شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
28 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«آدم برفی»

۱۳۹۱ آبان ۲۷

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اسلاوومیر مروژک (Sławomir Mrożek) نمایش‌نامه‌نویس و نویسنده لهستانی متولد 29 ژوئن 1930است. او در سال 1963 به فرانسه و بعدتر به مکزیک مهاجرت کرد. مروژک در سال 1996 به لهستان بازگشت و در کراکو اقامت گزید، هر چند در سال 2008 بار دیگر به فرانسه رفت و ساکن این کشور شد.

مروژک در دوران حکومت استالین به حزب متحد کارگران لهستان پیوست و به عنوان روزنامه‌نگار سیاسی گذران می‌کرد. در دهه 1950به نمایش‌نامه‌نویسی رو آورد. کارهای نمایشی او به شیوه قصه‌هایی آبسورد (Absurdist fiction)با حربه‌ی شوکه کردن تماشاگر به کمک عناصر غیرواقعی، ارجاع‌‌های سیاسی و تاریخی و تقلید‌های طنزآمیز (Parody) نوشته شده است.

نخستین نمایش‌نامه مروژک به نام «پلیس» (Policja) در 1958 به چاپ رسید.مروژک در سال 1964 نخستین نمایشنامه بلند خود را به نام تانگو (Tango) نوشت. این نمایش‌نامه که به شیوه تئاتر آبسورد نوشته شده و موضوعش توتالیتاریسم است مروژک را به مقام یکی از شاخص‌ترین درام نویسان معاصر لهستان رساند. نمایش‌نامه تانگو از بدو انتشارش تا کنون بارها و بارها در بسیاری از کشورهای غربی به روی صحنه رفته است. مروژک در1975 دومین نمایش‌نامه موفق خود «مهاجران» (Emigranci) را نوشت که تصویری تلخ و طنز‌آمیز از دو مهاجر لهستانی در پاریس است. این نمایش‌نامه توسط آندره وایدا (Andrzej Wajda) فیلم‌ساز سرشناس لهستانی تهیه شد و در تئاتر استاری کراکو به اجرا درآمد.

داستان کوتاه «آدم برفی» اثر اسلاومیر مروژک را اسدالله امرایی به فارسی ترجمه کرده است.

موسیقی متن:

F.Chopin: Prelude No. 4 in E Minor

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,