Saturday, 18 July 2015
30 September 2023
در اعتراض به سیاست‌های ریاضت اقتصادی

«موج کم‌سابقه اعتصابات کارگری در اروپا»

2012 November 14

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، چهاردهم نوامبر، موج کم‌سابقه اعتصابات کارگری در اعتراض به سیاست‌های ریاضت اقتصادی، بیکاری و کسر بودجه‌های مربوط به رفاه عمومی، اروپا را فرا گرفت.

به گزارش «تلویزیون الجزیره» این اعتصابات که توسط اتحادیه‌های کارگری در کشورهایی چون اسپانیا، پرتغال، یونان و ایتالیا سازمان‌دهی شده است، از نیمه شب گذشته آغاز شد و انتظار می‌رود که کارگران کشورهای بلژیک، آلمان، بریتانیا و فرانسه نیز با آن همراهی کنند.

این نخستین بار پس از آغاز بحران اقتصادی در اروپاست که اتحادیه‌های کارگری سراسر اروپا در حرکتی هم‌زمان و هماهنگ با نام «روز عمل و همبستگی» دست به اعتصاب می‌زنند. هدف این اعتصابات فلج کردن کارخانه‌ها و بخش‌های حمل‌ونقل عمومی و مجاب‌کردن رهبران به چشم‌پوشی از سیاست‌هایی مانند افزایش مالیات‌ها و کاهش دستمزد، کسر حقوق بازنشستگی و سرویس‌های عمومی است که قشر کم‌درآمد در کشورهای اروپایی را با مشکل معیشتی روبه‌رو ساخته است.

Getty Images

اسپانیا به عنوان پنجمین اقتصاد بزرگ حوزه یورو و یونان که چهاردهمین اقتصاد در میان کشورهای این حوزه پولی شناخته می‌شوند، اعتراضات را از ساعات نخستین روز چهارشنبه آغاز کرده‌اند. بنابر گزارش‌ها در اسپانیا از هر چهار کارگر، یک نفر بی‌کار است و رکود اقتصادی در این کشور باعث شده تا اعتراضات امروز، دومین اعتصاب سراسری در اسپانیا در طول هشت ماه گذشته باشد.

نخستین خبرهای رسیده حاکی از درگیری معترضان با پلیس در شهر مادرید اسپانیاست. تظاهرکنندگان در این شهر در حالی که قصد داشتند از خروج اتوبوس‌های ترمینال مسافربری اصلی شهر جلوگیری کنند با واکنش پلیس روبه‌رو شدند و به گزارش وزارت کشور اسپانیا، ده‌ها نفر در این برخوردها که به خشونت کشیده شد، بازداشت شدند.

در پرتغال نیز سرویس متروی شهر لیسبون از کار افتاد، کارگران از جمع‌آوری زباله‌ها خودداری کردند و کارکنان بیمارستان‌ها نیز به اعتصاب پیوستند.

تا این لحظه گزارشی از واکنش سیاست‌مداران اروپایی در جهت قبول یا رد خواسته اعتصاب‌کنندگان مخابره نشده است؛ با این حال انتظار می‌رود تا کشورهای بیشتری در اروپا به موج جدید اعتصاب بپیوندند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd6959369 viagra gold