شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
27 August 2016
به بهانه زادروز «یانی»

«روزنگاشت/‌یانی موسیقی‌ساز خود آموخته»

۱۳۹۱ آبان ۲۴

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

[email protected]

«یانی کریسومالیس» معروف به «یانی»، موسیقی‌دان بزرگ، پیانیست، نوازنده کیبورد و آهنگ‌ساز اهل یونان و با شهرتی جهانی است. او در کالاماتا «یونان» و در خانواده ای یونانی در تاریخ چهاردهم نوامبر سال 1954 میلادی زاده شد.

او یک پیانیست و آهنگ‌ساز خود آموخته ‌است که نواختن آهنگ را اول برای خانواده‌اش، خود شروع کرد. در هجده سالگی برای تحصیل به دانشگاه «مینسوتا» رفت و در حالی که دانش‌جو بود به عضویت گروه آفتاب‌پرست درآمد و با «چارلی آدامز» آشنا شد و توانست موفقیت‌های زیادی با این گروه به‌دست آورد. یانی در سال ۱۹۷۶ در رشته روان‌شناسی فارغ‌التحصیل شد و به شهر لس‌آنجلس نقل مکان کرد و با هم کاری «جان تش» و چارلی آدامز در سال ۱۹۸۷ یک گروه موسیقی کوچک را تشکیل دادند که حاصل آن ساخت آلبوم‌های «کلید تخیل»، «خارج از سکوت» و «روزهای آفتاب‌پرست» بود.

اما عمده موفقیت یانی با اجرا کنسرت‌اش در «آکروپولیس یونان» و با رهبری «شهداد روحانی» به دست آمد که به عنوان پربیننده‌ترین و زیباترین کنسرت موسیقی از آن یاد می‌شود و با فروش هفت میلیون نسخه، پرفروش‌ترین ویدئوی موسیقی تاریخ بعد از «تریلر مایکل جکسون» بوده است. این کنسرت در شصت‌و‌پنج کشور جهان پخش شد و نزدیک به یک میلیارد نفر نفر آن را تماشا کردند.

یانی از اوایل سال ۱۹۹۸ تا ماه آوریل ۱۹۹۹ هیچ گونه فعالیت تولیدی کنسرت و توری را برگزار نکرد و به استراحت پرداخت. اما در سال ۲۰۰۰ یکی از بی‌نظیرترین آلبوم‌های خودش را ارائه داد. جالب این است که تمام تنظیمات و تبدیلات موسیقی این آلبوم شخصن توسط خود یانی در استودیوی شخصی خودش انجام شد. ساخت این آلبوم بیان‌گر تغییرات در زندگی شخصی او بود.

یانی در سال ۲۰۰۳ آلبومی متفاوت و پر تنوع به نام  (Ethnicity) روانه بازار کرد و احاطه و قدرت خودش را در انواع مختلف موسیقی به دنیا ثابت کرد. این آلبوم یکی دیگر از خلاقیت‌های یانی را به نمایش گذاشت و ثابت کرد که یانی هنوز هم پیش‌رو در خلق آثار ماندگار و جدید است.

هم‌چنین آلبوم‌های یانی با تعداد بیش از هفتاد میلیون نسخه در سراسر جهان به فروش رفته ‌است. او موسیقی‌های زیادی برای برنامه‌های تلویزیونی و سینمایی ساخته و هم‌چنین قطعات تبلیغاتی متعددی برای شرکت‌های تجارتی و بازرگانی خلق کرده‌ است و آثار او را نوعی موسیقی عصر جدید می‌نامند. البته خود وی نام‌گذاری سبک عصر جدید ( New Age) را بر روی آثار خود از بدشانسی‌اش می‌داند و خودش نام موسیقی‌سازی معاصر (Contemporary Instrumental Music) را بیش‌تر می‌پسندد

از اجراهای وی می‌توان به کنسرت بزرگ آکروپولیس سال ۱۹۹۴ در چین و تاج محل در سال ۱۹۹۷ و لاس‌وگاس در سال ۲۰۰۶ اشاره کرد. آخرین اجرای یانی به سال ۲۰۰۸ در مکزیک بر می‌گردد، که در آن یانی هم‌راه با چهار خواننده جوان برخی از آثار مشهور و قدیمی‌اش از جمله در آیینه و ستایش را اجرا کرد.

آخرین آلبوم یانی «لمس حقیقت» (Truth of Touch) نام دارد که در فوریه ۲۰۱۱ منتشر شد و یانی  در همان سال پس از سال‌ها، تور جهانی کنسرت آلبوم خود را در کشورهای از جمله رومانی، مجارستان، ترکیه، ارمنستان، چین، کره، تایلند، سنگاپور، دبی و پورتوریکو، برگزار کرد. یانی که امروز پنجاه و هشت ساله شده است اوقاتش را بیش‌تر در لوس آنجلس و سیاتل آمریکا می‌گذراند و شهروند آمریکایی است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,