموزش کمپین فعال است. بیشتر فعالیت‌های سمیه بر موضوع خشونت علیه زنان متمرکز است. سمیه  دست به تاسیس یک سازمان دانشجویی به نام «انجمن زبان زنان ایرانی» زد که به آموزش در حوزه خشونت علیه زنان می‌پرداخت. این سازمان دانشجویی بعدها لغو امتیاز شد.

محرومیت از حق تحصیل دانشجویان ستاره‌دار

سمیه رشیدی به خاطر فعالیت‌های اجتماعی خود از کارش در موسسه تحقیقاتی اخراج شد، و هم‌چنین به عنوان دانشجوی ستاره‌دار، با این‌که رتبه بالای علمی داشت از ادامه تحصیل باز ماند. سمیه رشیدی فارغ التحصیل  رشته جامعه‌شناسی است که  سال گذشته در امتحان ورودی کارشناسی ارشد برای رشته مطالعات زنان و مطالعات فرهنگی امتیاز بالایی کسب کرد، اما در مقابل اسم او ستاره‌ای گذاشتند که از ادامه تحصیل بازش داشت.

20100122-soc-somayerashidi-

هرچند در جریان مناظره‌های انتخاباتی، محمود احمدی‌نژاد مطلقن منکر وجود دانشجویان ستاره‌دار بود، اما ستاره‌دارکردن دانشجویان پدیده‌ای است که از زمان ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد در سال 1384 بوجود آمد. دانشجویان دوره کارشناسی که در فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فعال بودند، بدون توجه به رتبه‌های علمی باید به تائید گزینش وزارت اطلاعات می‌رسیدند. هیچ‌کدام از این دانشجویان ستاره دارثبت نام نشدند، هر چند تعدادی از آن‌ها به اداره گزینش رفته و بر اساس تقاضای مسوولین گزینش وزارت اطلاعات، تعهد کتبی هم داده بودند. سمیه رشیدی در امتحانات کارشناسی ارشد، رتبه چهارم در رشته مطالعات زنان و رتبه 29 در مطالعات فرهنگی کسب کرده بود.سمیه پس از ستاره‌دار شدن همه درهای قانونی را برای بازگشت به تحصیل زد و حتی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیدار کرد. سمیه با مسوولین وزارت علوم و فن آوری تحقیقات هم ملاقات کرده بود اما هیچ‌کدام از این ملاقات‌ها تغییری در وضعیت او ایجاد نکرد.

تعداد دیگری از دانشجویان ستاره‌دار برای حل مشکل ادامه تحصیل خود اقدام به تاسیس شورای دفاع از حق تحصیل کردند. برخی از افراد این شورا درحال حاضر در زندان هستند و با اتهامات مبهمی روبرو شده اند. برخی دیگر به «ارتباط با گروه‌های معاند جمهوری اسلامی ایران از جمله سازمان مجاهدین خلق» متهم هستند که همه این متهمین و هم‌چنین دوستان و اعضای خانواده آن‌ها منکر چنین ارتباطی شده‌اند.

تعدادی از دانشجویان ستاره‌دار در طول هفته‌های اخیر  به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفتند که همه فعالیت‌های سیاسی آن‌ها در چارچوب قوانین ایران بوده، اما این فعالیت‌ها باعث شده که آن‌ها در لیست سیاه قرار بگیرند و آنها را  از حق تحصیل محروم کنند.

ضیاء‌الدین نبوی و مجید دری از دانشجویان ستاره‌دار زندانی هستند که اخیرا حکم دریافت کرده‌اند. نبوی به 15 سال زندان و تبعید و 74 ضربه شلاق و مجید دری به 10 سال زندان محکوم شده‌اند. سایر اعضای شورای دفاع از حق تحصیل که در حال حاضر در زندان هستند عبارتند از «سروش ثابت»، «مهدیه گلرو»، «شیوا نظرآهاری»، «پیمان عارف» و «سعید جلالی‌زاده».

آزار و اذیت فعالان حقوق زن

تعداد بسیار زیادی از فعالان حقوق زن در بستر ناآرامی‌های اخیر سیاسی در جمهوری اسلامی ایران،  مورد آزارو اذیت و بازداشت قرار گرفتند. درحال حاضر این فعالان حقوق زن در زندان هستند: «منصوره شجاعی»، «مهین فهیمی»، «شیوا نظرآهاری»، «پریسا کاکایی»، «زهره تنکابنی»، «عالیه اقدام دوست»، «بهاره هدایت»، «مهدیه گلرو»، «شبنم مددزاده»، و «مریم ضیا»، «بدرالسادات مفیدی» و «مهسا حکمت» از روزنامه‌نگاران زن، و «آذر منصوری»، «عاطفه نبوی»، «شبنم مددزاده»، و «نیلوفر هاشمی» نظر از زنان فعال سیاسی هستند که در زندان بسر می‌برند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,