Saturday, 18 July 2015
28 October 2020
در فرودگاه بین‌المللی تهران

«گذرنامه پرستو فروهر ضبط شد»

2012 November 18

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، ٢٧ آبان‌ماه، گذرنامه پرستو فروهر که برای برگزاری مراسم چهاردهمین سالگرد قتل پدر و مادرش، داریوش و پروانه فروهر، به ایران سفر کرده بود، در فرودگاه امام خمینی تهران ضبط شد و او پس از چند ساعت و با در دست داشتن برگه احضاریه به نهادهای امنیتی توانست از فرودگاه خارج شود.

پرستو فروهر چند روز پیش از ترک آلمان به مقصد ایران طی اطلاعیه‌ای که در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرد، از عزم خود برای سفر به تهران و تلاش برای برگزاری مراسمی سخن گفت که هشت‌سال است مجوز آن‌را از خانواده فروهرها دریغ کرده‌اند.

خانم فروهر در این بیانیه نوشته بود: «چهارده سال پیش در شب یکم آذرماه پدرومادرم٬ داریوش و پروانه فروهر٬ در خانه‌شان مورد هجوم گماشتگان وزرات اطلاعات جمهوری اسلامی قرار گرفتند و بیرحمانه به قتل رسیدند – آن‌ دو که از رهبران مخالفان سیاسی در ایران بودند و دهه های متوالی برای دستیابی به آزادی‌های فردی و اجتماعی٬ امنیت قضایی و جدایی دین از دولت مبارزه کرده بودند.
به سنت هرساله امسال نیز در آستانه آذرماه به ایران سفر خواهم کرد تا سالروز قتل پدرومادرم را در خانه‌شان به سر کنم٬ اگرچه در طی هشت سال گذشته برگزاری مراسم بزرگداشت بر ما بستگان آن دو عزیز ممنوع بوده است. ممنوعیتی که با حضور سنگین نیروهای انتظامی و امنیتی و تحمیل شرایط قرنطینه بر خانه پدرومادرم اعمال شده است.

 انزوای تحمیلی٬ محاصره و قطع ارتباط آن خانه با دنیای اطراف در روز سالگرد و نیز دریافت بی‌قدرتی خویش در این چنبره به دشواری قابل تحمل است. اما کنه این تقابل بر سر حق یادآوری و حافظه هست که من همچنان بر آن ایستادگی خواهم کرد.

 این دریافت تلخ از بی قدرتی خویش در برابر تهدیدها و تحمیل‌های حاکم به برداشت من روایت این روزگار بسیاری از ایرانیان است. با اینهمه امیدوارم پافشاری بر یادآوری٬ به پایداری آرمانهای پدرومادرم که از سمبل‌های مبارزات آزادیخواهانه ایرانیان هستند یاری رساند٬ و نیز امیدها و چشم اندازهای آنانی که سودای تغییرات رهاییبخش دارند را نیرو بخشد و نمایان سازد. با امید به همبستگی شما / پرستو فروهر»

خانم فروهر تا هفتم آذرماه وقت دارد تا خود را به نهادهای امنیتی معرفی کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,